سه شنبه 2 شهریور 1395 – روزنامه اعتماد

سيدحسين هاشمي، استاندار تهران ديروز در نشست خبري خود به موضوعات مختلفي كه تهران با آن دست به گريبان است اشاره كرد.

وي در ابتدا با تاكيد بر لزوم استفاده از پساب‌ها براي بخش كشاورزي و صنعت استان گفت: خوشبختانه در حال حاضر هر دو ماه يك بار شاهد افتتاح يك تصفيه‌ خانه فاضلاب هستيم. در ابتداي دولت يازدهم در برخي مناطق شهر تهران و شهرستان‌هاي اين استان آب شرب به لحاظ كمي و كيفي مشكلاتي داشت. با توجه به اهميت اين موضوع، تصميمات ويژه‌اي اتخاذ شد تا به امروز كه مي‌توان گفت در هيچ منطقه‌اي از استان تهران مشكل آب شرب وجود ندارد.

وي تاكيد كرد: در گذشته در شرق استان تهران با كمبود ٥٠ ميليون متر مكعبي آب روبه‌رو بوديم كه اگر انتقال آب از سد ماملو به شرق استان تهران انجام نمي‌شد، امروز با مشكلات جدي روبه‌رو بوديم. البته بايد رينگ شرق به غرب استان تهران در بخش تامين منابع آبي تكميل شود تا در مواقع خاص بتوان از هر يك از اين دو منطقه آب را به منطقه ديگر انتقال داد.

هاشمي همچنين مسكن مهر را يكي از دغدغه‌هاي دولت يازدهم عنوان كرد و افزود: ٢٥ درصد مسكن مهر كل كشور در استان تهران قرار گرفته است. متاسفانه انتخاب برخي نقاط براي ساخت مسكن مهر موجب شده در بحث تامين زيرساخت‌ها، دولت يازدهم با مشكلات عديده‌اي روبه‌رو شود. استاندار تهران افزود: براي كمك به متقاضيان واحدهاي مسكن مهر اين افزايش پنج ميليون توماني به تصويب رسيد تا روند ارايه پروژه‌ها تسهيل و در زمان كمتري به مردم تحويل داده شود.

وي با اشاره به ١٧ هزار واحد صنعتي، در سطح استان تهران گفت: بسياري از اين واحدها تجهيزات‌شان بسيار فرسوده بود كه تجهيزات آنها طي سه سال گذشته نوسازي شده است. همچنين بيش از ٨٦ هزار صنف در استان تهران فاقد مجوز هستند كه ساماندهي آنان از اولويت‌هاي استان طي سه سال گذشته بوده است. در همين راستا ١٢ هكتار زمين براي ساخت شهرك‌هاي صنعتي در استان تهران در نظر گرفته شد كه ساخت اين شهرك‌ها آغاز و با سرعت زيادي پيش مي‌رود.

استاندار تهران به پرداخت ٧٠٠ ميليارد تومان يارانه در استان تهران اشاره كرد و افزود: ماهانه اين رقم در حالي پرداخت مي‌شود كه بودجه عمراني استان تهران به تازگي به ٥٠٠ ميليارد تومان رسيده است. معتقدم بايد به افراد نيازمند و محروم كمك كنيم و اين يارانه پرداخت شود اما افرادي كه نيازمند نيستند لزومي براي پرداخت يارانه به آنها وجود ندارد و بايد اين پول در همان استان صرف امور عمراني شود. سالانه ٨٥٠٠ ميليارد تومان يارانه در استان تهران پرداخت مي‌شود كه اگر بخشي از آن در توسعه استان هزينه شود، قطعا در يك برنامه پنج ساله تمام كمبودهاي اين استان مرتفع خواهد شد.

هاشمي به ايجاد هماهنگي و تعامل ميان دستگاه‌هاي ذيربط براي مبارزه با موادمخدر در استان تهران اشاره كرد و افزود: هماهنگي و تعامل در اين موضوع بين دستگاه‌هاي ذيربط بي‌نظير است. در همين راستا ستاد واحدي تشكيل شد و فعاليت‌ها و تصميمات آن موجب شده كه امروز چهره شهر تهران تغيير كرده است. اين اقدام در حالي انجام شد كه در ابتداي اين دولت در تهران تنها ظرفيت ٤٠٠ نفري كمپ شفق وجود داشت كه آن نيز به دليل مسائل بهداشتي تعطيل شد، اما امروز تا ٨٥٠٠ نفر ظرفيت ايجاد شده و ٥٠٠ تا ٧٠٠ نفر روزانه در تهران جمع‌آوري مي‌شوند. قطعا چهره شهر تهران بهبود يافته و با اجراي طرح جمع‌آوري معتادان متجاهر و ادامه اين روند شاهد بهبود وضعيت خواهيم بود.

وي به همكاري مردم در موفقيت طرح جمع‌آوري متكديان اشاره كرد و افزود: اين موضوع نيازمند فرهنگ‌سازي است. اگر فرهنگ دادن پول به متكدي سر چهارراه جمع شود، ديگر فردي براي تكدي‌گري به خيابان‌ها نخواهد آمد. متاسفانه در ميان متكديان شاهد حضور اتباع بيگانه نيز هستيم به‌طوري كه ٨٠ نفر از كشور ميانمار به كشور وارد شده بودند كه تكدي‌گري مي‌كردند. همچنين افرادي از كشور پاكستان با اخذ ويزا وارد كشور شدند و مشغول تكدي‌گري بودند كه همه آنها جمع‌آوري و ساماندهي شده بودند.

وي درخصوص برنامه‌هاي ويژه اربعين حسيني نيز گفت: امسال استان تهران مسووليت‌هايي در نجف اشرف برعهده گرفته است و در همين راستا ٢٠ هزار متر مربع سوله با كمك خيرين استان براي خدمت ‌رساني به زايران در نجف اشرف ايجاد كرده است. در اين سوله‌ها روزانه براي ٧٠ هزار زاير وسايل پذيرايي فراهم مي‌شود.

استاندار تهران: فرهنگ دادن پول به متكدی سر چهارراه جمع شود
دیگران را هم سهیم کنید
لینک کوتاه: http://tehdooni.com/qhdho