جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها

نمایشگاه گل و گیاه نهال مهر

بنیاد نیکوکاری “طلوع بی‌نشان‌ها”

نشانی: خیابان مفتح جنوبی ، نرسیده به ورزشگاه شهید شیرودی ، نبش کوچه نامدار ، گذر طلوع

نمایشگاه-گل-و-گیاه-نهال-مهر

.

جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها

جمعیت طلوع بی نشان ها

نشانی: بزرگراه نواب صفوی، مسیر شمال به جنوب، بعد از تونل توحید، پایین تر از پل کمیل، خیابان محبوب مجاز غربی بن بست پرستو، انتهای کوچه، جمعیت طلوع بی نشان ها

تلفکس: ۵۵۱۴۷۹۸۹ – ۵۵۱۴۷۹۶۹

ایمیل: info@toloo.org

وبسایت: www.toloo.org

تاریخچه: در سال ۱۳۸۴ گروهی با انگیزه کمک به افراد بی خانمان و آسیب دیدگان اجتماعی با چند بسته غذای گرم راهی خیابان های شهر شدند تا فضایی محبت آمیز و صمیمانه را راهی کنند که بتوانند دل های رمیده این قشر دل شکسته را با زندگی آشتی دهد . بعد از گذشت ده سال ، این حرکت زیبا ، تحت عنوان ” آیین مهرورزی” با شکوه تر و دلچسب تر از گذشته هر سه شنبه شب بهانه ای است برای گردهمایی یاوران طلوع و دعوت از دوستان بیمار برای ورود به عرصه بهبودی.

بیانیه جایگاه: جمعیت طلوع بی نشان ها سازمانی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیر سیاسی که با انگیزه والای کمک به همنوع  و با هدف حمایت از زنان ، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز به فعالیت کرده است. طلوع به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده است.

این موسسه در طول قریب به ده سال خدمت رسانی عاشقانه و صادقانه به بی‌پناهان اجتماعی ، امروز به پایگاهی استوار و سرپناهی امن در میان آسیب دیدگان معضل کارتن خوابی و بیماری اعتیاد بدل شده است. طلوع امیدوار است در سایه آگاهی اجتماعی انسان‌ها و با حمایت‌های همه جانبه این سازمان هیچ انسانی در ناامنی خیابان‌ها شب را به صبح نرساند.

بیانیه چشم انداز: دنیای مدرن امروز در کنار زیبایی‌ها و آسودگی‌هایش، پیچیدگی‌هایی را در زیستن اجتماعی انسان‌ها ایجاد کرده است. کمتر از چند دهه پیش، گرسنگی و فقر ریشه اصلی مشکلات اجتماعی بود و بی‌خانمانی معضلی بود که صرفا ریشه در فقر داشت. در دنیای امروز اما بی خانمانی معانی پیچیده‌تری یافته است و با عجین شدن با بیماری اعتیاد به یکی از معضلات اساسی تبدیل شده است.

حال طلوع با شعار عشق و صلح، قدم در عرصه‌ای نهاده‌ است تا با تکیه بر حس انسان دوستی و خرد جمعی، تلنگری باشد برای بازگشت انسانی که ریشه در نسیان دارد، به خود فراموش‌ شده خویش. با گام نهادن در این چرخه، می‌خواهیم به سوی ساختن جهانی عاری از بی‌تفاوتی برویم. به سوی ساختن مهد عشقی که اعتماد را به اعتقاد بدل می‌سازد.

شاید نقطه‌ای که امروز طلوع در آن ایستاده‌ است، در ایران و در شهر تهران باشد، اما تفکری که پایه‌های این جمعیت بر آن استوار است خود را محدود به مرزها نمی‌داند و این حرکت را، حرکتی جهانی می‌بیند.

همگی بر آن شویم تا اصالت حقیقیمان را بازیابیم و زندگی کنیم.

