هوای پایتخت همچنان در وضعیت قرمز / مدارس شهر باز هم تعطیل شد!

سه شنبه 25 آبان 1395 – روزنامه ایران ؛ آلودگی هوای تهران و اعلام شرایط ناسالم برای همه گروه های جامعه روز گذشته وارد ششمین روز خود شد تا بار دیگر اعضای کمیته اضطرار آلودگی هوا را دور هم جمع کند تا برای سومین بار در هفته جاری تدبیری بیندیشند. اما با وجود اعتراض های مکرر دانش‌آموزان دبیرستانی به تعطیل نکردن دبیرستان ها که طی روزهای گذشته صفحات شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را پر کرده، کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوا باز هم رأی به تعطیلی مهدهای کودک، پیش دبستانی و دبستان ها در تهران و برخی شهرستان ها در روز سه‌شنبه داد. براساس گزارش مرکز پایش آلودگی هوای تهران، روز گذشته نیز شاخص آلودگی هوای تهران همچنان روی عدد 156 یعنی در وضعیت ناسالم برای همه گروه های جامعه باقی ماند اما فقط بخشی از جامعه از حضور در فضای عمومی منع شدند.

از سوی دیگر در حالی که شرکت کنترل کیفیت هوا وضعیت هوای تهران را برای روز سه‌شنبه آلوده‌تر از روز قبل پیش‌بینی کرده اما سازمان هواشناسی نظری متفاوت و معکوس دارد. براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، نتایج پیش‌بینی آلودگی هوا نشان می‌دهد شاخص آلودگی در شرایط نامطلوب قرار دارد و این میزان آلودگی برای روز سه‌شنبه 25 آبان، افزایش نسبی خواهد داشت، این اطلاعیه درحالی منتشر شد که سازمان هواشناسی کشور نظر متفاوتی را دراین باره اعلام کرده و خبر از کاهش آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی از جمله تهران طی سه روز آینده داده است.

براساس مصوبات روز گذشته کمیته اضطرار علاوه بر تعطیلی مهدهای کودک، پیش دبستانی و مدارس ابتدایی استان بجز شهرستان های فیروزکوه، دماوند و پردیس در روز سه‌ شنبه، همچنین مقرر شد طرح ترافیک و زوج و فرد تا اطلاع ثانوی تا ساعت 19 در سطح شهر تهران اجرا شود. موافقت مدیران دستگاه های اجرایی با مرخصی مادران شاغل از دیگر مصوبات این جلسه بود، ضمن اینکه برخورد با خودروها وموتورسیکلت‌های دودزا و آلاینده و همین طور خودروهای فاقد معاینه فنی، توقف فروش مجوز روزانه طرح ترافیک تا پایان شرایط ویژه برای کاهش میزان تردد خودروها در هسته مرکز شهر تهران و توقف فعالیت همه معادن تهران تا عادی شدن شرایط، لغو ورزش همگانی در پارک‌ها و مجموعه‌های ورزشی شهر تهران، نظارت براستفاده نکردن اتوبوس‌های دودزا، جلوگیری از روشن بودن اتوبوس های متوقف در پایانه ها و جایگاه‌های اتوبوسرانی و پایانه های شهری و نظارت بر توقف جلوگیری از فعالیت‌های عمرانی شهر تهران مؤثر بر تولید و افزایش آلودگی هوا و استقرار تیم‌های سیار از سوی اورژانس در میدان های پرتردد و آلوده از مصوبات دیگر این جلسه بود.

ناصر مهردادی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره  تعطیل نکردن تمامی مدارس در پایتخت با وجود تداوم آلودگی هوا در روزهای اخیر گفت: ما بر اساس سنجش‌های روزانه‌ای که انجام می‌دهیم تصمیم‌گیری می‌کنیم و هرگونه تصمیم در این مورد نیز باید در کمیته گرفته شود. او افزود: میزان آلودگی در روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه افزایشی نشان نمی‌دهد و چون انتظار داریم طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی شرایط هوا ناپایدار شود این یک نقطه مثبت است.

