افشای اطلاعات خصوصی مشترکان ایرانسل

کافه ترافیک | نارمک

شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ – روزنامه اعتماد

فعالیت «ربات تلگرامی افشا‌کننده اطلاعات محرمانه تعداد نامشخصی از مشترکین ایرانسل» در حالی پس از چند ساعت، با دستور وزیر ارتباطات متوقف شد که بنا به گفته یک منبع آگاه دراین وزارتخانه، این اطلاعات از دو سال پیش به سرقت رفته بود.

مشترکین ایرانسل از روز پنجشنبه با یک ربات تلگرامی روبه‌رو شدند که در صورت وارد کردن شماره‌های ایرانسل، اطلاعات خصوصی صاحب شماره از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شهر محل سکونت، آدرس منزل و کد پستی را در اختیارشان قرار می‌داد. بانک اطلاعاتی این ربات، پیش شماره‌های ٠٩٣۵ تا ٠٩٣٩ را پوشش می‌داد با این همه هنوز مشخص نیست که اطلاعات چه تعداد از مشترکین در اختیار آن قرار دارد. برخی شایعه‌ها از افشای اطلاعات چندین میلیون نفر (از ٢٧ میلیون مشترک فعال ایرانسل) حکایت دارد اما هنوز هیچ مقام رسمی این میزان را تایید یا تکذیب نکرده و آمار مشخصی نیز ارایه نداده است.

سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به این افشای اطلاعات از مسدود ساختن ربات تلگرامی با دستور وزیر ارتباطات خبر داده و به ایرنا گفته است: «این ربات مسدود شده و جای نگرانی نیست. همچنین وزارت ارتباطات با پلیس فتای کشور برای شناسایی فرد متخلف وارد همکاری شده که نتیجه آن را در اختیار مردم قرار خواهد داد.»

اشاره محمدرضا فرنقی راد به «سرقت دو سال پیش این اطلاعات از سویی متهم» است که یک مبنع آگاه این وزارتخانه درباره آن به ایرنا گفته است: «دو سال پیش اطلاعات کاربران ایرانسل به سرقت رفت که اقدام برای شناسایی نقطه نفوذ و برخورد با آن انجام شد. اکنون این اطلاعات مجددا از سوی فردی و با طراحی یک ربات در تلگرام منتشر شده و زمینه را برای سوءاستفاده فراهم کرده است.»

افشای محرمانه‌ترین اطلاعات خصوصی تعداد نامشخصی از مشترکین ایرانسل که بنا به گفته کارشناسان این حوزه می‌تواند چندین میلیون نفر باشد، در شرایطی است که هنوز شرکت ایرانسل در قبال آن واکنش رسمی نداشته و آن را منوط به تکمیل اطلاعاتش در این خصوص کرده است. این در حالی است که ایرانسل، سرقت این اطلاعات در دو سال گذشته را پنهان نگه داشته و خبری از آن رسانه‌ای نشده بود. اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس محل سکونت و کد پستی که افشای آنها می‌تواند زمینه کلاهبرداری‌های متنوعی را فراهم کند.

یکی از فعالان فضای مجازی که نخواست نامش برده شود درباره این اتفاق به «اعتماد» گفت: «در دست کم ٢٠ ساعت فعالیت این ربات، تعداد نامشخصی از کاربران از آن استفاده کرده بودند که با توجه به کند شدن فعالیت آن در برخی بازه‌های زمانی، می‌توان تعداد مراجعه‌کننده‌ها را هم بالا تخمین زد. شخصا چهار شماره در ربات افشا‌کننده اطلاعات وارد کردم که اطلاعات سه مورد آن را به من داد. با توجه به شکل ساخت ربات می‌توان تعداد اطلاعات در اختیار آن را میلیونی تصور کرد.»

ربات‌های تلگرامی، حساب‌های کاربری‌ای هستند که برای فعالیت ویژه‌ای طراحی شده‌اند. ربات‌ها به منبعی از اطلاعات که طراح ربات در اختیارش قرار داده دسترسی دارند و به شکل اتوماتیک این اطلاعات را در اختیار مخاطبان بی‌شماری می‌گذارند. امکان ساخت این ربات‌ها از یکسال پیش در تلگرام برای مخاطبان فراهم شده است.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/FcjXX

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =