هجدهمین جشن خانه سینما در میدان تاریخی مشق تهران برگزار شد.

دوشنبه 22 شهریور 1395 ؛ به گزارش تِهدونی، به نقل از ایسنا، جشن هجدهم سینمای ایران به دبیری کمال تبریزی این بار در مکانی متفاوت و با حضور جمعی از اهالی سینما از ساعت 20:45 با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

در این مراسم که بیژن میرباقری مدیریت اجرایی آن را بر عهده داشت، برترین‌های سینمای ایران به انتخاب هیات داوران جشن خانه سینما معرفی شدند.

سیدمحمد بهشتی، رضا عطاران، رضا کیانیان، فرهاد اصلانی، داریوش اسدزاده، مجید مظفری، مریلا زارعی، رخشان بنی‌اعتماد، جهانگیر کوثری، حسین پاکدل، مانی حقیقی، عبدالرضا اکبری، شاهسواری، محمدرضا سکوت، احمد محیط طباطبایی، بیژن امکانیان، داریوش بائیان، کمند امیرسلیمانی، سجاد افشاریان، مهدی فخیم‌زاده‌، بابک حمیدیان، فرشته طائرپور، نیکی کریمی، علیرضا شجاع‌نوری، افسانه بایگان، امیر حاج‌رضایی، پیمان معادی، پانته‌آ بهرام، مهناز افشار، ساره بیات، محسن قاضی مرادی، مهوش وقاری، محمدحسین مهدویان و حجت‌الاسلام مرقاتی (عضو شورای پروانه نمایش) از جمله مهمانان جشن هجدهم خانه سینما بودند.

شروع مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و همچنین اجرای موسیقی توسط گروه پالت و پخش تصاویری از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس همراه بود.

مجری این مراسم احسان کرمی بود که همانند دوره پانزدهم این جشن، مراسم را بدون حضور روی سن و فقط از طریق صدا اجرا می‌کرد.

در ابتدای این جشن کمال تبریزی در سخنانی گفت:

به نام آن که همه ما از اوییم و همه هنر از اوست

خانم‌ها

آقایان

حضار محترم

به شما و جامعه محترم اصناف سینمایی تبریک می‌گویم برای عید سعید قربان و روز ملی سینما.

همچنین یاد می‌کنم از روح بلند شهیدان عزیز ایران‌زمین از ابتدا تاکنون و شهدای گرانقدر و مظلوم مدافع حرم و همه درگذشتگان حوزه هنر به ویژه سینماگران عزیز سرزمین ما.

و امیدوارم تقارن این دو روز عزیز بهانه‌ای باشد برای کشتن صفات زشت و خلق ناپسند و بدزبانی‌ها در برابر روح بلند و سرافراز هنر و هنرمندان این آب و خاک.

امسال در برگزاری جشن ملی سینمای ایران در تداوم دوره‌های گذشته گامی بزرگ و متفاوت برداشته شد. حرکت اولیه به سوی اخذ گسترده آرای تخصصی از سوی جمع بیشتری از خانواده بزرگ سینما و همراهی بزرگوارانی شاخص از حوزه‌های دیگر هنری، اجتماعی و سیاسی که در مجموع، تعداد آنان به 451 داور برگزیده رسید. بدون شرکت فعال این همراهان در رأی گیری و نظرسنجی، انتخاب بهترین‌ها و برگزیدگان هجدهمین جشن سینمای ایران میسر نبود. از همه این عزیزان سپاسگزارم. یادآوری این نکته نیز خالی از لطف نیست که امسال در شورای سیاستگذاری جشن سینما برای اولین بار تصمیم بر این شد که نامزدهای بهترین فیلم، همچون رشته‌های تخصصی دیگر، با آرای همان صنف یعنی شورای عالی تهیه‌کنندگان برگزیده شود. با افتخار اعلام می‌کنم نزدیکی آرای دو صنف تعیین‌کننده در خانه سینما، کارگردانان و تهیه‌کنندگان در گزینش بهترین‌های خود نشان از بلوغ فکری و همداستانی در مسیر آینده سینمای ملی ایران دارد؛ مسیری که به هنرمندی و خوش‌فکری جوانان آینده‌ساز این سرزمین ایمان و امید دارد.

