حوزه امنیت اجتماعی فقط مختص عفاف و حجاب نیست

کافه ترافیک | نارمک

چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

وزیر کشور در خصوص اجرای طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی گفت: در حوزه امنیت اجتماعی ” شرارت، باجگیری، اراذل و اوباش، خفتگیری و یکی هم بحث عفاف و حجاب” مطرح است.

“محمد رحمانی فضلی” در گفتگوی ویژه نگاه یک، در خصوص طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی با بیان اینکه این موضوعات بین بخشی است، گفت: مثلا در بحث امنیت اخلاقی صدا و سیمایی را داریم که باید مبلغ فرهنگ و ارزش ها باشد و آن ها را پیگیری کند.

وی تصریح کرد: حوزه های علمیه را داریم که تاثیر گذاری خودشان را دارند، دانشگاه ها را داریم که بایستی محیط هایشان را کنترل کنند و همچنین آموزش و پرورش.

وزیر کشور افزود: در این میان نیروی انتظامی را داریم که جلوه ها و مظاهر بیرونی عدم رعایت مسایل اخلاقی را باید دقیقا کنترل کند که این امر وظیفه قانونی اش است و قوه قضاییه را داریم که باید برخورد های به موقع داشته باشند.

به گفته وی، در شورای اجتماعی در سالهای قبل این موضوع تعریف و همه دستگاه ها وظایفشان مشخص شده است و ما برای همه دستگاه ها ناظر گذاشته ایم و ناظرین در دستگاه های مختلف به صورت مرتب و مستمر نظارت هایشان را برای ما ارسال می کنند و ما هر کجا که کمبود بوده از لحاظ کار، تذکر دادیم و هر جا کار خوب پیش رفته، تشویق کرده ایم.

این مقام مسئول با اشاره به این که چندی پیش خانم “مولاوردی” گزارشی را در دولت ارائه کردند مبنی بر مشکلات و مسایل، درخواست و مطالبه بانوان در کشور، گفت: اولین مورد آن به حوزه اشتغال مربوط بود و سومین مورد آن نیز تامین امنیت اجتماعی بانوان در استان ها و در سطح ملی بود، این خواست خود بانوان بود.

وی افزود: البته در این خصوص ” امنیت اجتماعی و اخلاقی” وزارت کشور به عنوان متولی شورای اجتماعی در این میان پاسخگو هست.

رحمانی فضلی در پاسخ به سئوال مجری برنامه، مبنی بر این که طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی و گشت نامحسوس این روزها بسیار در کشور مطرح شده است، دیدگاه وزارت کشور در این مورد چیست؟؛ گفت: این جزء موضوعاتی است که بایستی تفکیک شده در مورد آن برخورد کنیم؛ بدین صورت که

۱- آیا وظیفه نیروی انتظامی تامین امنیت اجتماعی و اخلاقی هست یا خیر؟ که قانون می گوید بله هست.

۲- آیا جامعه متوقع و مطالبه این موضوع را از نیروی انتظامی دارد یا خیر؟ بله

۳- آیا نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد در این زمینه یا خیر؟ بله طبق پیگیری های مجلس این یک مطالبه عمومی است.

وی ادامه داد: در نحوه عمل، اتفاقی که افتاد، این بود که طرح و بیان مسئله خوب صورت نگرفت؛ مصاحبه تقطیع شد؛ نوع بیان، بیان کاملی نبود؛ این نوع بیانات در قالب بیان خبری امکان پذیر نیست زیرا که مسئله، ابعاد مختلفی دارد؛ بین بخشی است، تاثیر گذاری اجتماعی ، فرهنگی و … دارد؛ بهره برداری های سوء سیاسی دارد.

در حق نیروی انتظامی اجحاف شد

وزیر کشور متذکر شد: به هر حال نوع بیانش، نوع پخش و توزیعش به نظرم مناسب نبود و در این جا به نظر بنده یک مقدار نیروی انتظامی مظلوم واقع شد و بعضی جاها نیز در حقش اجحاف شد.

وی یا بیان اینکه این نیروی انتظامی که ما با آن مواجه هستیم، همان نیرویی است که در مرز ها با اشرار مبارزه می کند ؛ با تروریسم مبارزه می کند؛ جلوی مواد مخدر را می گیرد ؛ جلوی سارق را می گیرد، عید که ما می خواهیم برویم مسافرت ترافیک را سامان می دهد، امنیت منازل ما را حفظ می کند، گفت: اگر بعد از طرح این موضوع شبهه و ابهامی به وجود آمده نباید توپخانه ای را سوار کنیم به سوی نیروی انتظامی و آن چنان این نیرو را بزنیم؛ این همان نیروی انتظامی است که امنیت ما را تامین می کند.

وی یادآور شد: در حق نیروی انتظامی شاید بیش از آنی که جای بحث و صحبت داشت پرداخته شد که باید به واقع آن را جبران کرد.

ناجا، نیروی جدیدی به کار نگرفته است

رحمانی فضلی افزود: بعد از این که از سفر بازگشتم و این طرح را بررسی کردم دیدم این گونه نیست که ناجا ۷ هزار نفر را استخدام کرده باشد بلکه از نیروهای استراحت و آزاد خود، که بعد از شیفت کاریشان در حال استراحت می باشند و … استفاده می کند، در حوزه امنیت اجتماعی ” شرارت، باجگیری، اراذل و اوباش، خفتگیری و یکی هم بحث عفاف و حجاب است.