اما به رغم اظهارات مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا به «ایران» می‌گوید: دفتر سلامت وزارت بهداشت باید ضرورت این امر را در کمیته مواقع اضطرار در صورت لزوم گوشزد کنند اما واقعیت این است که اگر فقط یک روز یا دو روز شاخص آلودگی در وضعیت ناسالم باشد، حالا چند درجه بالا و پایین رفتنش زیاد اهمیتی ندارد اما وقتی شاهد تداوم آلودگی آن هم برای 5 یا 6 روز متوالی هستیم اینجا وضعیت فرق می‌کند و قطعاً سلامت افراد بیشتر به خطر می‌افتد و مسئولان باید به این نکته توجه کرده و تصمیم‌گیری کنند.

وحید حسینی با انتقاد از اجرایی نشدن برخی مصوبات دولت در مورد کاهش آلودگی هوا گفت: طبق بند هفت مصوبه 20774 مورخ 17/4/95 «خودرو سازان داخلی ملزم بودند به ازای تولید هر خودرو، در هر شرایطی یک خودرو را از رده خارج کنند» که با فشار خودروسازان این بند از این مصوبه حذف شد. همچنین قرار شده بود که تردد خودروهای فرسوده مدل قدیم در کلانشهرها مانند شهر تهران ممنوع شود اما این هم به درستی اجرایی نشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با اینکه انتقادهایی به اجرا نشدن مصوبات دولت دارد اما از ارتقای کیفیت سوخت و خودرو در سه سال اخیر به عنوان یک دستاورد یاد می‌کند. شاید شاهد این مدعا نیز چیزی نباشد جز بهبود نسبی شرایط هوای پایتخت در مقایسه  سال جاری نسبت به سال های قبل تر. براساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا، از ابتدای سال جاری تا 24 آبان تهران تنها 36 روز هوای ناسالم را تجربه کرد در حالی که این رقم در مدت مشابه در سال گذشته 51 روز و در سال 93 نیز 59 روز بوده است. این در حالی است که شمار روزهای ناسالم همچنین در این بازه زمانی در سال 90، 142 روز و در سال 92 نیز 89 روز بوده که از ابتدای سال 93 و با ارتقای کیفیت سوخت و خودرو شمار روزهای ناسالم تهران کمتر و به شمار روزهای سالم افزوده شده به طوری که شمار روزهای سالم تهران از 90 روز از سال 90 اکنون به 193 روز در سال 95 افزایش یافته است.

گسترش کنترل مکانیزه معاینه فنی مدیرعامل ستاد معاینه فنی از اعمال قانون و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده طرح زوج و فرد به‌صورت مکانیزه با استفاده از دوربین خبر داد. سید نواب حسینی منش در ارتباط با وضعیت مراجعات گفت: از ابتدای آبان ماه با شروع طرح کاهش و یک ماه پیش از آن وضعیت مراجعات به مراکز به شکلی بوده که روزانه حداقل ۷۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز ۱۳ گانه معاینه فنی مراجعه می‌کردند.

وی درباره تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر و تصمیمات اتخاذ شده کمیته اضطرار در زمینه برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی تصریح کرد: این اقدامات بدون تردید تنها به‌عنوان مسکنی موقت برای این بیماری آلودگی هوا در کلانشهر تهران بوده و چاره‌ای صحیح برای حل این معضل نیست. نگاهی به تجربیات سنوات گذشته نیز که تنها به صورت مقطعی الزامات و محدودیت‌هایی اعمال شده و در نهایت هیچ گونه تأثیری نداشته، مبین این مسأله است. کاهش آلودگی هوا که مستقیماً با سلامت عمومی جامعه سروکار دارد و بشدت جان انسان‌ها را تهدید می‌کند نیاز به اقدامات پیشگیرانه اساسی قبل از وقوع آلودگی هوا در فصل شروع سرما دارد. با توجه به وضعیت موجود یکی از اقدامات اساسی که در این زمینه باید صورت بپذیرد تصویب لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و کاهش قانون معافیت معاینه فنی از ۵ سال به ۲ سال است که هرچه زودتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در کمیسیون‌های تخصصی نسبت به اصلاح و پیگیری تصویب جزئیات این قانون اقدام کنند.

