مروری بر گزیده خبرهای فرهنگی هنری ایسنا در روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه

صفحه «فرهنگ عمومی ایسنا»

مهم‌ترین خبر این حوزه در تاریخ ۲۸ مهرماه این بود که سیدعباس صالحی جایگزین علی جنتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

یک منبع آگاه با تایید این موضوع گفت: آقای صالحی الان برای انجام صحبت‌های نهایی در ریاست‌جمهوری هستند. البته حکم هنوز صادر نشده، ولی تودیع و معارفه اوایل هفته آینده انجام خواهد شد.

سیدعباس صالحی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در دوران وزارت علی جنتی برعهده داشته که با استعفای جنتی، به‌عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب خواهد شد.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه ادبیات و کتاب ایسنا»:

فرانکفورت، المپیک صنعت نشر کتاب 
افتتاح نمایشگاه کتاب فرانکفورت با طعم اعتراض!
برنامه‌های ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، معروف‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب در جهان است. این نمایشگاه را درواقع ویترین به‌روزترین دستاوردهای حوزه‌ چاپ و نشر می‌دانند که هر ساله در ماه اکتبر در شهر فرانکفورت، در جنوب کشور آلمان، در قلب اروپا برگزار می‌شود. شصت و هشتمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت در سال ۲۰۱۶ درحالی آغاز شد که در مراسم افتتاحیه رسمی آن که شکلی سلطنتی یافت، نسبت به شرایط نویسندگان ترکیه پس از کودتا انتقاد شد.

گفت‌وگویی چالشی با «ادوارد آلبی»

مصاحبه با «ادوارد آلبی» کار آسانی نبود؛ او علاوه بر آوازه‌ای که در حوزه نمایشنامه‌نویسی داشت، منتقد هنری بود،‌ نمایشنامه‌های خود و دیگران را به روی صحنه می‌برد و یکی از مفسران برجسته در حوزه تئاتر آمریکایی محسوب می‌شد.

بر سر نوبل «باب دیلن» چه می‌آید؟

آکادمی سوئدی پس از گذشت چند روز از معرفی «باب دیلن» به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶، موفق نشد با او تماس برقرار کند. چه اتفاقی می‌افتد اگر این ترانه‌سرای آمریکایی همچنان از پاسخ دادن به تلفن‌هایش امتناع کند؟

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه فرهنگ و حماسه ایسنا»

در روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه در صفحه فرهنگ و حماسه ایسنا مطالبی با عناوین «قاسم سلیمانی به روایت همرزم و همراه دیروز و امروز»،«رونمایی از سایت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و فصلنامه تخصصی دفاع مقدس ارتش»،

قاسم سلیمانی به روایت همرزم و همراه دیروز و امروز

حاجی(سردار سلیمانی) بسیار زیرک وباهوش است.یک وقت در یک جلسه خصوصی، فردی به ایشان اظهار ارادت و نزدیکی می‌کرد و اظهار می‌داشت که شما دارید این همه زحمت می‌کشید اما قدر شما را نمی‌دانند و فلان و چنان.اما حاج قاسم گفت: «شما چرا ناراحتید؟ من یک سربازم، نهایتش می‌گویند برو جای دیگری نگهبانی بده و من هم می‌گویم چشم. اینکه ناراحتی ندارد.»

رونمایی از سایت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و فصلنامه تخصصی دفاع مقدس ارتش

طی مراسمی در ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران از فصلنامه تخصصی دفاع مقدس و سایت سازمان حفظ آثار ونشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش رونمایی شد.

فصلنامه تخصصی دفاع مقدس الماس ایران با استفاده از نشست‌های مفهومی و تخصصی پیشکسوتان ارتش و اسناد دفاع مقدس و با هدف بحث و تبادل نظرهای تخصصی و ارایه تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس و سایت ساحادم آجا به منظور نشر حماسه‌های رزمندگان ارتش و فعالیت‌ها و اخبار این حوزه راه‌اندازی شده است.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه گردشگری و میراث فرهنگی ایسنا»

در روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه، صفحه گردشگری و میراث فرهنگی ایسنا با مطالبی درباره سرنوشت درآمدهای حاصل از صدور ویزای اربعین، پایان مرمت عمارت عالی‌قاپو تا پایان امسال، لزوم جلوگیری از تخریب بناها و آثار تاریخی در یزد، و … به انعکاس اخبار مربوط به این حوزه پرداخت.