وی تصریح کرد:این نیرو ها هر آن چه که در وظایفشان آمده را می بینند، به نیروی انتظامی گزارش کرده و خودشان نباید برخورد کنند ؛ مستندات را فراهم می کنند و نیروی انتظامی نیز باید مواردی که اثبات می شود را به خانواده ها و خود فرد گزارش داده و اعلام کند و اگر موضوع شرارت، خفتگیری و .. نیز هست با آن برخورد کنند .

نیروهای حاضر در این طرح آموزش دیده هستند

وزیر کشور با تاکید بر این که اگر نیروی انتظامی ۷ هزار نفر نیروی اضافه داشته باشد و یا استخدام کرده باشد که می تواند برود در مکان هایی که با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ، پاسگاه ندارند یک پاسگاه ایجاد کند، گفت: همه این فشار کاری را نیروی انتظامی قرار است بر روی نیروهای فعلی خود آورده، طرح را اجرا کند و امنیت را برقرار کند که البته این نیرو ها آموزش دیده هم هستند .

وی اذعان کرد: طرح این موضوعات در فضای عمومی باید با تدابیری همراه باشد به صورت کامل و جامع توضیح داده شود؛ قبل از این که مطرح هم شود اگر امنیت اجتماعی است باید در شورای تامین و شورای امنیت بررسی شود و اگر بحث امنیت اخلاقی است باید در شورای اجتماعی مطرح می شد زیرا که این موضوع بین بخشی است.

وی افزود: مثلا در بحث امنیت اخلاقی، صدا و سیما باید کمک کند ، روزنامه ها و رسانه ها باید کمک کنند . قوه قضاییه باید کمک کند .

به گفته وی یکی از اشکالات در حوزه عفاف و حجاب این است که همه متوجه انتهای خط هستیم ؛ یعنی این که یک نفر که رعایت شئونات را نکرده است را در خیابان باید نیروی انتظامی با او برخورد کند ؛ در صورتی که این فرد تا زمانی که بیاید در خیابان ، یک فرایندی طی شده و همه در این خصوص مسئول هستند، همه ادارات ما مسئولند، آموزش و پرورش، بهداشت، صدا و سیما، قوه قضاییه و… مسئول هستند؛ همه باید کمک کنند تا این اتفاق نیفتد؛ اما هنگامی که تبدیل به یک جرم شد و یک تخلف عینی رخ داد ؛ نیروی انتظامی باید برخورد کند که البته نحوه برخورد نیز بسیار مهم است.

رحمانی فضلی ادامه داد: بنده از فرمانده محترم ناجا خواستم این طرح را حتما ارجاع دهند تا در شورای اجتماعی، “بحث امنیت اخلاقی” و در شورای امنیت، “بحث امنیت اجتماعی” را دقیق بررسی کرده، هماهنگی ها را ایجاد کنیم و بعد به صورت کلی تمام ابعاد را در رسانه برای مردم بازگو کنیم.

نیروی انتظامی با کمک مردم ، طرح را عملی کند

به گفته وی در این نوع طرح ها اگر مشارکت مردم نباشد یقینا شکست خواهد خورد ؛ پس نیروی انتظامی باید با تکیه و کمک مردم این کار را انجام دهد .

این مقام مسئول یادآور شد: اگر ما طرحی را اعلام کنیم و از همین الان همه موضع گیری کنند و خدای ناکرده همه برداشت سوئی بکنند ؛ یک موضعی بگیرند که باید در مقابل این طرح مقاومت کنند، خوب ما موفق نخواهیم بود و معکوس جواب خواهد داد.

وی تصریح کرد: نیروی انتظامی نیتش این نبوده؛ طرح مسئله مهم بوده؛ اصلا ما نا محسوس نداریم ؛ بحث بر سر مظاهر فساد در جامعه است و خیلی هم مشخص است و این دیگر نیاز به نامحسوس ندارد باید رفت و به او تذکر داد.

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری تاکید کرد: بنده به عنوان وزیر کشور، مسئول شورای امنیت کشور و به عنوان جانشین مقام معظم رهبری در نیروی انتظامی و رابطه کاری ای که با این نیرو دارم؛ می بینم که نیروی انتظامی به واقع زحمت می کشد ؛ فشار بر روی این نیرو زیاد است، منابعش محدود است، و نگاه همه فرماندهان از قبل تا الان به ویژه فرمانده جدید، این است که با مشارکت مردم و رعایت همه جنبه های قانونی گام بردارد و در صدد است تا مبانی، اصول ، ارزش ها و مبانی اعتقادی ما رعایت شود .

رحمانی فضلی تاکید کرد: به هر حال ما به عنوان کشور مسلمان و دارای حکومت دینی برخی از بی قانونی ها را نمی پذیریم؛ اما این بدان معنا نیست که یک کاری بکنیم که جواب عکس بدهد.

وی یادآوری کرد: در انتها متذکر شوم که در حال حاضر باید آنها وظایف قانونی خود را انجام دهند و این طرح می آید در شورای امنیت و اجتماعی بررسی می شود و نظرات همه دستگاه ها گرفته می شود و ان شالله با هماهنگی اجرا خواهیم کرد.

منبع: پایگاه خبری پلیس

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/4KCfW

دیدگاه‌تان را بنویسید:

6 + 19 =