نواب حسینی اضافه کرد: براساس تحقیقات دانشگاهی و تجربیات سایر کشورها که با معضل آلودگی هوا روبه‌رو بوده‌اند بالغ بر ۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک یعنی خودروهاست. خودروهایی که به دلایل مختلف از پایین بودن شرایط استاندارد گرفته تا شرایط بد نگهداری توسط راکبین به جای تأمین رفاه حال شهروندان به بلای جان آنان و فرزندانشان تبدیل شده است. یکی دیگر از اقدامات اساسی در این راستا، سختگیرانه کردن استاندارد و حدود مجاز آلایندگی خروجی از اگزوز خودروها در شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای دیگر است که این مسأله باید به جد از سوی سازمان مسئول یعنی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری شود.

حسینی منش با اشاره به اعمال جریمه روزانه ۵۰ هزار تومان برای خودروهای فاقد معاینه فنی در محدوده زوج و فرد پایتخت افزود: بنابر مصوبه شورای عالی ترافیک کشور کنترل معاینه فنی به صورت مکانیزه با استفاده از دوربین بزودی به کل شهر تهران تسری خواهد یافت و شهروندان با توجه به خلوتی مراکز هرچه زودتر نسبت به انجام معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

بارش در شمال غرب کشور

با ورود سامانه بارشی جدید از روز چهارشنبه به شمال غرب کشور، بارش‌های پراکنده در این نواحی آغاز می‌شود.

«احد وظیفه»، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به پایداری و سکون نسبی هوا در شهرهای صنعتی کشور گفت: با توجه به این پایداری بر میزان غلظت آلاینده‌های جوی نیز افزوده می‌شود؛ بنابراین کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت بویژه اصفهان، اراک، تهران، کرج و قزوین وجود دارد. همچنین از اواخر وقت امروز (سه‌شنبه) تا صبح فردا در برخی مناطق گیلان و اردبیل بویژه جاده‌های کوهستانی وجود مه غلیظ منجر به کاهش دید افقی می‌شود. انتظار می‌رود با تقویت این سامانه، تا آخر هفته گستره بارش بخش‌هایی از غرب و سواحل دریای خزر را نیز در برگیرد. از طرفی بر اساس اعلام هواشناسی استان اردبیل 2 موج بارشی سرد همراه با کاهش محسوس دما برای ساکنان شهرهای مختلف استان در راه است. بر اساس اعلام هواشناسی از روز چهارشنبه موج اول بارش‌ها و کاهش دما بین 3 تا 6 درجه وارد استان خواهد شد به طوری که این سامانه بارشی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مناطق مختلف اردبیل را دربر می‌گیرد. بر همین اساس موج دوم بارش‌ها از عصر جمعه آغاز خواهد شد و تا روز یکشنبه هفته آینده همراه با بارش برف و باران خواهد بود. ساکنان شهرهای مرکزی و جنوبی استان روزهای سرد بارشی همراه با سفید پوش شدن مناطق مختلف را مشاهده خواهند کرد. این سامانه بارشی از روز دوشنبه آینده از استان خارج شده و موجب جوی آرام در اردبیل خواهد شد. در همین حال مردم ارومیه نیز امروز سه‌شنبه برای سومین روز پیاپی هوای آلوده را تنفس کردند.

آسمان سربی تهرانی‌ها
دیگران را هم سهیم کنید
لینک کوتاه: http://tehdooni.com/uieaa
Tagged on: