دومین روز متوالی هوای ناسالم برای تهران

کافه ترافیک | نارمک

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ – خبرگزاری ایرنا

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای تهران با افزایش میانگین غلظت تمام آلاینده ها در دومین روز متوالی برای گروههای حساس جامعه در شرایط ناسالم قرار دارد.

محمد رستگاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است.
وی افزود: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، نسبت به روز گذشته با چهار عدد افزایش فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد ۱۱۳ قرار گرفت.
رستگاری گفت: میزان میانگین غلظت آلاینده های منواکسید کربن نیز در همین مدت از ۳۳ به ۳۰ و ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۸۹ به ۹۲ افزایش داشته است.
وی افزود: ایستگاه های شهرداری منطقه ۱۵، دانشگاه تهران(منطقه ۶) و دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴) با شاخص اعداد ۱۴۷، ۱۳۴ و ۱۳۲ بیشترین حجم آلاینده های جوی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
رستگاری با اشاره به اینکه در این مدت شاخص کیفیت هوا فقط در چهار ایستگاه در حد مجاز بوده است گفت: ایستگاه های دانشگاه تهران، پارک رز، پیروزی و فرمانداری شهرری در مناطق ۶، ۲۲، ۱۳ و ۲۰ با شاخص اعداد ۷۳، ۸۲، ۹۶ و ۹۸ تنها مناطق در شرایط سالم شهر تهران در این مدت بودند.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: براساس پیش بینی هواشناسی، با توجه به شرایط پایدار انتظار می رود شاخص کیفیت هوا تا ساعات ظهر همچنان در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند.
رستگاری به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *