تعویض شناسنامه ۱۵ روزه در تهران

کافه ترافیک | نارمک

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از پروسه ۱۵ روزه تعویض شناسنامه در تهران به دلیل حجم بالای تقاضا خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیف الله ابوترابی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال از نظر سازمانی به عنوان یک سازمان مستقل زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کند، عنوان داشت: در ۳۱ استان کشور ادارات کل تاسیس کردیم که در کنار آن بیش از ۱۱۰۰ اداره شهرستانی و نمایندگی را در سراسر کشور در اختیار داریم.

وی درباره عملکرد سازمان ثبت قبل از انقلاب گفت: در سال ۱۲۹۷ نخستین بار ثبت احوال شکل گرفت و به عنوان اداره کل احصائیه در بلدیه تهران فعالیت کرد اما شکل کلی ثبت احوال به سال ۱۳۰۴ برمی گردد که طی سه سال در قالب استان ها در قالب اداره احصاییه فعالیت کردند.

وی افزود: امروز سازمان ثبت احوال اساسا قابل مقایسه با گذشته نیست چراکه در گذشته به صورت سنتی همکاران در روستاها حضور پیدا می کردند و ثبت ولادت را انجام می دادند و سند را نگهداری می کردند اما امروز اسناد به صورت الکترونیکی و به روز صادر می شود یعنی در هر کجای کشور یک شناسنامه دریافت و ثبت کنید، کمتر از دقیقه ای در پایگاه اطلاعات کشور قابل استعلام است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در حال حاضر ثبت احوال سکونت محور است، خاطرنشان کرد: امروز با تدابیری که اندیشیده شده است، اسناد ۱۲۵ میلیون ایرانی که از سال ۱۲۹۷ تکمیل و صادر شده است را به صورت آرشیو الکترونیکی ایجاد کرده ایم تا هر کسی در هر کجایی از کشور به هر یک از ادارات مراجعه کند، می تواند صد در صد خدمت را اخذ کند.

وی با اشاره به افزایش سرعت عملکرد سازمان ثبت احوال در سال های اخیر، عنوان داشت: وقتی آرشیو الکترونیک اسناد را اجرایی کردیم، دیگر استعلام ها شامل مرور زمان نمی شود و عملا ابطال زمان صورت نمی گیرد. لذا در سراسر غالب ادارات، شناسنامه افراد را به روز برای افراد صادر می کنند در حالی که در گذشته زمان‌بر بود.

ابوترابی درباره تمدید و تعویض شناسنامه ها نیز گفت: این اقدام نیز به صورت به روز انجام می شود اما مسئله این است؛ به دلیل حجم بالای تقاضا جهت تعویض و تمدید شناسنامه، این خدمت در تهران کمی زمان‌بر است یعنی حدود ۱۵ روز طول می کشد، در حالی که در گذشته نزدیک به دو ماه طول می کشید.

وی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت، همچنین درباره اقدامات دیگر سازمان ثبت احوال بیان داشت: یکی از اقدامات گسترش مناطق ارائه خدمات است در حالی که سابق بر این، تنها در پنج نقطه خدمات مربوط به سازمان ثبت احوال برای مردم ارائه می شد. امروز در تهران بیش از ۱۰۰ دفتر داریم تا به مردم خدمت دهند.


چگونگی تعویض شناسنامه در قبال ارایه شناسنامه

تعویض شناسنامه در هر یک از حالات زیر صورت می گیرد:

۱- تعویض شناسنامه های نمونه قدیم دراجرای قانون ثبت احوال
الف) با ارائه شناسنامه نمونه قدیم
ب) بدون ارائه شناسنامه نمونه قدیم

۲- تعویض شناسنامه های نمونه جدیدمستعمل.

۳- تعویض شناسنامه ناشی‌از اجرای احکام صادره از محاکم دادگستری، تصمیمات متخذه هیاتهای حل اختلاف ، آرای صادره از کمیسیونهای تشخیص سن یا مصوبات نام خانوادگی .

۴- تجدید شناسنامه پس از رسیدن فرد به سن ۳۰ سالگی جهت تعویض عکس .

۵- تعویض شناسنامه پس از رسیدن فرد به ۱۵ سال تمام


هر یک از اشخاص زیرمی توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان سراسر کشور، نسبت به تنظیم و امضاء برگ درخواست تعویض شناسنامه) و دریافت شناسنامه جدید اقدام نمایند.

۱- اشخاص ۱۸ سال به بالا؛
۲- افراد کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند؛
۳- پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال؛
۴- مادر تا زمانی که در قید زوجیت پدر طفل باشد با ارائه شناسنامه خود؛
۵- سرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز گردیده باشد.


مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه

۱. اصل شناسنامه.
۲. سه قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵ سال به بالا)
۳. پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری.
۴. چنانچه شناسنامه ای که جهت تعویض ارائه می شود فاقد عکس باشد ارائه اصل و تصویر مدارک معتبر عکسدار از قبیل (گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکسدار دوره های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلین از سوی مدرسه ای که مشغول تحصیل می‌باشند یا کارت شناسایی عکسدار کارکنان دوایر دولتی باذکر مشخصات سجلی) الزامی است. ضمناً پس از تطبیق اصل و تصویرمدارک معتبر یاد شده، اصل مدرک مسترد می‌گردد.
– چنانچه صاحب شناسنامه فاقد هر یک از مدارک مذکور در بند ۴ باشد از طریق معرفی وی به نیروی انتظامی، درخواست تأیید عکس خواهد شد.
– کارمندان دولت و یا کسبه (با جواز کسب) می توانند نسبت به تآیید هویت در ظهر عکس‌های دارنده شناسنامه اقدام نمایند.


‏نحوه مراجعه

برای تعویض شناسنامه کلیه ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان سراسرکشور آمادگی دریافت مدارک یاد شده را در ساعات و ایام اداری دارند.
ضمناٌ درخواست تعویض شناسنامه در غیر از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در این گونه موارد پس از تنظیم درخواست و آن به اداره ذیربط (محل صدور شناسنامه) نسبت به تعویض و تحویل آن اقدام خواهد شد.


توصیه های ضروری:

۱- از آنجائیکه شناسنامه منحصراً مطابق مندرجات سند سجلی صادر خواهد شد لذا بهنگام دریافت شناسنامه تعویض شده آن را بدقت مطالعه کرده  و چنانچه نواقصی مشاهده شد از دریافت آن تا رفع مغایرت خودداری شود.
۲- شناسنامه اشخاص باید در سن سی سالگی تمام با عکس همانسال صاحب آن تجدید (تعویض) شود.
۳- از آنجایی که شناسنامه سند هویت اشخاص می باشد برای حفظ حقوق خود بدقت از آن نگهداری نمایید.
۴- ودیعه گرفتن و ودیعه گذاردن شناسنامه تحت هر شرایطی ممنوع است.


نشانی اداره‌های ثبت احوال تهران

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/479310

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 17 =