ریالی از ویزای عراق به سازمان حج نمی‌رسد

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: ریالی از هزینه ویزای اربعین عاید این سازمان نمی‌شود و این پول مستقیما در اختیار سفارت عراق در ایران قرار می‌گیرد.

هزینه ویزای اربعین امسال نیز بدون داشتن اختلافی در مقایسه با روزهای عادی سال، همان ۴۰ دلار قیمت‌گذای شده و تنها تفاوتش در این است که  “ریالی” پرداخت می‌شود تا بنا به اظهارات سازمان حج و زیارت، باری از دوش زائران برای تهیه ارز برداشته شود،
مرمت ایوان “عالی قاپو” تا پایان امسال تکمیل می‌شود

مدیر پایگاه جهانی میدان امام (مجموعه نقش جهان اصفهان) – با اعلام خبر اتمام مرمت ایوان «عالی‌ قاپو» در نوروز پیش‌رو پس از ۱۰ سال گفت: درحال حاضر کارگاه مرمت عمارت «عالی قاپو» برای بازسازی و مرمت کف و نرده‌ها دایر است؛ اما تزئینات سقف عمارت «عالی قاپو» تقریبا تمام شده و تا یک ماه دیگر به اتمام می‌رسد.

به گفته وی، در حال حاضر مرمت تزئینات دیواره شمالی ضلع شرقی ایوان «عالی قاپو» به پایان رسیده و با مرمت نرده‌ها، عید نوروز امسال داربست‌ها از ایوان «عالی قاپو» برچیده می‌شود.

همه‌ی تخریب‌های انجام شده در بافت گسترده و تاریخی یزد از پنج سال پیش دو بهانه بیشتر نداشته‌اند یا برای ایجاد پارکینگ در دل بافت تاریخی بوده‌اند یا تخریب شده‌اند تا فضای بیشتری برای گسترش بناهای مذهبی باز شود.

****

گزیده‌ای خبرهای «صفحه تجسمی و موسیقی ایسنا»

سرخط مهم‌ترین اخبار منتشرشده در صفحه تجسمی و موسیقی در تاریخ ۲۸ مهرماه عبارت است از:

باید از طریق نمایشگاه‌های هنری با دنیا در ارتباط باشیم

نصرالله افجه‌ای – پیشکسوت هنر خوشنویسی و نقاشی‌خط – تاکید کرد که باید ارتباطمان با دنیا را از طریق برگزاری نمایشگاه‌های هنری در کشورهای دیگر حفظ کنیم و به‌وسیله‌ی این ارتباط زنده باشیم.

او همچنین درباره‌ی تصمیم موزه هنرهای معاصر برای نمایش برخی آثار گنجینه‌اش در اروپا و نگرانی‌های به‌وجود آمده درباره‌ی این سفر و سرنوشت آثار، گفت: این نوع کارها مستدل، حساب‌شده و تجربه‌شده است و ابداع امروزی‌ها نیست.

تصویری که از شاه هنردوست ایران دیده‌ایم

خبرنگار ایسنا در گزارشی به برخی ویژگی‌های ناصرالدین‌شاه قاجار پرداخته است؛ مردی که به‌خاطر علاقه‌اش به هنر، تصویرهایی از خود باقی گذاشت که مردم امروز او را با همان تصویرها می‌شناسند.

۳۹ اثر ایرانی در حراجی کریستی دوبی فروش رفت

بیست و یکمین حراج کریستی دبی ۲۷ مهرماه با مجموع فروش حدود ۶ میلیون و ۷۴۳ هزار دلار به کار خود پایان داد و از میان ۴۱ اثر هنرمندان ایرانی که در این حراجی ارائه شده بود، ۳۹ اثر به فروش رفت.

****

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه سینما و تئاتر ایسنا»

در روز ۲۸ مهرماه در صفحه‌ی سینما و تئاتر ایسنا گفت‌وگویی از پدرام علیزاده ـ کارگردان فیلم «خشکسالی و دروغ» ـ  و نیز شکایت و پاسخ دو کارگردان تئاتر بر سر اجرای بدون پرداخت حق و حقوق یک نمایش منتشر شد که از جمله خبرهای مهم این صفحه بود.

