تهران اول شد

جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ – همشهری آنلاین

تهران از نظر کیفیت زندگی، بالاترین رشد را در میان شهرهای جهان در اختیار دارد.

این واقعیت را شاید بسیاری از شهروندان کشورمان در مواجهه با پیشرفت سال‌های اخیر تهران بدانند اما به تازگی گواهی بین‌المللی برای این ارتقای کیفیت مطرح شده است.براساس گزارشی که توسط واحد نشریه بین‌المللی اکونومیست منتشر و تهیه شده، تهران در ۵ سال اخیر بالاترین نرخ رشد کیفیت‌ زندگی در شهرهای جهان را از آن خود کرده است.

این نشریه در مجموع تهران را از میان ۱۴۰ شهر جهان در رتبه ۱۲۶ قرار داده اما معتقد است پایتخت کشورمان در ۵ سال اخیر بالاترین نرخ بهبود کیفیت زندگی را داشته است. بر مبنای گزارش مذکور، تهران در سال‌جاری حدود نیمی از حداکثر امتیاز ممکن را گرفته است. رشد امتیاز تهران در ۵ سال اخیر ۵ درصد بوده و امتیاز این شهر به ۵۰.۸ درصد رسیده است.

این درحالی است که ملبورن استرالیا، وین اتریش، ونکوور، تورنتو و کلگری کانادا هم در این گزارش در رده‌های بالا قرار دارند اما هیچ‌یک به سرعت تهران نتوانسته‌اند کیفیت زندگی را طی ۵ سال افزایش دهند. اکونومیست در ارزیابی خود از کیفیت شهرهای جهان به ثبات، بهداشت، فرهنگ، محیط‌زیست، آموزش و زیرساخت‌های شهری نمره داده است.

در این گزارش همچنین شهرهای آدلاید استرالیا، هونولولوی آمریکا، بوداپست مجارستان، براتیسلاوای اسلواکی، وارساو لهستان، دوبی امارات، کویت کویت، باکوی آذربایجان، الجزیره الجزایر و حراره زیمبابوه توانسته‌اند رتبه‌های پیشرفت خود را طی ۵ سال اخیر رشد دهند اما هیچ‌یک از آنها هم به سرعت تهران رشد نداشته‌اند. در فهرست امسال ۲۹ شهر از نظر کیفیت زندگی رتبه‌شان سقوط کرده است که گاه شتاب این سقوط تا ۲۰ درصد می‌رسد. دربین شهرهایی با رشد منفی کیفیت زندگی پاریس پایتخت فرانسه به دلیل حملات تروریستی ۴ درصد سقوط در کیفیت زندگی داشته است.

استانبول و لندن هم در فهرست شهرهای سقوط کننده در کیفیت زندگی هستند. شهرهای آمریکا نظیر دیترویت، سانفرانسیسکو، آتلانتا، نیویورک و شیکاگو هم به دلیل خشونت‌های پلیس و اعتراضات علیه آن با سقوط کیفیت زندگی روبه‌رو شده‌اند. در انتهای جدول کیفیت زندگی نیز پس از دمشق، طرابلس لیبی، لاگوس نیجریه، داکا بنگلادش و بندر مورسبی گینه نو، به‌عنوان بدترین شهرهای جهان به لحاظ کیفیت زندگی ارزیابی شده‌اند.

گزارش اکونومیست که حاصل بررسی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ است، نشان می‌دهد اندازه‌گیری ۳۰ شاخص در بخش‌های مدیریت بحران و ایمنی، بهداشت و درمان، منابع آموزشی، زیرساخت‌های شهری و ارتقای کیفیت محیط‌زیست شهر برای محاسبه رتبه شهرهای جهان از میان ۱۴۰ شهر لحاظ شده است. اما چرا تهران توانست طی ۵ سال اخیر به چنین رتبه قابل ملاحظه‌ای برسد؟

نمودار

نقشه

طرح

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/kj1nc

دیدگاه‌تان را بنویسید:

پانزده − 14 =