تأخیر دو‌ ماهه وزارت کشور در‌ ابلاغ طرح کاهش

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ – همشهری

‌در فاصله کمتر از یک‌ماه تا آغاز اجرای طرح کاهش در تهران، هنوز وزارت کشور نحوه اجرای مهم‌ترین رخداد ترافیکی پایتخت در سال‌جاری را به پلیس ابلاغ نکرده است.

هیأت وزیران در جلسه ۱۹ خرداد امسال به صراحت اعلام کرده بود‌: «وزارت کشور موظف است ظرف یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه (تا ۱۹تیر) تصویب و اجرایی‌شدن طرح محدوده کاهش را از طریق شورای‌ عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور پیگیری کند.» هم‌اکنون حدود ۲‌ ماه از فرصت نهایی این ابلاغیه می‌گذرد اما هنوز طرحی برای اجرا به پلیس راهور نرسیده است.

طرح کاهش قرار است در ۳ مقطع در تهران اجرایی ‌شود. در مرحله اول از ۱۵ شهریور در محدوده طرح زوج و فرد معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به‌ خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود. در فاز دوم در آبان‌ماه خودروها برای تردد در کل شهر باید معاینه فنی داشته باشند و در گام سوم از دی‌ماه روی خودروهای انژکتوری و کاربراتوری اعمال محدودیت می‌شود.

مطالب قبلی مرتبط: جزئیات طرح کاهش – خبرگزاری مهر – ۲۷ تیر ۱۳۹۵

۲ گام با معاینه فنی
تغییری که طرح کاهش در گام اول و دوم در تهران ایجاد می‌کند، تمرکز بر معاینه فنی است. نواب حسینی‌منش، سخنگوی طرح کاهش در این‌باره می‌گوید: بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد یکی از بهترین راهکارها در جلوگیری از بروز سوانح، کنترل مکانیزه معاینه‌فنی خودروهای معیوب است که به پیشنهاد شهرداری‌ها از ۳ سال پیش در دست مطالعه قرار گرفت و امروز در بیشتر نقاط کشور با عنوان «سیمفا» اجرایی شده است.

هم‌اکنون تمامی مراکز معاینه‌فنی به داده‌های (دیتای) بانک سیمفا متصل شده‌اند و از سویی داده‌های معاینه‌فنی در اختیار پلیس قرار دارد. بدین‌ترتیب دوربین‌هایی که ‌در شهر نصب هستند پلاک خودروهای فاقد معاینه را شناسایی می‌کنند و اطلاعات را به مرکز پلیس انتقال می‌دهند.

از سویی سرهنگ مراد مرادی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی راهور تهران بزرگ معتقد است: داشتن معاینه فنی براساس الزام قانون اجباری است. همچنین تعریف دقیق معاینه‌فنی به لحاظ قانونی توجه به سلامت خودرو به‌جهت فنی و زیست‌محیطی است. به‌همراه داشتن برگه معاینه‌فنی یعنی مجوز تردد در شهر، اما معاینه‌فنی خودرو نزد پلیس به‌ معنای ایمنی کامل خودرو بوده و بیش از ۷۰ درصد از ۱۸ پارامتری که در معاینه فنی چک می‌شود، در حوزه ایمنی تعریف شده است.

مطالب قبلی مرتبط: طرح کاهش از نیمه شهریور در ۳ مرحله اجرا می‌شود – همشهری – ۱۴ تیر ۱۳۹۵

معاینه فنی و ۱.۸میلیون خودرو
هم‌اکنون ۳.۵ میلیون خودروی سواری در تهران وجود دارند و از این میان حدود ۱.۸ میلیون خودرو واجد شرایط معاینه‌فنی هستند. با انجام معاینه فنی مستمر این خودروها در قالب طرح کاهش، کاهش میزان آلاینده‌ها، بهبود ترافیک، کاهش حوادث رانندگی و کاهش مصرف سوخت صورت می‌گیرد، اما آیا طرح کاهش قرار بود تا همین حد محدود بماند؟

مطالب قبلی مرتبط: اجرای طرح کاهش در انتظار رأی شورای عالی ترافیک‌ – همشهری – ۱۳ تیر ۱۳۹۵

چه بود، چه شد؟
نکته‌ای که نباید فراموش شود اینکه طرح کاهش فعلی تفاوت‌های اساسی با طرح اولیه دارد. در تجربه جهانی طرح کاهش که هم‌اکنون در ۲۲۵ نقطه جهان اجرا می‌شود، طرح کاهش خودروها را به ۴ رنگ براساس سیستم آلایندگی تقسیم می‌کند و محدودیت‌های ترددی برای خودروهای آلاینده در نظر می‌گیرد. این طرح با همین معیار قرار بود در تهران به جنگ آلودگی هوا برود، اما در پی مخالفت‌های ۱۱ ماهه پلیس (از مهر ۹۴ تا شهریور ۹۵)، این طرح برای گام نخست اجرا در حد کنترل معاینه فنی تقلیل یافته است.

سرهنگ مرادی می‌گوید: این تغییرات در راستای اشرافی که پلیس بر امور ترافیک شهر دارد صورت گرفته و در نتیجه پایه‌‌ و مبنای اجرای طرح کاهش در صورت ابلاغ، متکی به معاینه‌فنی است و فاز اول آن با تداوم طرح زوج و فرد و تنها با کنترل معاینه‌فنی ابلاغ خواهد شد. اما حسینی‌منش، سخنگوی طرح کاهش درباره تغییرات تصریح می‌کند: طرح کاهش در جهان براساس میزان تولید آلایندگی خودرو و میزان دسترسی به اجرا گذاشته شد که براساس آن سن خودرو برای کشورهایی چون انگلیس بسیار حائز اهمیت است؛ موضوعی که در ایران و ایجاد منطقه سبز نیز مدنظر طراحان آن قرار گرفته است.

در انتظار ابلاغ وزارت کشور
حالا در فاصله ۳۲ روز تا زمانبندی اجرای طرح کاهش در تهران، هنوز طرح در انتظار ابلاغ وزارت کشور است. حجت‌الله بهروز، قائم‌مقام معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران می‌گوید: در صورت ابلاغ اجرای طرح کاهش از سوی وزارت کشور، این طرح از ۱۵ شهریور‌ ماه در تهران اجرایی می‌شود. وی به شهروندان توصیه می‌کند تا زمان باقیمانده برای اجرای این طرح، نسبت به اخذ برگه معاینه فنی اقدام کنند چرا که خودروهای تردد‌ کننده در محدوده اجرای طرح کاهش با دوربین و به‌ صورت مکانیزه کنترل می‌شوند. با اجرایی شدن طرح کاهش در نیمه شهریور ماه، احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/3tisn

دیدگاه‌تان را بنویسید:

11 − سه =