اهداف جمعیت طلوع:

 • کمک در جهت تأمین تسهیلات درمانی و بهداشتی برای آسیب دیدگان اجتماعی و حمایت مادی و معنوی از آن ها.
 • کمک به افراد آسیب دیده­ ی اجتماعی در جهت ایجاد و یا داشتن شغل مناسب.
 • فراهم کردن شرایط جامعه برای نگاه انسانی به کارتن خواب ها.
 • کمک به تأمین مایحتاج (غذایی، پوشاک، سرپناه و … ) افراد نیازمند، گرسنه و در راه مانده و نیز کمک به اسکان مناسب خانواده های بی سرپناه یا بد سرپناه.
 • کمک و حمایت از در راه ماندگان و یا افرادی که به هر دلیل از منزل دور مانده و بی سرپناه یا کارتن خواب محسوب می شوند.
 • کمک و حمایت ها فرهنگی از خانواده هایی که در میان آنان بیماری اعتیاد شیوع یافته، به منظور گسترش فرهنگ سلامت زیستن در جامعه به وسیله ­ی ارائه کتب، نشریات و برپایی جلسات مربوط، با اخذ مجوزهای لازم.
 • برگزاری و برپایی همایش­ هایی برای خانواده­ ها در سطح مساجد، دانشگاه ها و خصوصا در مدارس برای پیشگیری از ابتلای جوانان به نیکوتین و مواد مخدر با اخذ مجوزهای لازم.
 • کاهش ناهنجاری های اجتماعی از طریق بالا بردن سطح آگاهی عمومی.
 • پیشگیری؛ نگاه بخشیدن به عموم مردم به خصوص خانواده ها.
 • درمان؛ معرفی راهکار جهت درمان کارتن خوابی و آسیب های اجتماعی مورد نظر.
 • ایجاد باور به بهبود­پذیر بودن بیماری کارتن خوابی و اعتیاد؛ با نشان دادن توانایی بهبودیافتگان یا افراد در حال بهبودی با تاکید بر نیروی خواست انسان.
 • فرهنگ­ سازی و یادآوری اصالت انسانی به شکلی نمادین.
 • بازگرداندن انگیزه­ ی دگرخواهی و خدمت­گزاری خالصانه و صادقانه و پذیرش مسئولیت ­های اجتماعی به آحاد اقشار جامعه.
 • ایجاد باور به تحول و معجزه در بین افراد جامعه.
 • ایجاد فضای مشارکت مردمی برای تمامی افراد جامعه.
 • ایجاد تحول در نگرش افراد جامعه نسبت به آسیب اجتماعی اعتیاد و کارتن خواب­ها.
 • هویت بخشی به افراد مددجو در جهت بازگشت به جامعه و پذیرش نقش اجتماعی خود و گام نهادن در مسیر یک زندگی سالم و دارای شأن انسانی.
 • حمایت های روحی و روانی از زندانیان و نیز حمایت های مالی و معنوی (روانی) از خانواده های ایشان.

فعالیت های درمانی:

جذب: می‌توان گفت شیوه جذب در طلوع نخستین و مهم‌ترین وجه تمایز طلوع است. در طلوع هیچ اجباری برای آمدن، پاک شدن و پاک ماندن وجود ندارد. طلوع تکیه‌گاه امنی است برای کسانی که از دود و آوارگی خسته‌اند و داوطلب پاکی و پاک ماندن هستند.
سه شنبه‌های هر هفته، به نیت شفا و بهبودی، حدود ۱۵۰۰ پرس غذا در میان کارتن‌خواب‌ها توزیع می‌شود که این غذا بهانه‌ای است برای ایجاد ارتباط با این افراد و طی همین فرآیند، هر هفته تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارتن خواب‌ها به صورت داوطلبانه و برای آغاز روزگاری پاک و بدون دود و خماری ، با طلوع همراه می‌شوند. به طور متوسط  ۱۵ نفر در هر هفته در مراکز این مجموعه  توسط متخصصین پذیرش می‌شوند.

