سینماگران علیه هتاکی

. تهدونی | بانک اطلاعات تهران | بانک کسب و کارهای تهران | بانک مشاغل تهران | دانستنی های تهران | تبلیغات در تهدونی | تبلیغات در تهران | تبلیغات اینترنتی | تبلیغات ارزان | بهترین تبلیغات | تبلیغ اینترنتی

صف‌آرایی تمام‌قد سینمای ایران علیه توهین یالثارات

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ – روزنامه شهروند ؛ حواشی نشریه «یالثارات» با ماجرای جشن حافظ شروع شد. تحریریه این نشریه از واژگانی استفاده کردند که در فهرست دشنام می‌گنجید. بعد پا فراتر گذاشته از تعابیری استفاده کردند که برخی حتی آن را مستوجب حدود شرعی می‌شناختند. برخی از چهره‌های سینمایی هم درمقابل این هتاکی موضع گرفتند و به هر زبانی بود، این برخورد را شایسته نشر و چاپ ندانستند. در این میان مهران غفوریان هم تصویری از خود در فضای مجازی منتشر کرد که هر بیننده‌ای را در برخورد اول می‌خنداند اما طعنه‌ای تلخ داشت.

تمام این حواشی درنهایت منجر شد به موضع‌گیری وزارت ارشاد و اعلام توقیف این نشریه ازسوی سخنگو. با این حال مدیران این نشریه اعلام کردند که توقیفی در کار نیست و دوباره روی پیشخوان دکه‌ها خواهند آمد. چون مشخص شد دستگاه قضائی چنین اجازه‌ای نداده و یالثارات کماکان می‌تواند به انتشار خود ادامه دهد.

گردانندگان این نشریه که گویا از موج خبری ایجادشده خرسند بودند و احتمالا با افزایش فروش خود هم مواجه شدند، در شماره بعد خود حملات‌شان را شدید‌تر کردند و این‌بار به سراغ فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی رفتند. ادبیات یالثارات این‌بار پرده‌در از قبل هم بودند. فیلم فرهادی را مروج ولنگاری خواندند و حتی شهاب حسینی را حامی داعش لقب دادند! در این ماجرا اهالی سینما سعی کردند با تکیه بر ضرب‌المثل معروف ایرانی در برابر صحبت‌های این هفته‌نامه خاموشی را پیش بگیرند اما این رویه گویا نویسندگان یالثارات را جری‌تر کرد و نتیجه‌اش شد گزارشی با تیتر «سونامی کثیف آلبالوهای جنسی چگونه به سینما آمد؟!» که نویسنده در آن مدعی شده بود در این گزارش یکی از روابط کثیف پشت پرده سینما را افشا کرده است، پشت پرده‌ای که مربوط به سه چهره سرشناس سینمای ایران اصغر فرهادی، مانی حقیقی و ترانه علیدوستی بود.

این گزارش که از چند روز پیش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به سرعت دست به دست شد، امکان هرگونه سکوت را از اهالی سینما و به‌خصوص این سه نفر گرفت و بالاخره در دو جشن متفاوت چهره‌هایی که شاید کمتر کسی تصورش را می‌کرد، با یکدیگر بر سر یک موضوع به اتفاق نظر برسند، با حملاتی شدیداللحن گردانندگان این هفته‌نامه را محکوم کردند و از مراجع قضائی خواستار برخورد جدی با آن شدند.

مانی حقیقی در جشن انجمن منتقدان با اشاره به این‌که قرار است او، علیدوستی و فرهادی در قالب شکایتی کیفری این موضوع را پیگیری کنند، از همه اهالی سینما و مطبوعات و کل مردم هنردوست و سینمادوست درخواست کرد برای به نتیجه رسیدن این ماجرا آنها را همراهی کنند. به گزارش آی‌سینما او دلیل این درخواست را اینطور مطرح کرد که: «ما نیاز به همراهی مردمی داریم که احساس می‌کنند این طرز برخورد با هنرمندان و مردم دیگر از اساس غلط است. خیلی خوشحال می‌شوم که وزیر ارشاد یا رئیس قوه‌قضائیه هم در این راه کمک کنند اما روی کمک آنها حساب چندانی باز نکرده‌ایم و فکر می‌کنم این مسئولیت روی دوش ما و شماست و خواهش می‌کنم در این زمینه به ما کمک کنید. نشریه یالثارات کوچکترین سندی درباره آنچه ادعا کرده، ندارد؛ چون حرف کذب نمی‌تواند سندی داشته باشد ولی ما برای بی‌اخلاقی آنها سند بسیار محکمی داریم که خودشان در قالب این متن به ما دادند.»