اما افزایش تعداد داوران و نتیجه آرا در این دوره نشان داد که به این ترتیب میزان نزدیکی به عدالت در انتخاب برگزیدگان نسبتا بیشتر و نزدیک شدن به رأی اکثریت در مورد بهترین‌ها رضایت عمومی بیشتری را از نتیجه به دنبال دارد؛ به نحوی که تعداد آرای نامزدهای هر رشته در مرحله انتخاب برگزیدگان به قدری نزدیک به هم بود که گاهی به اصطلاح نیاز به ویدیو چک هم داشتیم! و برنده نهایی با اختلاف ناچیزی نسبت به سایر نامزدها برگزیده شد. بنا بر این بدون تعارف و به درستی اعلام می‌کنم که در جشن امسال سینمای ایران و با روش جدید اخذ آراء، نتیجه نهایی نشانگر آن است که همه نامزدها در همه رشته‌ها برگزیدگان و برندگان واقعی سینمای ایران هستند. به همه آنان تبریک می‌گوییم.

اما در این دوره از برگزاری جشن سینما به زودی آشکار شد که امکان نمایش آثار سینمایی اکران سال گذشته در یک بازه کوتاه زمانی برای این تعداد از داوران که به مرور هم افزایش پیدا خواهند کرد، امری دشوار، هزینه‌بر و غیر اصولی است. بدیهی است مقایسه این همه فیلم با یکدیگر و در مدتی کوتاه، نحوه قضاوت را نیز دچار خدشه اجتناب‌ناپذیر می‌کند. بنابراین از ابتدای تصمیم‌سازی برای حرکت به سوی روش جمعی تخصصی و برخورداری از آرای اکثریت در جشن امسال، تثبیت دبیرخانه دائمی و انتخاب یک هیات رئیسه معتبر برای تعیین اعضای داوری جشن خانه سینما بر مبنای الگویی جامع و مانع در ماده آیین‌نامه‌ای مناسب و تدوین شده بر این اساس ضروری به نظر رسید و با تأکید رؤسای صنوف، هیات مدیره و مدیرعامل محترم خانه سینما بلافاصله پس از جشن امشب و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، امکان دیده شدن فیلم‌های اکران سینمایی امسال برای داوران منتخب فراهم و به نوعی مقدمات جشن سال آینده به زودی آغاز شود.

در پایان از مسئولین محترم وزارت امور خارجه و سازمان سینمایی، فرماندهی محترم نیروی انتظامی تهران بزرگ و همکاران ایشان در واحدهای مختلف، همچنین از شهردار محترم منطقه 12 و مسئولین نواحی مختلف به ویژه معاونت فرهنگی و گردشگری منطقه 12 جناب آقای مجتبی خشایار و از همه همراهان عزیزم در برگزاری این مراسم، ریاست و اعضای محترم شورای مرکزی اصناف، داوران محترم، مدیر اجرایی جشن آقای بیژن میرباقری و همه همکاران سخت کوشش، هیات مدیره محترم خانه سینما و مدیر عامل تازه نفس و خوش فکر خانه سینما سپاسگزاری می‌کنم.

خدا نگهدار شما و همه سینمای ایران باشد.

یا علی»

در ادامه مراسم کمال تبریزی اعلام کرد که از سازندگان انیمیشن سینمایی شاهزاده روم برای حضور در کنار دیگر فیلم‌ها تقدیر می‌شود و به این ترتیب از هادی محمدیان و حامد جعفری کارگردان و تهیه کننده این فیلم با اهدای لوحی تقدیر شد.

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین عکس با حضور رضا عطاران و هانیه توسلی به محمد بدرلو برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من اهدا شد.

برگزیدگان این جشن از بین نامزدهای زیر انتخاب شده‌اند:

نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری:

1- هادی اسلامی   برای فیلم   “بادیگارد”

2- جواد مطوری    برای فیلم  “مرگ ماهی”

3- جواد مطوری    برای فیلم    “بهمن”

4- امیررضا معتمدی   برای فیلم    “مزار شریف”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین جلوه‌های بصری توسط هومن سیدی اهدا شد به هادی اسلامی برای فیلم بادیگارد.

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

1- آرش آقابیگ    برای فیلم  “بهمن”

2- اصغر پورهاجریان   برای فیلم  “360 درجه”

3- محسن روزبهانی   برای فیلم   “بادیگارد”

4- ایمان کرمیان  برای فیلم   “ایستاده در غبار”

5- عظیم محمدی   برای فیلم     “عاشق ها ایستاده می میرند”

تندیس شایستگی بهترین جلوه‌های ویژه میدانی توسط علیرضا خمسه اهدا شد به ایمان کرمیان برای فیلم ایستاده در غبار.

