استاندار تهران: فرهنگ دادن پول به متکدی سر چهارراه جمع شود

سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵ – روزنامه اعتماد

سیدحسین هاشمی، استاندار تهران دیروز در نشست خبری خود به موضوعات مختلفی که تهران با آن دست به گریبان است اشاره کرد.

وی در ابتدا با تاکید بر لزوم استفاده از پساب‌ها برای بخش کشاورزی و صنعت استان گفت: خوشبختانه در حال حاضر هر دو ماه یک بار شاهد افتتاح یک تصفیه‌ خانه فاضلاب هستیم. در ابتدای دولت یازدهم در برخی مناطق شهر تهران و شهرستان‌های این استان آب شرب به لحاظ کمی و کیفی مشکلاتی داشت. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیمات ویژه‌ای اتخاذ شد تا به امروز که می‌توان گفت در هیچ منطقه‌ای از استان تهران مشکل آب شرب وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در گذشته در شرق استان تهران با کمبود ۵٠ میلیون متر مکعبی آب روبه‌رو بودیم که اگر انتقال آب از سد ماملو به شرق استان تهران انجام نمی‌شد، امروز با مشکلات جدی روبه‌رو بودیم. البته باید رینگ شرق به غرب استان تهران در بخش تامین منابع آبی تکمیل شود تا در مواقع خاص بتوان از هر یک از این دو منطقه آب را به منطقه دیگر انتقال داد.

هاشمی همچنین مسکن مهر را یکی از دغدغه‌های دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: ٢۵ درصد مسکن مهر کل کشور در استان تهران قرار گرفته است. متاسفانه انتخاب برخی نقاط برای ساخت مسکن مهر موجب شده در بحث تامین زیرساخت‌ها، دولت یازدهم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شود. استاندار تهران افزود: برای کمک به متقاضیان واحدهای مسکن مهر این افزایش پنج میلیون تومانی به تصویب رسید تا روند ارایه پروژه‌ها تسهیل و در زمان کمتری به مردم تحویل داده شود.

وی با اشاره به ١٧ هزار واحد صنعتی، در سطح استان تهران گفت: بسیاری از این واحدها تجهیزات‌شان بسیار فرسوده بود که تجهیزات آنها طی سه سال گذشته نوسازی شده است. همچنین بیش از ٨۶ هزار صنف در استان تهران فاقد مجوز هستند که ساماندهی آنان از اولویت‌های استان طی سه سال گذشته بوده است. در همین راستا ١٢ هکتار زمین برای ساخت شهرک‌های صنعتی در استان تهران در نظر گرفته شد که ساخت این شهرک‌ها آغاز و با سرعت زیادی پیش می‌رود.

استاندار تهران به پرداخت ٧٠٠ میلیارد تومان یارانه در استان تهران اشاره کرد و افزود: ماهانه این رقم در حالی پرداخت می‌شود که بودجه عمرانی استان تهران به تازگی به ۵٠٠ میلیارد تومان رسیده است. معتقدم باید به افراد نیازمند و محروم کمک کنیم و این یارانه پرداخت شود اما افرادی که نیازمند نیستند لزومی برای پرداخت یارانه به آنها وجود ندارد و باید این پول در همان استان صرف امور عمرانی شود. سالانه ٨۵٠٠ میلیارد تومان یارانه در استان تهران پرداخت می‌شود که اگر بخشی از آن در توسعه استان هزینه شود، قطعا در یک برنامه پنج ساله تمام کمبودهای این استان مرتفع خواهد شد.

هاشمی به ایجاد هماهنگی و تعامل میان دستگاه‌های ذیربط برای مبارزه با موادمخدر در استان تهران اشاره کرد و افزود: هماهنگی و تعامل در این موضوع بین دستگاه‌های ذیربط بی‌نظیر است. در همین راستا ستاد واحدی تشکیل شد و فعالیت‌ها و تصمیمات آن موجب شده که امروز چهره شهر تهران تغییر کرده است. این اقدام در حالی انجام شد که در ابتدای این دولت در تهران تنها ظرفیت ۴٠٠ نفری کمپ شفق وجود داشت که آن نیز به دلیل مسائل بهداشتی تعطیل شد، اما امروز تا ٨۵٠٠ نفر ظرفیت ایجاد شده و ۵٠٠ تا ٧٠٠ نفر روزانه در تهران جمع‌آوری می‌شوند. قطعا چهره شهر تهران بهبود یافته و با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و ادامه این روند شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود.

وی به همکاری مردم در موفقیت طرح جمع‌آوری متکدیان اشاره کرد و افزود: این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است. اگر فرهنگ دادن پول به متکدی سر چهارراه جمع شود، دیگر فردی برای تکدی‌گری به خیابان‌ها نخواهد آمد. متاسفانه در میان متکدیان شاهد حضور اتباع بیگانه نیز هستیم به‌طوری که ٨٠ نفر از کشور میانمار به کشور وارد شده بودند که تکدی‌گری می‌کردند. همچنین افرادی از کشور پاکستان با اخذ ویزا وارد کشور شدند و مشغول تکدی‌گری بودند که همه آنها جمع‌آوری و ساماندهی شده بودند.

وی درخصوص برنامه‌های ویژه اربعین حسینی نیز گفت: امسال استان تهران مسوولیت‌هایی در نجف اشرف برعهده گرفته است و در همین راستا ٢٠ هزار متر مربع سوله با کمک خیرین استان برای خدمت ‌رسانی به زایران در نجف اشرف ایجاد کرده است. در این سوله‌ها روزانه برای ٧٠ هزار زایر وسایل پذیرایی فراهم می‌شود.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/qhdho

دیدگاه‌تان را بنویسید:

سیزده + هجده =