ارسال پیام تهران به موزه های سراسر جهان

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

روز جهانی موزه در ایران با نخستین حضور رئیس شورای بین‌المللی موزه‌های جهان(ایکوم) برگزار شد.

این مراسم البته همزمان با بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس موزه ملی ایران و ۷۰سالگی تاسیس ایکوم جهانی و همچنین ۸۰سالگی تاسیس موزه ایران باستان بود.

روز جهانی موزه‌ها در ایران دیروز در حالی برگزار شد که پروفسور هانس مارتین هینز رئیس ایکوم جهانی قرار است امروز پیام روز جهانی موزه‌ها را برای نخستین بار از تهران به موزه‌های سراسر جهان مخابره کند. شاید به همین دلیل بود که در مراسم دیروز جایی برای شنیدن سخنان وی که برای نخستین بار به‌عنوان ارشدترین مقام ایکوم در تاریخ موزه‌داری کشور به ایران سفر کرده است اختصاص نیافته بود.

  • جای خالی موزه‌ها در سبد فرهنگی خانواده‌ها

رضا صالحی امیری، رئیس کتابخانه ملی ایران نیز به این مراسم آمد و در سخنانی به اهمیت موزه‌ها و موزه داری در ایران اشاره کرد.

سیدرضا صالحی امیری در سخنان خود به نقش موزه‌ها در فرهنگسازی و به رخ کشیدن فرهنگ ایرانی به جهان اشاره کرد و گفت که موزه‌ها تنها محلی برای جذب گردشگر نیست بلکه باید به نقش آنها در دیپلماسی فرهنگی و توسعه فرهنگی کشور نیز توجه شود. او حتی در بخش دیگری از سخنانش به انتقاد از نبود موزه و موزه‌گردی در سبد مصرف فرهنگی خانوار ایرانی اشاره کرد و گفت که برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در کشور باید به این سمت سوق پیدا کند که موزه و موزه گردی در سبد مصرف خانوار ایرانی قرار گیرد.

  • میراث فرهنگی برای نهادهای غیرفرهنگی هم ارزش است

مسعود سلطانی فر ،رئیس سازمان میراث فرهنگی هم در مراسم دیروز، طی سخنانی به تلاش دولت در جا انداختن مفهوم حفظ میراث فرهنگی در برنامه‌ریزی‌های توسعه اشاره کرد و گفت: حفظ هویت فرهنگی و میراث فرهنگی کشور امروز در بین تمامی مسئولان کشور تا شخص رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس و اعضای کابینه، حتی در قوه قضاییه جا افتاده و تبدیل به یک ارزش در نهادهای غیرفرهنگی کشور شده است.

مسعود سلطانی فر اعلام کرد: در فیلم ۱۰دقیقه‌ای که از وضعیت بناهای تاریخی در حال مرمت و پس از مرمت در جلسه دولت در حضور رئیس‌جمهور و همه وزرای کابینه نمایش داده است، اعضای کابینه به تکاپو افتاده‌اند تا برای دیدارها و مذاکرات و انجام فعالیت‌های اداری خود یک یا چند بنای تاریخی کشور را در اختیار بگیرند. روزنامه همشهری نزدیک به یک ماه پیش خبر پخش این فیلم در جلسه هیأت دولت را منتشر کرده بود.

سلطانی‌فر، همچنین به نقل از رئیس‌جمهور اعلام کرد که وی در جلسه دولت گفته است بودجه دولت برای مرمت و حفظ و نگهداری آثار تاریخی کشور کافی نیست و برای نجات بخشی بناهای تاریخی کشور باید به سمتی حرکت کرد که با مشارکت مردم و دستگاه‌ها به نجات بناهای تاریخی ارزشمند کشور که در ردیف نفایس ملی قرار ندارند، اقدام کرد.

معاون رئیس جمهور همچنین به مرمت ۵۰بنای خصوصی با مشارکت مردم در سال گذشته اشاره کرد و گفت که دولت قصد دارد امسال مرمت ۱۵۰بنای تاریخی دیگر را که در ردیف نفایس ملی قرار ندارند با همین شیوه مرمت کند.

  • تلاش وزارتخانه‌ها برای راه‌اندازی موزه

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور نیز در نشست موزه ملی ایران به شعار امسال شورای جهانی موزه‌ها (ایکوم) با عنوان موزه و منظر فرهنگی اشاره کرد و گفت که این شعار در ادامه توسعه مفهوم حفاظت از همه ابعاد میراث فرهنگی است و در این بین حتی حفاظت از زبان، نوع زندگی و فرهنگ موجود در اطراف آثار تاریخی نیز درنظر گرفته می‌شود.

او با تاکید بر اینکه اکنون نگاه توسعه‌ای در همه استان‌های کشور با درنظر گرفتن میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همراه است، افزود: برای نخستین بار در طول تاریخ دولت‌های ایران ۴محموله اشیای تاریخی ایران که از کشور قاچاق شده بود به ایران بازگردانده شد. به گفته طالبیان، اکنون نهادهای اداری و حتی وزارتخانه‌ها در حال ایجاد موزه‌های خود هستند.

منبع: همشهری آنلاین

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/YPiie

دیدگاه‌تان را بنویسید:

پنج × 4 =