اما بلافاصله پس از صحبت‌های مانی حقیقی، ابراهیم حاتمی‌کیا در این جشن روی صحنه آمد و جالب است که صحبت‌های به‌مراتب تند و تیزتر از مانی حقیقی درباره یالثارات بیان کرد. حاتمی‌کیا که گویا زخم‌خورده این نشریه از سال‌ها پیش و زمانی که در یک صفحه منتشر و درنمازجمعه پخش می‌شده، بوده است، در صحبت‌های خود گفت: «وقتی می‌بینم حرمت قلم این‌قدر زایل می‌شود، به نظرم همه باید نسبت به این قضیه واکنش تندی داشته باشیم. نمی‌دانم این خشونت از کجا آمده که تا این اندازه قلمی مجاز به نوشتن چیزهایی می‌کند که حتی درخلوتگاه خودش هم نباید بنویسد. این‌گونه اخلاق را زیر پا می‌گذارند. من متأسفم درکشوری هستم که با اسم و خون امام حسین(ع) چنین بازی‌ای می‌شود. اگر معذرت نخواهند یا جامعه اهل قلم نسبت به این مسأله واکنش نشان ندهند، به نظرم این بی‌غیرتی است.»

پس از صحبت‌های حاتمی‌کیا، پیمان معادی که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برده بود از ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر این حمایت تشکر کرد. رضا کیانیان هم در واکنشی طعنه‌آمیز دراین خصوص خطاب به وزیر ارشاد گفت، فکر می‌کرده او که در زمینه کنسرت‌ها حرف برخی‌ها را پذیرفت، حداقل در این مورد واکنش نشان می‌داد اما به نظر می‌رسد وزیر کلا به هیچ چیزی هیچ کاری ندارد!

اما این یک سمت ماجرا بود. تنها چند خیابان آن‌طرف‌تر و در تالار وحدت مراسم اختتامیه نخستین جشنواره «چهل چراغ» برگزار شد و آن‌جا هم دو چهره سرشناس دیگر اعتراض شدیدی به هتاکی یالثارات از خود نشان دادند. اول داوود میرباقری کارگردان سریال «مختارنامه» بود که در واکنشی بسیار تند و تیز گفت: «شرایطی که بخشی از مطبوعات ازجمله توسط این نشریه به وجود آمده، شرم‌آور است. اگر حضرت اباعبدالله بود، امروز قیام می‌کرد که چرا عده‌ای درمملکت شیعه چنین جرأتی می‌کنند و هتاکی می‌کنند، ما توقع داریم که بزرگان و مسئولان ورود کنند. دل همه ما شکسته است. این جریان اگر ادامه پیدا کند، همه متضرر می‌شوند.»

معترض بعدی مریلا زارعی بود. او هم با ادبیاتی انتقادی که البته چندان بی‌سابقه نیست، خطاب به گردانندگان این نشریه گفت: «امروز در این مملکت مجله‌ای چاپ می‌شود که به همه ما توهین می‌کند و پرده‌دری می‌کند و آبروی مسلمان را می‌برد!»

جالب است که با وجود همه این اعتراضات حسین نوش‌آبادی سخنگوی ارشاد روز گذشته درنشست خبری هفتگی‌اش با خبرنگاران پیرامون این موضوع تنها به یک توضیح کوتاه بسنده کرده است: «موضع ارشاد اعلام شده و پروانه نشریه لغو شده و از فهرست نشریات دارای مجوز خارج شده است. در هیأت رسیدگی به فعالیت مطبوعات این تصمیم گرفته شده و یالثارات لغو پروانه شده و در دستگاه قضائی درحال پیگیری است. براساس وظایف قوه‌قضائیه به آن رسیدگی می‌شود.»

حالا باید دید آیا فرهادی، حقیقی، علیدوستی تا آخر پای شکایتی که کرده‌اند، خواهند ایستاد و آیا در این راه می‌توانند روی کمک مردم، قوه‌قضائیه و هنرمندان و مدیران سینمایی حساب کنند تا یک‌بار هم که شده، ریشه این نوع هتاکی‌ها و توهین‌های مسموم برچیده شود یا نه؟

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *