تهران؛ قلب موزه های جهان

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

تصور کنید یک روز وقتی چشم‌هایتان را گشودید، شهر تبدیل به یک موزه بزرگ شده باشد و پروفسور مارتین هینز رئیس شورای جهانی موزه‌ها پیام روز جهانی موزه را به‌جای آنکه از پاریس یا برلین به موزه‌های جهان بفرستد، از تهران، ابرشهر شلوغ ایران به جهان مخابره کند. آن‌وقت است که می‌توان گفت تهران قلب موزه‌های جهان است.

این اتفاق همین هفته به وقوع خواهد پیوست و پروفسور مارتین هینز نیز پیام روز جهانی موزه را از همین تهران به جهان ابلاغ می‌کند. شهر هم تبدیل به یک موزه وسیع خواهد شد تا رئیس شورای جهانی موزه‌ها برای نخستین‌بار با یک اتفاق عجیب در جهان روبه‌رو شود؛ اتفاقی که در هیچ‌یک از پایتخت‌های جهان تاکنون سابقه نداشته است.

۲۹ اردیبهشت‌ماه همزمان با آغاز روز جهانی موزه در جهان، تهران شاهد اتفاقات متفاوت و مهمی خواهد بود. رایزنی‌های رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در پاریس برای دعوت از رئیس شورای جهانی موزه‌ها سرانجام نتیجه داد و پروفسور هینز ایران را مکان مناسبی برای ارسال پیام خود به موزه‌های جهان به مناسبت روز جهانی موزه تشخیص داد. پرواز رئیس شورای جهانی موزه‌ها عصر دیروز در فرودگاه امام خمینی به تهران رسید. او امروز قرار است در یک نشست خبری دلایل سفر خود به ایران را اعلام کند و پس از آن به بازدید از موزه‌های تهران و شیراز بپردازد. روز جهانی موزه‌ها در ایران با گرامیداشت تلاش موزه‌های کشور براساس اهداف ایکوم جهانی آغاز می‌شود و پس از آن به‌مدت یک هفته ادامه دارد.

سید احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) به همشهری گفته است که به مناسبت آغاز هفته موزه‌ها در ایران و تصمیم شهرداری و سازمان زیباسازی شهر تهران و همکاری این نهادها با ایکوم ایران، شهر تهران همچون سال گذشته به‌طور کامل زیر پوشش معرفی آثار موزه‌های کشور می‌رود. آنطور که محیط طباطبایی گفته است از سال گذشته قرار شد در هفته موزه و روز جهانی موزه‌ها آثار موزه‌ای در سطح شهر معرفی شود.

سیداحمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران درخصوص تاثیر این اتفاق بر تحقق اهداف شورای بین‌المللی موزه‌ها به همشهری گفت: هدف ایکوم گسترش فرهنگ موزه‌ای در جهان است و تبدیل شهر به موزه، سورپرایز بزرگ ایران برای شورای جهانی موزه‌هاست تا تهران را به‌منزله یک شهر بزرگ فرهنگی بشناسند. پروفسور هینز حالا قرار است در شرایطی برای نخستین‌بار پیام روز جهانی موزه‌ها را در شهری به جهان ارسال کند که تبدیل آن به موزه بزرگ را در هیچ‌یک از پایتخت‌های اروپایی و آسیایی ندیده است.

منبع: همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *