شهردار تهران در افتتاح نمایشگاه کتاب

سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

محمد باقر قالیباف روز سه شنبه در آیین گشایش بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به توافق با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و اظهارکرد: براساس تفاهم نامه که امروز به امضا می رسد، بهره برداری رایگان غرفه داران از پنج سال به ۱۰ سال افزایش خواهد یافت.

وی با ابراز خرسندی از آغاز به کار این نمایشگاه در حوزه کتاب، گفت: با ادامه فعالیت این نمایشگاه شرایط بهره برداری برای ایجاد نمایشگاه های صنعتی نیز در شهر آفتاب مهیا می شود.

شهردار تهران گفت: تسهیلاتی برای رفت و آمد بازدیدکنندگان به ویژه ناشران برای حضور در این نمایشگاه فراهم شده است.

قالیباف افزود: به همین منظور ۲۵ هزار مترمربع با دو سکوی رفت و برگشت در ایستگاه مترو این نمایشگاه پیش بینی شده است.

وی گفت: همچنین با توجه به نزدیکی این نمایشگاه به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و شرکت نمایندگان و ناشران کتاب خارجی، تسهیلاتی نیز برای رفت و آمد این افراد به شهرآفتاب در نظر گرفته شده است.

شهردار تهران با بیان اینکه آغاز به کار یک مجموعه اقتصادی با بزرگترین رویداد فرهنگی برای مجموعه مدیریت شهری افتخار بزرگی است خاطرنشان کرد: شهرآفتاب با بیش از ۲۷۰هکتار مساحت یکی از برترین مراکز نمایشگاهی جنوب غرب آسیا و جهان به شمار می رود که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۰ آغاز شد.

وی گفت: در پنج ماه آخری که تصمیم قطعی برای افتتاح نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب گرفته شد تلاش های زیادی برای تکمیل این مجموعه صورت گرفت که باید از تمامی دست اندرکاران این پروژه قدردانی کرد.

قالیباف ادامه داد: شورای اسلامی شهر تهران نیز پایان سال گذشته با وجود تمامی مشکلات مالی، بیش از یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این مجموعه در نظر گرفت تا شهر آفتاب در اولویت قرار گرفته و به موقع در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وی ترافیک و آلودگی هوا را مهمترین چالش برگزاری نمایشگاه در محدوده داخل شهر عنوان کرد و افزود: با تصمیم شورای اسلامی شهر تهران مرکز نمایشگاه های بین المللی پایتخت به خارج از شهر منتقل شد تا ضمن نزدیکی به پایتخت برای گسترش آن نیز پیش بینی های لازم صورت گیرد.

قالیباف در ادامه به بیان نقش فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخوانی به عنوان مهترین ابزار تمدن سازی پرداخت و اظهار کرد: مهمترین وجه تمایز تمدن و اندیشه اسلامی با سایر تمدن های جهان در همین نکته است که آنها بیشتر با استثمار و استعمار تمدن خود را توسعه می دهند اما توسعه انقلاب و تمدن اسلامی بر اندیشه، فرهنگ و کتاب مبتنی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه پس از انقلاب اسلامی نتوانستیم آنگونه که شایسته است به این امر مهم بپردازیم تصریح کرد: شهرداری تهران از جهت قانونی مسئولیت مستقیمی در زمینه فرهنگ ندارد اما هر یک از مسئولان در هر سمتی باید به مقوله فرهنگ، کتاب و کتابخوانی توجه داشته باشند.

شهردار تهران گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ کتابخانه در بوستان ها و محلات شهر تهران دایر است و علاوه بر آن هر ساله نمایشگاه یاد یار مهربان با همراهی انتشارات ویژه دانش آموزان و کتابخانه ها در شهر تهران برگزار می شود.

وی باغ کتاب تهران در مجموعه اراضی عباس آباد را مورد اشاره قرار داد و افزود: باغ کتاب تهران با ۶۵ هزار مترمربع مساحت، یکی از شش مجموعه بی نظیر در حوزه کتاب در دنیا به شمار می رود که در آینده ای نزدیک به صورت دائمی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز سه شنبه با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان در سالن ملل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب گشایش یافت.

شهر آفتاب در حوالی عوارضی اتوبان تهران – قم واقع است.

«فردا برای خواندن دیر است…» شعار امسال این نمایشگاه است.

منبع: ایرنا

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *