ایران مال کجاست؟

ایران مال (بازار بزرگ ایران) در غرب تهران قرار دارد. طراحی و مطالعه این پروژه ۲ سال به طول انجامیده و اجرای آن ۵ تا ۶ سال زمان برده است. نخستین فاز ایران مال ۱۲ اردیبهشت رونمایی می‌شود که بر اساس گفته رسول اف، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه‌گذار اصلی پروژه، به تدریج و تا چند ماه آینده بخش‌های مختلف تجاری فرهنگی ورزشی و رفاهی آن به بهره‌برداری خواهد رسید. این مجموعه بر اساس سه بعد تخصصی شکل گرفته است؛ فرهنگ و معماری ایرانی، فرهنگ و معماری اسلامی و فرهنگ و معماری نوین.


اطلاعات بیشتر، نشانی و موقعیت مکانی ایران مال روی نقشه


مساحت کل مجموعه ایران مال، یک میلیون و ۹۵۰ متر مربع است که حدود ۵۰۰ هزار متر مربع آن را واحدهای تجاری تشکیل می‌دهند. در فاز اول نیز از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع آن رونمایی خواهد شد که دارای ۳۰۰ هزار مترمربع واحد تجاری و تولیدی است. ۵۵۰ متر مربع دیگر در فاز دوم و تا پایان ۱۳۹۹ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

این مجموعه، حدود ۲۰۰ رستوران دارد. همچنین بزرگترین فروشگاه کارفو که برای قشر متوسط یا با درآمدهای پایین‌تر است، در آن افتتاح می‌شود. ۲۰ هزار پارکینگ خودرو و موتورسیکلت نیز به صورت رایگان به بازدیدکنندگان تعلق می‌گیرد. ۸۰۰۰ خودرو نیز در هر ساعت می‌تواند به این مجموعه وارد و از آن خارج شود.

ایران مال دارای ۵۲ دسترسی اعم از تونل، پل، زیرگذر و رمپ‌های مختلف است. آخرین مذاکرات نیز به منظور ایجاد خط مستقیم مترو به این مجموعه، انجام شده که احتمالا تا ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. با توجه به موقعیت این مجتمع، برآورد شده ۲۰ میلیون نفر مستقیم می‌توانند از امکانات ایران مال استفاده کنند.

علاوه بر آن در قسمت‌های فرهنگی ۴۰ واحد سینمایی طراحی شده که ۱۲ واحد در فاز یک افتتاح خواهد شد و دارای ۱۸۰۰ صندلی خواهد بود و ۲۸ واحد دیگر در طرح توسعه است.

همچنین ایران مال دارای فضاهای ورزشی استاندارد در ۱۵ رشته ورزشی است. طولانی‌ترین جاده تندرستی در منطقه نیز در ین مجتمع قرار دارد که مسافت آن ۲ و نیم کیلومتر است.

سالن‌های همایش این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان نیز نمایانگر فرهنگ و فناوی‌های جدید روز است. همچنین باغ کتاب به وسعت ۳ هزار و ۳۰۰ متر مربع با ۶۷ هزار جلد کتاب و فروشگاه بزرگ کتاب نیز در این مجموعه خودنمایی می‌کند.

بازار ایرانی ایران مال، نماد فرهنگی، ایرانی و اسلامی است. این بازار بزرگترین بازار سنتی با معماری سنتی است که بعد از دوره صفویه به طور متمرکز ساخته شده و مساحت آن یک هکتار است. این بازار چهار سوق دارد؛ فرش ایرانی، خشکبار ایرانی، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی. همچنین بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است. از سویی برای نخستین بار به جای کافه‌شاپ، در این بازار به رسم قدیم، شربت خانه وجود دارد.

دریاچه‌ای به وسعت ۱۳ هزار مترمربع نیز از دیگر بخش‌های ایران مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه نیز قابل توجه است. بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران در ایران مال واقع شده که ۴۰ هزار متر مربع است. نمازخانه‌ها و مسجد جامع، امکانات بانکی با نوین‌ترین امکانات، شهربازی سرپوشیده ۱۰ هزار متر مربعی و سرای سالمندان با ظرفیت ۳۰۰ نفر از دیگر امکانات ایران مال محسوب می‌شود.

فاز اول دارای یک هتل ۵ ستاره پلاس با ۴۰۰ اتاق و امکانات بالا است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. سایر بخش‌های فاز اول نیز ۳ تا ۶ ماه آینده افتتاح خواهند شد.

رسول اف به حضور حدود ۵۰۰ پیمانکار ایرانی در پروژه نیز اشاره و اظهارکرد:‌ گفته می‌شود نمی‌توان در ایران کار تیمی و گروهی انجام داد. اما در این پروژه نزدیک به ۵۰۰ پیمانکار ایرانی با ۱۵ تا ۲۵ هزار نفر کنار هم کار می‌کردند. مشاوران خارجی پروژه باور نداشتند که در دوران تحریم بتوانیم این کار را پیش ببریم. البته ما سعی کردیم عمده کارها را با امکانات ایرانی انجام دهیم، ولی گاهی نیاز به وارد کردن برخی از کالاها داشتیم و تحریم‌ها، هزینه‌ها را برای ما بالا می‌برد . اما در همان شرایط هم توانستیم پروژه را پیش ببریم.

او به اشتغالزایی پروژه اشاره کرد و گفت: در دوره ساخت توانستیم اشتغال خوبی را ایجاد کنیم و در زمان بهره‌برداری نیز حداقل ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در این مجموعه شاغل خواهد شد. برآرود می شود با راه‌اندازی پروژه، برای ۳ تا ۴ هزار نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد شود.

او در خصوص مالکیت این مجتمع عنوان کرد: بر اساس روش‌های مرسوم در مجتمع‌های مشابه در دنیا، یک شرکت، مالک است و واحدها به هیچ عنوان واگذار نمی‌شود. بلکه اجاره داده می‌شود یا سهم از فروش از آنها گرفته می‌شود. شرکت مالک نیز سهامی عام است و یک شرکت هم بهره‌بردار هم در کنار آن فعال است. ما هم به همین روش عمل کردیم. شرکت مالک در اختیار بانک آینده و سهامی عام است. این شرکت با مجوز بانک مرکزی و شورای پول اعتبار تاسیس شده. بخشی از سهام واگذار شده و بعد از بهره‌برداری از پروژه، سهام را در بورس عرضه می‌کنیم و ما به عنوان بانک آینده از این مالکیت خارج خواهیم شد. او همچنین عنوان کرد: بخشی از فاینانس این پروژه را برخی از پیمانکارانی که با ما در ایران مال همکاری داشتند عهده‌دار شدند و از این طریق منابع بانک کمتر درگیر شد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *