تخلفات رانندگان ازسوی مردم رصد می شود

یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ – خبرگزاری مهر

رییس پلیس راه راهور ناجا گفت: شهروندان می توانند تخلفات رانندگی رانندگان را به صورت پیامکی به پلیس اعلام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ محمد حسین حمیدی، اطلاعات مربوط به تخلفات ناوگان مسافربری در سه ماهه اول سال را که توسط مردم به سامانه ١١٠١٢٠ پیامک شده، اعلام کرد و افزود: تعداد کل پیامک‌های ارسالی از سوی مردم در این مدت حدود ۴ هزار عدد بوده که به ٢٣٠٠ پیامک رسیدگی شده است.

رییس پلیس راه راهور ناجا با توضیح اینکه رانندگان اتوبوس مراقب باشند، چون مردم آنها را رصد می کنند، درباره جزییات تخلفات پیامک شده گفت: از ۴ هزار پیامک دریافتی، حدود ٨٠ مورد به دلیل تخلف محرز راننده اعمال قانون صورت گرفته و رانندگان متخلف جریمه شدند و در کنار آن نیز ٢٠ مورد تقدیر و تشکر از رفتار خوب رانندگان بوده است.

طبق گفته سرهنگ حمیدی حدود ٢٢٠٠ مورد از تخلفات گزارش شده نیاز به آموزش راننده داشته که این رانندگان مورد آموزش قرار گرفتند.

رییس پلیس راه راهور ناجا درباره تخلفاتی که آمار بیشترین برخورد را به خود اختصاص داده اند، نیز توضیح داد: به ترتیب، حرکات مخاطره آمیز شامل سرعت و سبقت غیرمجاز، نقص فنی وسیله نقلیه و استفاده نکردن از کمربند ایمنی، تخلفاتی بوده‌اند که در این سه ماه بیشترین برخورد با آنها صورت گرفته است.

سامانه ۱۱۰۱۲۰ اطلاعات مسافران را به صورت لحظه‌ای دریافت می‌کند و اطلاعات رانندگان در سامانه ثبت می‌شود. مسافران می‌توانند در صورت رویت تخلفاتی همچون صحبت کردن راننده با تلفن همراه حین رانندگی، عدم استفاده راننده یا مسافران از کمربند ایمنی، خستگی و خواب آلودگی راننده، رانندگی خطرناک، اشکالات فنی خودرو، عدم توقف برای انجام فریضه نماز و حتی برای تقدیر از راننده به دلیل رعایت مقررات و رفتار مناسب شماره پلاک اتوبوس را به سامانه ۱۱۰۱۲۰ ارسال کنند.

مسافران می‌توانند با این شیوه نظر خود را به شماره ۱۱۰۱۲۰ اعلام کنند: «شماره اتوبوس * محل تخلف * کد گزارش * مقصد سفر.»

مسافران می‌توانند هنگامی که راننده در حین رانندگی با تلفن همراه مشغول به فعالیت است کد یک را به شماره ۱۱۰۱۲۰ پیامک کنند. همچنین برای استفاده نکردن راننده یا مسافران از کمربند ایمنی را با نوشتن کد ۲ به شماره اعلامی پیامک کرده و کد ۳ را در صورت خستگی و خواب آلودگی راننده به ۱۱۰۱۲۰ پیامک کنند. ارسال کد ۴ به شماره ۱۱۰۱۲۰ به منزله رانندگی خطرناک، شماره ۵ به معنای اشکالات فنی خودرو و شماره ۶ به منزله توقف نکردن برای انجام فریضه نماز و عدد ۷ به منزله تقدیر از راننده به دلیل رعایت مقررات و رفتار مناسب است. تصویر پلاک اتوبوس در داخل خودرو نیز نصب شده است تا مسافران بتوانند از آن استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *