حمایت شورای شهر از برخورد جدی و منطقی با تخلفات شهری

کافه ترافیک | نارمک

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ – همشهری آنلاین

دیروز اعضای شورای شهر تهران در جلسه غیرعلنی خود، اساسنامه و آیین‌‌نامه اجرایی شرکت شهربان را در قالب ۲ لایحه اصلاح کردند.

 بر این اساس اعضا لایحه «اصلاحیه مواد ۶ و ۱۰ و ۳۰ اساسنامه شرکت شهربان» و نیز لایحه «چگونگی جلوگیری از تخلفات ساختمانی و تعامل شرکت شهربان و حریم­‌بان با مناطق و نواحی شهرداری تهران» را بررسی کردند.

در جریان بررسی این ۲ لایحه رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت: شرکت شهربان به­‌عنوان تأمین‌کننده نیرو برای جلوگیری از تخلفات ساخت‌وسازهای غیرمجاز و حریم شهر است که با دستور شهردار منطقه ورود می­‌کنند؛ درحالی‌که راسا نمی‌تواند در مورد تخلفات ساختمانی که مربوط به مباحث فنی می‌شود ورود کند.

محمد سالاری افزود: البته در مباحثی ازجمله تخلفات در حریم، ساماندهی دستفروشان و بساط‌گستران می‌توانند مستقیم وارد عمل شوند ولی در مواقعی که موضوع بحث تخلفات ساختمانی پروانه­‌دار باشد باید با هماهنگی شهرداری مناطق باشد. به موجب این امر و به گفته سالاری هماهنگی با سایر مراجع قضایی و انتظامی یکی از مواردی بود که در بند یک اساسنامه این شرکت اصلاح شد. گفتنی است آموزش نیروی انسانی به‌منظور اصلاح در نحوه برخورد، ساماندهی دستفروشان و بساط­‌گستران و حفظ کرامت انسانی و همچنین عدم‌به‌­کارگیری محکومان قضایی که در حوزه جزا محکومیت مؤثر داشتند از دیگر مواردی بود که در آیین­‌نامه اجرایی این شرکت لحاظ شد. نکته مهم دیگری که سالاری به آن اشاره کرد این بود که عاملان شرکت شهربان در برخورد با متخلفان از حمایت قضایی برخوردار باشند.

مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهردار تهران اما در تشریح اساسنامه و آیین­‌نامه تهیه شده برای شرکت شهربان گفت: در اساسنامه جدید ۲ وظیفه به وظایف این شرکت اضافه شده مبنی بر اینکه بتوانند با سدمعبر و شبه‌متکدیان (افرادی که در معابر شهر اقدام به فروش وسایل می‌کنند و به محض مشاهده مأموران با مخفی کردن وسایل فروش، تبدیل به متکدی می‌‌شوند) برخورد قانونی انجام دهند. وی عنوان کرد که نیروهای شهربان موظفند درخصوص ساخت‌وسازهای واقع در حریم و همچنین بدون­ پروانه راسا اقدام کنند، در ضمن در ساخت­‌وسازهای دارای پروانه نیز تخلفات را به شهرداری گزارش داده و درصورت ارائه تکلیف از سوی شهرداری اقدام به انجام ماموریت خود کنند.

اینطور که عبداللهی گفت تمامی نیروهای شهربان گزینش شده‌­اند و آن افرادی که دارای برخورد مناسبی نبودند تعدیل شدند و در طول خدمت نیز آموزش‌های لازم به آنها ارائه می‌شود.

اما در جریان بررسی این ۲ لایحه اعضای شورا نیز نظرات خود را بیان کردند که به شرح ذیل بیان می‌شود. اسماعیل دوستی در این رابطه گفت: ما باید به‌دنبال کاهش دورهای تسلسل در شهرداری باشیم و با این مصوبات نقش شرکت شهربان را در شهرداری کمرنگ می­‌کنیم. وی عنوان کرد که بافت­‌ هایی داخل حریم شهر تهران، مناطق و حتی محلات وجود دارد که گرفتاری­‌شان بیشتر از حریم شهر است و باید این نقاط هم در اصلاحیه بیاید تا نیروهای شهربان هم بر آنها نظارت داشته باشند. مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران اما در واکنش به‌نظر دوستی گفت: شهربان معاونت شهرسازی نیست که بخواهد تخلفات شهرسازی را تشخیص دهد؛ جلوگیری از عملیات‌‌های ساختمانی بدون مجوز اشکالی برای شرکت شهربان ندارد اما تخلفات ساختمانی دارای پروانه باید با احصای معاونت شهرسازی مناطق باشد.