درمان: پس از جذب مرحله درمان آغاز می شود که شامل سم‌زدایی (دوره ۲۱ روزه) و ترک نیاز روانی به مواد مخدر می‌شود. در این دوره خدمات مشاوره توسط مشاورین مراکز، کلاس‌های روان‌شناسی و درمانی بیماری اعتیاد برای رهپویان انجام می‌گیرد. همچنین افراد در حال بهبود به صورت مستمر تحت معاینه پاراکلینیکی قرار می‌گیرند.
با توجه به نیازسنجی‌های انجام شده برای مراکز، موسسه توانست از ابتدای سال ۹۴ اتاقی را در جهت خدمات پزشکی و دندان پزشکی در سرای مهر بانوان تجهیز کند. این فضا امکان این را بوجود آورد تا پزشکان از امکانات این اتاق، برای معاینه بیماران بهره جویند.
از آنجا که خیلی از افراد کارتن‎‌خواب به بیماری‌های عفونی دچار هستند، این موسسه همکاری خود را با مرکز تحقیقات ایدز آغاز کرد. همراه با بازدید سرکار خانم مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز، این مجموعه خدمات خود را در رابطه با بیماری‌های عفونی و زنان در اختیار جمعیت طلوع قرار داد.
پزشکان و متخصصان در زمینه‌های متفاوت به صورت مرتبط به مراکز مراجعه کرده و افراد بهبودیافته را تحت نظر دارند.

سرپناه: یکی از دغدغه‌های مبتلایان به اعتیاد، پس از ترک، بی سرپناهی است و اینکه به محض ورود آنها به فضای قبلی، معمولا همه چیز به حالت قبل بازخواهد گشت و به احتمال قریب به یقین، مصرف مواد، دوباره آغاز خواهد شد.
در طلوع پس از پایان دوره سم زدایی، رهپویان به مدت ۶ ماه جهت تکمیل دوره درمان (آزادی روانی از مواد مخدر و درمان روحی) در محیط مجهز به امکانات مناسب زندگی می‌کنند.
جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها در حال حاضر سه مرکز برای فعالیت‌های خود در اختیار دارد.

آموزش: از آنجایی که یکی از مهمترین عوامل روی آوردن افراد به اعتیاد، نداشتن مهارت‌های صحیح و کافی برای مواجهه با مسائل مختلف زندگی است، آموزش یکی از مهمترین ارکان فعالیت در طلوع است. آموزش در طلوع را می‌توان به دو گروه عمده طبقه بندی کرد. آموزش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی برای داشتن زندگی صحیح‌تر و آموزش مهارت‌های شغلی برای توانمندسازی مددجویان در جهت کسب درآمد و داشتن زندگی طبیعی.
در طی مدت زمان حضور در مراکز، رهپویان با فراگیری مهارت های فنی و حرفه ای، ارتباطی، تحصیلی، و شیوه های داشتن یک زندگی پایدار و آرام، سعی می کنند در راه بهبود وضعیت زندگیشان، گامی مهم و اساسی بردارند .

اشتغال: در انسان بالغ، یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی طبیعی داشتن شغل و کسب درآمد است. از سوی دیگر حضور بهبود یافتگان از اعتیاد، بلافاصله پس از بهبودی در فضای کسب و کار، به دلایل مختلف دارای دشواری‌های زیادی است. به همین جهت «طلوع» پس از درمان و آموزش و توانمندسازی مددجویان، سعی در ایجاد شغل‌های مناسب و متناسب با شرایط این افراد دارد که در این راستا می‌توان به کارگاه‌های مختلف اشتغال «طلوع» برای مردان و زنان اشاره کرد که دراین کارگاه‌ها، هم‌زمان با کسب درآمد، بهبودیافتگان با مهارت‌های تکمیلی و تخصصی در شغلشان آشنا می‌شوند و برای جذب در بازار کار آماده می‌شوند.

