تهران، دوباره نگارخانه‌ای دیدنی برای ۱۰ روز

شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵

شهروندان تهرانی در روزهای اخیر دیده‌اند که بیلبوردها و تابلوهای شهری دوباره میزبان تصاویر آثار هنری از گوشه و کنار جهان شده‌اند.

امروز آغاز دومین دوره از طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» است تا تهران دوباره به یک نمایشگاه آثار هنری شود. اجرای این طرح سال گذشته نیز بازخوردهای بسیاری داشت و البته بیشتر شهروندان و کارشناسان این اقدام را ستودند.

حالا از امروز نیز بیش از ۲ هزار سازه تبلیغاتی شهر میزبان تصاویر بیش از ۸۰۰ اثر از هنرمندان داخلی و خارجی خواهد بود. اگرچه نخستین دوره نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر سال گذشته از ۱۵ تا ۳۱ اردیبهشت در تهران برگزار شد اما امسال به‌دلیل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مسابقات بین‌المللی قرآن کریم این برنامه به‌صورت رسمی از امروز، اول خرداد در تهران آغاز شده و تا ۱۰ خرداد نیز ادامه خواهد داشت.

در دومین دوره از برگزاری این طرح دو سوم آثار مربوط به ایران و بقیه نیز خارجی خواهند بود. این در حالی است که ۳۰۰ اثر نیز با موضوع حضرت مهدی(عج) و آزادسازی خرمشهر خواهد بود. عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران درباره اجرای این طرح در پایتخت گفت: در این دوره نیز بنا به تصمیم شورای سیاستگذاری نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر، آثار هنری شاخص ایرانی و خارجی که عموما در موزه‌ها نگهداری می‌شوند و جزو بهترین‌ آثار هنری هستند را برای اکران در فضای تبلیغات شهری انتخاب کردیم.

عیسی علیزاده همچنین درباره انتخاب آثار ایرانی گفت: در این دوره آثار هنرمندان شاخص مدرن از کمال‌الملک به بعد را انتخاب کردیم و بیشتر آثار هنرمندانی به نمایش در خواهد آمد که در قید حیات نیستند. مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران همچنین درباره تفاوت این دوره با دوره نخست این رویداد هنری توضیح داد: در این دوره زمان بیشتری برای طراحی، چاپ و نصب در اختیار داشتیم درحالی‌که در دوره قبل در یک زمان ۲۰ روزه این رویداد را برپا کردیم. این زمان این امکان را در اختیار ما قرار داد تا ضعف‌های دوره قبل را برطرف کنیم.

وی همچنین از مشاوره با صاحب‌نظران حوزه هنرهای تجسمی و نقد و بررسی روند برگزاری این رویداد در دوره قبل و برطرف کردن اشکالات خبر داد و اظهار کرد: در گروه مشاورین از موزه‌ها، به‌طور مثال نمایندگانی از موزه هنرهای معاصر تهران و موزه ملک حضور داشتند و در نهایت این نوید را می‌دهیم که به لحاظ انتخاب آثار و اجرای آن شاهد یک اتفاق خوب در سطح شهر باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/bJu4C

دیدگاه‌تان را بنویسید:

یازده − 2 =