احمد دنیامالی که ریاست کمیسیون عمران را برعهده دارد نیز با اشاره به برخوردارنبودن ۱۱۹ محیط‌بان شهیدشده از مصونیت قضایی گفت: حال می­‌خواهیم عده­‌ای را برای جلوگیری از تخلفات به مقابله با متخلفان گسیل داریم؛ بنابراین باید این اقدام با هماهنگی سایر مراجع قضایی و انتظامی و با حمایت قضایی باشد. نایب‌رئیس شورای شهر تهران هم گفت: شهربان می‌تواند در مقام بازوی اجرایی شهرداری عمل کند ولی ابتدا باید اینکه نوع تخلف و مسئولیت آن با چه نهادی است مشخص شود. مرتضی طلایی اضافه کرد: نباید به موازات مدیریت مرکزی هر منطقه مدیریت­‌های موازی ایجاد کنیم. چمران نیز با صحه گذاشتن بر این نکته گفت: شهربان باید هرجا که شهرداری منطقه تخلفی را تشخیص می­‌دهد از آن جلوگیری کند.

اما احمد حکیمی‌­پور نسبت به این موضوع واکنش دیگری داشت. وی اظهار داشت: آیا شهرداری باید برای اجرای هر وظیفه ذاتی‌اش یک شرکت تاسیس کند؟ این در حالی است که گذر زمان نشان داده برون‌سپاری در شهرداری تهران نتوانسته در تحقق اهداف مثمر ثمر باشد. محسن سرخو نیز گفت: باید افرادی در این شرکت به‌کار گرفته شوند که صلاحیت اخلاقی داشته باشند تا مبادا چماق‌داران و قمه‌کشان به‌­کار گرفته شوند. به گفته وی بهتر است قشر ضعیف بساط­‌گستران و دستفروشان ساماندهی شوند و در قالب ایجاد روز بازارها به کسب ارتزاق بپردازند. احمد مسجدجامعی نیز بر این نظر بود که در اجرای قوانین و آیین­‌نامه‌ها نظیر ساماندهی دستفروشان نباید به شهروندان هتک حرمت و به امنیت روانی جامعه خدشه وارد شود. در انتها مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران موارد مورد اشاره ازجمله آموزش نیروی انسانی، به­‌کارگیری افراد صلاحیت‌­دار، حمایت قضایی مأموران شهربان و موارد دیگر را به‌عنوان موارد اصلاحی به رأی گذاشت که با موافقت اعضای شورا به تصویب رسید.

  • تذکر درباره حقوق بشر آمریکایی

رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران روز گذشته درباره نمایش پیام‌های ضد‌آمریکایی نیز تذکری را مطرح کرد که مخاطب آن منتقدان این طرح بود. مجتبی شاکری دراین باره گفت: متأسفانه عده‌ای در داخل کشور کمپین به راه می‌اندازند تا آمریکا گل نخورد. وی ضمن نمایش تصاویری که در روزهای اخیر روی بیلبوردهای شهر به نمایش درآمده است، یادآور شد: از میان ۳۷ نوع تصویری که در فضاهای تبلیغاتی سطح شهر به نمایش درآمده، تصاویری که با محتوای سرفصل‌های نقض حقوق بشر توسط آمریکا نظیر کودتای ۲۸ مرداد، تحریم‌های اقتصادی، تحریم‌های دارویی و جنایات علیه ملت یمن و… طراحی و به نمایش گذاشته شده، رویکرد خوبی است که توسط سازمان زیباسازی اتخاذ شده است. شاکری تأکید کرد مشخص نیست عده‌ای به چه قیمتی از آمریکا دفاع می‌کنند و علاقه به ملیت و سرزمین و کارکرد ایرانی بودن آنها کجا رخ نشان می‌دهد. شاکری تأکید کرد: اقدام شهرداری تهران در این زمینه، رفتاری است که دولت باید در این شرایط انجام بدهد، ولی گره زدن آسیب‌های اجتماعی، بیکاری و… به شهرداری تهران که خود پیشگام در رفع آسیب‌های اجتماعی است، نشانی غلط دادن به مخاطب است. احمد مسجدجامعی نیز در بخشی از سخنان خود در جلسه دیروز شورای شهر با اشاره به موضوع بنرهای حقوق بشر آمریکایی گفت: اختلاف ما با آمریکا اختلافی عمیق و استراتژیک و بنیانی است و با نگاه سطحی نباید آنها را در ذهن‌ها تقلیل داد و احیانا نتیجه عکس از آن گرفت.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/Zmmkw

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پنج =