شنبه 16 مرداد 1395 – همشهری

‌در فاصله کمتر از یک‌ماه تا آغاز اجرای طرح کاهش در تهران، هنوز وزارت کشور نحوه اجرای مهم‌ترین رخداد ترافیکی پایتخت در سال‌جاری را به پلیس ابلاغ نکرده است.

هيأت وزيران در جلسه 19 خرداد امسال به صراحت اعلام كرده بود‌: «وزارت كشور موظف است ظرف يك‌ماه از تاريخ ابلاغ اين تصويب‌نامه (تا 19تير) تصويب و اجرايي‌شدن طرح محدوده كاهش را از طريق شوراي‌ عالي هماهنگي ترافيك شهرهاي كشور پيگيري كند.» هم‌اكنون حدود 2‌ ماه از فرصت نهايي اين ابلاغيه مي‌گذرد اما هنوز طرحي براي اجرا به پليس راهور نرسيده است.

طرح كاهش قرار است در 3 مقطع در تهران اجرايي ‌شود. در مرحله اول از 15 شهريور در محدوده طرح زوج و فرد معاينه فني خودروها كنترل شده و صرفا به‌ خودروهايي كه معاينه فني داشته باشند اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده مي‌شود. در فاز دوم در آبان‌ماه خودروها براي تردد در كل شهر بايد معاينه فني داشته باشند و در گام سوم از دي‌ماه روي خودروهاي انژكتوري و كاربراتوري اعمال محدوديت مي‌شود.

مطالب قبلی مرتبط: جزئیات طرح کاهش – خبرگزاری مهر – 27 تیر 1395

2 گام با معاينه فني
تغييري كه طرح كاهش در گام اول و دوم در تهران ايجاد مي‌كند، تمركز بر معاينه فني است. نواب حسيني‌منش، سخنگوي طرح كاهش در اين‌باره مي‌گويد: بررسي‌هاي كارشناسي نشان مي‌دهد يكي از بهترين راهكارها در جلوگيري از بروز سوانح، كنترل مكانيزه معاينه‌فني خودروهاي معيوب است كه به پيشنهاد شهرداري‌ها از 3 سال پيش در دست مطالعه قرار گرفت و امروز در بيشتر نقاط كشور با عنوان «سيمفا» اجرايي شده است.

هم‌اكنون تمامي مراكز معاينه‌فني به داده‌هاي (ديتاي) بانك سيمفا متصل شده‌اند و از سويي داده‌هاي معاينه‌فني در اختيار پليس قرار دارد. بدين‌ترتيب دوربين‌هايي كه ‌در شهر نصب هستند پلاك خودروهاي فاقد معاينه را شناسايي مي‌كنند و اطلاعات را به مركز پليس انتقال مي‌دهند.

از سويي سرهنگ مراد مرادي، رئيس مركز اطلاع‌رساني راهور تهران بزرگ معتقد است: داشتن معاينه فني براساس الزام قانون اجباري است. همچنين تعريف دقيق معاينه‌فني به لحاظ قانوني توجه به سلامت خودرو به‌جهت فني و زيست‌محيطي است. به‌همراه داشتن برگه معاينه‌فني يعني مجوز تردد در شهر، اما معاينه‌فني خودرو نزد پليس به‌ معناي ايمني كامل خودرو بوده و بيش از 70 درصد از 18 پارامتري كه در معاينه فني چك مي‌شود، در حوزه ايمني تعريف شده است.

مطالب قبلی مرتبط: طرح کاهش از نیمه شهریور در 3 مرحله اجرا می‌شود – همشهری – 14 تیر 1395

معاينه فني و 1.8ميليون خودرو
هم‌اكنون 3.5 ميليون خودروي سواري در تهران وجود دارند و از اين ميان حدود 1.8 ميليون خودرو واجد شرايط معاينه‌فني هستند. با انجام معاينه فني مستمر اين خودروها در قالب طرح كاهش، كاهش ميزان آلاينده‌ها، بهبود ترافيك، كاهش حوادث رانندگي و كاهش مصرف سوخت صورت مي‌گيرد، اما آيا طرح كاهش قرار بود تا همين حد محدود بماند؟

مطالب قبلی مرتبط: اجرای طرح کاهش در انتظار رأی شورای عالی ترافیک‌ – همشهری – 13 تیر 1395

چه بود، چه شد؟
نكته‌اي كه نبايد فراموش شود اينكه طرح كاهش فعلي تفاوت‌هاي اساسي با طرح اوليه دارد. در تجربه جهاني طرح كاهش كه هم‌اكنون در 225 نقطه جهان اجرا مي‌شود، طرح كاهش خودروها را به 4 رنگ براساس سيستم آلايندگي تقسيم مي‌كند و محدوديت‌هاي ترددي براي خودروهاي آلاينده در نظر مي‌گيرد. اين طرح با همين معيار قرار بود در تهران به جنگ آلودگي هوا برود، اما در پي مخالفت‌هاي 11 ماهه پليس (از مهر 94 تا شهريور 95)، اين طرح براي گام نخست اجرا در حد كنترل معاينه فني تقليل يافته است.

سرهنگ مرادي مي‌گويد: اين تغييرات در راستاي اشرافي كه پليس بر امور ترافيك شهر دارد صورت گرفته و در نتيجه پايه‌‌ و مبناي اجراي طرح كاهش در صورت ابلاغ، متكي به معاينه‌فني است و فاز اول آن با تداوم طرح زوج و فرد و تنها با كنترل معاينه‌فني ابلاغ خواهد شد. اما حسيني‌منش، سخنگوي طرح كاهش درباره تغييرات تصريح مي‌كند: طرح كاهش در جهان براساس ميزان توليد آلايندگي خودرو و ميزان دسترسي به اجرا گذاشته شد كه براساس آن سن خودرو براي كشورهايي چون انگليس بسيار حائز اهميت است؛ موضوعي كه در ايران و ايجاد منطقه سبز نيز مدنظر طراحان آن قرار گرفته است.

در انتظار ابلاغ وزارت كشور
حالا در فاصله 32 روز تا زمانبندي اجراي طرح كاهش در تهران، هنوز طرح در انتظار ابلاغ وزارت كشور است. حجت‌الله بهروز، قائم‌مقام معاون حمل‌ونقل و ترافيك شهردار تهران مي‌گويد: در صورت ابلاغ اجراي طرح كاهش از سوي وزارت كشور، اين طرح از 15 شهريور‌ ماه در تهران اجرايي مي‌شود. وي به شهروندان توصيه مي‌كند تا زمان باقيمانده براي اجراي اين طرح، نسبت به اخذ برگه معاينه فني اقدام كنند چرا كه خودروهاي تردد‌ كننده در محدوده اجراي طرح كاهش با دوربين و به‌ صورت مكانيزه كنترل مي‌شوند. با اجرايي شدن طرح كاهش در نيمه شهريور ماه، احتمال افزايش مراجعات مردمي به مراكز معاينه فني وجود خواهد داشت.

تأخیر دو‌ ماهه وزارت کشور در‌ ابلاغ طرح کاهش
دیگران را هم سهیم کنید
لینک کوتاه: http://tehdooni.com/3tisn