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی

1- ایمان امیدواری   برای فیلم  “کوچه بی نام”

2- شهرام خلج     برای فیلم   “ایستاده در غبار”

3- محسن دارسنج  برای فیلم  “بارکد”

4- سعید ملکان    برای فیلم   “ابد و یک روز”

5- مهین نویدی      برای فیلم     “360 درجه”

تندیس شایستگی بهترین چهره‌پردازی توسط مجید مظفری و ویشکا آسایش اهدا شد به شهرام خلج برای فیلم ایستاه در غبار.

نامزدهای بهترین صداگذاری و میکس:

1- علیرضا علویان  برای فیلم    “بادیگارد”

2- علیرضا علویان    برای فیلم    “ابد و یک روز”

3- آرش قاسمی   برای فیلم    “خشم و هیاهو”

4- امیرحسین قاسمی   برای فیلم    “جامه دران”

5- محمود موسوی نژاد      برای فیلم    “کوچه بی نام”

تندیس شایستگی بهترین صداگذاری توسط آتیلا پسیانی اهدا شد به آرش قاسمی برای فیلم خشم و هیاهو.

نامزدهای بهترین صدابرداری:

1- حسین بشاش    برای فیلم    “خشم و هیاهو”

2- حسن زاهدی   برای فیلم     “گینس”

3- امین میرشکاری    برای فیلم    “ابد ویک روز”

4- زنده یاد یدالله نجفی    برای فیلم     “جامه دران”

5- امیر نوبخت   برای فیلم     “عادت نمی کنیم”

تندیس شایستگی بهترین صدابرداری توسط آتیلا پسیانی اهدا شد به امین میرشکاری برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین طراحی لباس:

1- حجت اشتری  برای فیلم    “بارکد”

2- رعنا امیری برای فیلم     “خشم و هیاهو”

3- سارا سمیعی  برای فیلم    “دو”

4- بابک کریمی  برای فیلم    “جامه دران”

5- غزاله معتمد    برای فیلم    “ابد و یک روز”

تندیس شایستگی بهترین طراح لباس توسط مینا ساداتی و بابک حمیدیان اهدا شد به غزاله معتمد برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین طراحی صحنه:

1- حجت اشتری    برای فیلم    “بارکد”

2- ایرج رامین فر   برای فیلم    “احتمال باران اسیدی”

3- امیرحسین قدسی    برای فیلم    “اژدها وارد می شود”

4-کیوان مقدم   برای فیلم    “دو”

5- محسن نصرالهی    برای فیلم    “ابد و یک روز”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین طراحی صحنه توسط افسانه بایگان و علی دهکردی اهدا شد به امیرحسین قدسی برای فیلم اژدها وارد می‌شود.

نامزدهای بهترین موسیقی فیلم:

1- سعید انصاری   برای فیلم     “جامه دران”

2- ستار اورکی   برای فیلم     “دوران عاشقی”

3- حامد ثابت   برای فیلم     “بهمن”

4- بهزاد عبدی   برای فیلم    “مزار شریف”

5-کارن همایون فر برای فیلم    “بادیگارد”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن توسط رویا تیموریان و مسعود رایگان اهدا شد به کارن همایونفر برای فیلم بادیگارد.

   نامزدهای بهترین تدوین:

1- امیر ادیب پرور    برای فیلم    “کوچه بی نام”

2- ژیلا ایپکچی  برای فیلم    “خداحافظی طولانی”

3- حسن حسن دوست    برای فیلم    “جامه دران”

4- مهدی حسینی وند  برای فیلم    “بادیگارد”

5- بهرام دهقانی   برای فیلم    “ابد و یک روز”

6- هایده صفی یاری   برای فیلم    “اژدها وارد می شود”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین تدوین توسط رضا کیانیان و غزل شاکری اهدا شد به بهرام دهقانی برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین فیلمبرداری:

1- هومن بهمنش   برای فیلم    “بهمن”

2- هومن بهمنش    برای فیلم    “اژدها وارد می شود”

3- علیرضا زرین دست   برای فیلم    “کفش هایم کو؟”

4- پیمان شادمانفر  برای فیلم    “اعترافات ذهن خطرناک من”

5- پیمان شادمانفر   برای فیلم    “خشم و هیاهو”

6- مرتضی قیدی برای فیلم    “ناهید”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری توسط رامبد جوان اهدا شد به هومن بهمنش برای فیلم اژدها وارد می‌شود.

