تهران

اگر به پیشینه‌ی تاریخی بنگریم، تهران در شمال شهر ری قرار داشت و هنوز شهر نبود که پس از حمله‌ی مغول به ایران و خسارت جدی که به شهر ری وارد شد، با مهاجرت مردم از شهر ری به تهران، رنگ شهرنشینی به خود گرفت. شاید در نگاه اول نسبت به برخی از شهرهای ایران قدمت چندانی نداشته باشد، ولی با گردش روزگار و پس از اینکه در زمان حکومت قاجاری به عنوان پایتخت ایران معرفی شد، در حال حاضر بزرگترین شهر ایران شده و مرکز فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی می‌باشد. امروز تهران با جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر، نه تنها از نقاط کلیدی خاورمیانه و غرب آسیا می‌باشد، بلکه چه از نظر وسعت و چه از نظر جمعیت، یکی از ۳۰ شهر اول دنیا است.

شهری که با مهاجرت شکل گرفت و همچنان مرکز اصلی مهاجرت‌های داخلی است، علاوه بر اینکه قومیت‌های مختلف با گویش‌های گوناگونی را در خود جای داده است، از نظر ساختار شهری، سطح اجتماعی و حتی آب و هوا، دارای تنوع است. در هر منطقه از شهر افرادی با سبک زندگی، طبقه اجتماعی و دغدغه‌های به نسبت متفاوت خواهید دید. شمال شهر با قرار گرفتن در دامنه‌های البرز، آب و هوایی به نسبت معتدل دارد، در حالی که جنوب شهر گرم و خشک است. این گوناگونی علاوه بر بهره‌مندی متفاوت از نعمت‌های الهی مثل بارندگی، موجب شده مناطق مختلف تهران دارای توزیع متفاوتی از امکانات و خدمات باشند.

یکی از قدیمی‌ترین نمادهای شهر تهران، خیابان ولیعصر است که البته پس از انقلاب اسلامی به این نام تغییر پیدا کرد. خیابان ولیعصر بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه است که قدم زدن در آن حال دیگری دارد، چه از نظر ظاهری و چه از نظر احساسی، قدم زدن در خیابان ولیعصر حس و حالی منحصربفرد دارد که همیشه جذابیت داشته است. نماد دیگری که تا قبل از ساخته شدن برج میلاد، ایستگاه اول مسافران و زمینه‌ی عکس‌های آنان بوده، برج آزادی است. البته که هنوز هم جذابیت خاص خودش را دارد، اما پس از حضور برج میلاد، زمینه‌ی عکس‌ها و مسیر دوربین‌های فیلمبرداری، تغییر پیدا کرد. امروز برج میلاد هم به نماد دیگری تبدیل شده و دیدن آن برای همه جذابیت دارد. پل طبیعت هم یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تهران می‌باشد که می‌توان گردش لذت‌بخشی را در آنجا تجربه کرد. در تهرانگردی به معرفی جاذبه‌های گردشگری و تفریحی تهران می‌پردازیم.