حاشیه‌ها و متن یک فیلم/ «اشتباهی که نباید مرتکب می‌شدیم»

در این خبر کارگردان فیلم «خشکسالی و دروغ» با اشاره به اینکه برای گرفتن مجوز نمایش ۴۸ مورد اصلاحیه به فیلمش وارد شده است، از حاشیه‌های دیگری همچون انصراف باران کوثری، انتخاب محمدرضا گلزار و انتخاب نمایشنامه محمد یعقوبی صحبت کرده است.

شکایت یک کارگردان تئاتر از مدیر یک تماشاخانه خصوصی
تئاتری‌های هم از مسعودیه شاکی هستند

در این دو گفت‌وگو کارگردان نمایش «نگاهمان می‌کنند» از پرداخت نشدن حق و حقوق گروه خود بابت اجرا در تماشاخانه مسعودیه انتقاد کرد و میلاد نیک‌آبادی هم به عنوان مدیر اسبق این تماشاخانه توضیحاتی را ارائه کرد.

همچنین اکران سه فیلم کوتاه و مستند از ناصر تقوایی از آبان‌ماه در گروه سینمایی هنر و تجربه، انتخاب فیلم‌های «لانتوری» و «خشم‌وهیاهو» بطور مشترک به عنوان بهترین فیلم مردمی و محبوب دومین جشنواره‌ی سینه ایران در تورنتو از دیگر خبرهای مهم انتشار یافته‌ی امروز بوده‌اند.

گزیده‌ای از خبرهای «صفحه رسانه»

در مهمترین اخبار بخش رسانه ایسنا در تاریخ ۲۸ مهر ماه می‌توان خبرهایی چون پخش سه سریال جدید برای پاییز و زمستان، بازخوانی زندگینامه و خاطرات عزت‌الله انتظامی در رادیو، پخش زنده مناظره کلینتون و ترامپ از تلویزیون ایران و گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا با رییس مرکز پژوهشی سیاست‌های فضای مجازی را مشاهده کرد.

سه سریال جدید برای پاییز

شبکه دو سیما سریال‌های «هشت و نیم دقیقه»، «همسایه‌ها» و «آرام می‌گیریم» را برای پخش در شب‌های پاییزی و زمستانی در نظر گرفته است. از اول آبان ماه ملودرام خانوادگی «هشت و نیم دقیقه» از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۱:۳۰ پخش خواهد شد.

بازخوانی زندگی‌نامه و خاطرات عزت‌الله انتظامی در رادیو
کتاب «‌من عزتم، بچه سنگلج» در هفت قسمت ۲۰ دقیقه‌ای به زودی با صدای بهروز رضوی و در هفت شب پیاپی، از برنامه «کتاب شب» رادیو تهران خوانده خواهد شد.

پخش زنده مناظره ترامپ و کلینتون از تلویزیون ایران

شبکه‌های “خبر” و “پرس تی وی” بامداد فردا مناظره نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا را به طور زنده پخش می‌کنند.

این مناظره فردا، پنجشنبه (۲۹ مهر) حدود ساعت ۴:۳۰ بامداد به وقت تهران برگزار خواهد شد و مخاطبان شبکه خبر می توانند آن را با ترجمه همزمان از این شبکه دریافت کنند.

اظهارات صریح عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی

اما رئیس مرکز پژوهشی سیاست‌های فضای مجازی با بیان اینکه سواد ارتباطات شبکه‌ای یک ضرورت قطعی است، تاکید کرد: آسیب‌زایی شبکه‌های اجتماعی بسیار کمتر از ابعاد مفید آن است اما متاسفانه تکنولوژی هراسی، ذهنیت غالب در جامعه ماست.

سعیدرضا عاملی استاد تمام رشته ارتباطات دانشگاه تهران در بخشی از صحبت‌هایش گفته است، کشوری که در رتبه تولید علمی، جایگاه ۱۸ تا ۲۰ را در دنیا دارد، در حوزه آمادگی شبکه، جایگاه بالای ۱۰۰ را دارد و این فاصله حکایت از نوعی خلاء در مدیریت کشور و ضعف ارتباط بین توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات با دانشگاه است.

بسته اخبار فرهنگی هنری چهارشنبه 28 مهر
دیگران را هم سهیم کنید
لینک کوتاه: http://tehdooni.com/dzwx0