بازگشت به خانواده: شاید بتوان گفت هدف نهایی «طلوع» وصل شدن رهپویان به خانواده های خویش و کانون بخشی به نهاد خانواده است. چرا که حمایت کانونی در فضای خانواده، می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل ایستادگی و تعهد به پاک ماندن باشد. در مدت اقامت رهپویان، با توجه به آسیب‌پذیری بالای خانواده‌های آنها، «طلوع» با ارائه خدمات حمایتی در زمینه‌های تحصیل فرزندان، ارائه بسته‌های غذایی، ارائه لوازم التحریر و … به آنها با رویکردی پیشگیرانه، از قرار گرفتن همسر و فرزندان و سایر اعضای خانواده رهپویان در فضای آسیب جلوگیری می کند.

بازگشت به بدنه جامعه: پس از طی فرآیندهای درمانی و تحت نظارت و حمایت مددکاران و روانشناسان طلوع، رهپویان آمادگی و مهارت لازم جهت قرار گرفتن در جایگاه‌های اجتماعی را کسب می‌کنند و در نهایت به زندگی طبیعی خود در جامعه باز خواهد گشت.

طرح های اجرایی:

تهران شهر بدون گرسنه: طلوع بی نشان ها پس از سال ها تجربه در اجرای برنامه آیین مهرورزی و پخت و پخش غذای گرم بین کارتن خواب ها و آشنایی و پژوهش راجع به مناطق و اماکن دارای معضل فقر و بی خانمانی اقدام به اجرای طرح و تشکیل کمپین “تهران شهر بدون گرسنه” در سال ۱۳۹۴ کرده است. ارسال و انتقال غذاهای سالم و دست نخورده مردم شریف تهران از میهمانی ها و مجالس به مراکز و مناطق نیازمند با در نظر گرفتن حرمت انسانی، سرعت عمل بالا و بدون ایجاد انجماد اتفاق می افتد.

ایجاد اشتغال: تجربه نشان داده است که یکی از مهمترین عوامل برای بازسازی هویت شخصی و اجتماعی بیمار ، داشتن شغل است. کارکردن علاوه بر این که استقلال مالی شخصی را تامین می کند به او کمک می کند تا هویت اجتماعی و خودباوری از دست رفته را بازیابد. جمعیت طلوع در راستای اهداف اصلی خود که رفع یا کاهش آسیب های اجتماعی علی الخصوص مشکل کارتن خوابی و اعتیاد است همواره کوشیده تا بستر های مناسبی فراهم کند که بهبود یافتگان فرصت آموزش فنون و حرفه های شغلی را داشته باشند. هنرکده طلوع کارگاه سفال ، نجاری ، چرم ، معرق ، قلم زنی بخش هایی از فعالیت های جاری در سراهای طلوع است. با توجه به اهمیت این موضوع جمعیت طلوع هرگونه پیشنهاد و طرحی را در زمینه ایجاد اشتغال با آغوش باز می پذیرد و هرگونه کمکی اعم از مکان، مالی، ابزاری و آموزش را مغتنم می داند.

ساماندهی نذورات و قربانی: انسان دوستی و کمک به همنوع را همه مکاتب و ادیان می ستایند و توصیه می کنند ، در جامعه ما از دیرباز نذر و احسان و صدقه و قربانی وجود داشته و دارد. جمعیت طلوع در طی فعالیت ۱۰ ساله خود کوشیده است با ساماندهی هر چه بهتر این پتانسیل قوی اجتماعی بتواند نتایج هر چه بهتری را میسر کند. شناسایی نیازمندان واقعی، استفاده بهینه از توان مالی و کمک غیر نقدی از مواردی است که می تواند باعث بهبود هر چه بهتر این فرآیند شود.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/toloo

دیدگاه‌تان را بنویسید:

7 + 11 =