  نامزدهای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

1- برزو ارجمند    برای فیلم    “چهارشنبه 19 اردیبهشت”

2- علی باقری     برای فیلم    “اژدها وارد می شود”

3- پوریا رحیمی     برای فیلم    “احتمال باران اسیدی”

4- محسن کیایی    برای فیلم    “بارکد”

5- نوید محمد زاده    برای فیلم    “ابد و یک روز”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد توسط نیکی کریمی و حبیب رضایی اهدا شد به نوید محمدزاده برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن:

1- پانته آ بهرام    برای فیلم    “کوچه بی نام”

2- سحر دولتشاهی   برای فیلم    “شکاف”

3- سوگل خلیق    برای فیلم     “دو”

4- فرشته صدر عرفایی     برای فیلم    “کوچه بی نام”

5- مریم کاظمی     برای فیلم    “جامه دران”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن از سوی نیکی کریمی و حبیب رضایی اهدا شد به فرشته صدر عرفایی برای فیلم کوچه بی نام.

نامزدهای بهترین نقش اول مرد:

1- سعید آقاخانی   برای فیلم    “خداحافظی طولانی”

2- فرهاد اصلانی    برای فیلم    “کوچه بی نام”

3- هادی حجازی   برای فیلم    “ایستاده در غبار”

4- سیامک صفری    برای فیلم    “اعترافات ذهن خطرناک من”

5- پیمان معادی     برای فیلم    “ابد و یک روز”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد توسط مریلا زارعی و امین تارخ اهدا شد به پیمان معادی برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای نقش اول زن:

1- سحر احمدپور    برای فیلم    “چهارشنبه 19 اردیبهشت”

2- ساره بیات    برای فیلم    “ناهید”

3- نگار جواهریان   برای فیلم    “قندون جهیزیه”

4- باران کوثری    برای فیلم    “جامه دران”

5- باران کوثری    برای فیلم    “کوچه بی نام”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن توسط رویا نونهالی و مسعود کرامتی اهدا شد به باران کوثری برای فیلم کوچه بی نام.

نامزدهای بهترین فیلمنامه اقتباسی:

1- یدالله صمدی-حسین مهکام    برای فیلمنامه     “پدر آن دیگری”

2- حمیدرضا قطبی     برای فیلمنامه      “جامه دران”

3- سهیلا گلستانی    برای فیلمنامه      “دو”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه اقتباسی توسط مهناز افشار و حسین یاری اهدا شد به ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی برای فیلم جامه‌ دران.

نامزدهای بهترین فیلمنامه:

1- محسن امیر یوسفی  برای فیلم    “خواب تلخ”

2- آیدا پناهنده – ارسلان امیری   برای فیلم    “ناهید”

3- مانی حقیقی      برای فیلم     “اژدها وارد می شود”

4- سعید روستایی   برای فیلم     “ابد و یک روز”

5- اصغر عبداللهی      برای فیلم     “خداحافظی طولانی”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه توسط مهناز افشار و حسین یاری اهدا شد به سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین کارگردانی:

1- آیدا پناهنده     برای فیلم     “ناهید”

2- وحید جلیلوند  برای فیلم     “چهارشنبه 19 اردیبهشت”

3- ابراهیم حاتمی کیا   برای فیلم     “بادیگارد”

4- سعید روستایی   برای فیلم     “ابد و یک روز”

5- محمد حسین مهدویان   برای فیلم     “ایستاده در غبار”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی توسط فاطمه معتمدآریا و مهدی فخیم‌زاده اهدا شد به سعید روستایی برای فیلم ابد و یک روز.

نامزدهای بهترین فیلم:

1- بیژن امکانیان       برای فیلم     “ناهید”

2- علی جلیلوند – محمد حسین لطیفی    برای فیلم     “چهارشنبه 19 اردیبهشت”

3- منصور لشگری قوچانی   برای فیلم     “کوچه بی نام”

4- سعید ملکان   برای فیلم      “ابد و یک روز”

5- حبیب الله والی نژاد      برای فیلم      “ایستاده در غبار”

تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین فیلم توسط فاطمه معتمدآریا و مهدی فخیم‌زاده اهدا شد به حبیب والی‌نژاد برای فیلم ایستاده در غبار.

این مراسم با حضور برگزیدگان و کاندیداها و دیگر هنرمندان روی سن و اجرای تصنیف «ایران، ای سرای امید» برای محمدرضا شجریان به پایان رسید.

برگزیدگان جشن خانه سینما معرفی شدند
دیگران را هم سهیم کنید
لینک کوتاه: http://tehdooni.com/bon6f