طرح کاهش از نیمه شهریور در ۳ مرحله اجرا می‌شود

. تهدونی | بانک اطلاعات تهران | بانک کسب و کارهای تهران | بانک مشاغل تهران | دانستنی های تهران | تبلیغات در تهدونی | تبلیغات در تهران | تبلیغات اینترنتی | تبلیغات ارزان | بهترین تبلیغات | تبلیغ اینترنتی

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ – همشهری

در پی تصویب طرح کاهش در شورای‌عالی ترافیک، این طرح طی ۳ مرحله در تهران اجرایی می‌شود. دیروز همشهری در گزارشی گمانه‌زنی کرده بود که این طرح تا آغاز پاییز اجرایی خواهد شد.

آنگونه که سیدجعفر تشکری هاشمی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران گفته، جلسه شورای‌عالی ترافیک کشور در مورد این طرح برگزار شد و در مورد سیمفا یا همان سامانه یکپارچه مراکز معاینه فنی ایران توافق لازم حاصل و مقرر شد کل دیتای خودروها روی این سامانه متمرکز و امکان نظارت پلیس بر معاینه فنی خودروها فراهم شود.

وی با بیان اینکه این طرح در ۳مرحله اجرایی می‌شود، اظهار کرد: در مرحله اول در محدوده طرح زوج و فرد معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به‌خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند، اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود. در فاز دوم روی خودروهای انژکتوری و کاربراتوری اعمال محدودیت می‌شود و در گام سوم اجرای این طرح به کل سطح شهر تهران تسری می‌یابد.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه این طرح نیمه شهریورماه آغاز می‌شود، گفت:

احتمال افزایش مراجعات مردمی به مراکز معاینه فنی وجود خواهد داشت و بر همین اساس از هم‌اکنون به مراکز معاینه فنی بخشنامه شده است تا نسبت به افزایش ظرفیت خود و جذب نیروی متخصص اقدام کرده و بتوانند حتی درصورت امکان در ۳شیفت کاری نسبت به خدمت‌رسانی به مردم اقدام کنند. وی با بیان اینکه به مردم توصیه می‌شود مراجعه به مراکز معاینه فنی را به شب اجرای طرح موکول نکنند، افزود: یک‌ماه و نیم زمان تا اجرای طرح باقی‌مانده و به مردم توصیه می‌شود که از این فرصت برای اخذ معاینه فنی اقدام کنند. تشکری هاشمی با بیان اینکه برای اجرایی‌شدن طرح کاهش داشتن معاینه فنی یک الزام و نیاز ضروری است، ادامه داد: شورای‌عالی ترافیک اصل طرح را قبول کرده و پلیس نیز برای اجرا اعلام آمادگی کرده است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران با بیان اینکه فاز اول این طرح در شهریور‌ماه اجرایی می‌شود، افزود: در شهریور ماه کنترل معاینه فنی تنها در محدوده زوج و فرد اعمال می‌شود و روی خودروهایی که معاینه فنی نداشته و وارد محدوده زوج و فرد می‌شوند، به‌صورت مکانیزه اعمال قانون خواهد شد. هم‌اکنون اطلاعات بانک سیمفا موجود و دوربین‌های نظارتی این طرح نیز نصب شده است و اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد روی آن اعمال قانون صورت خواهد گرفت. وی با بیان اینکه در فاز دوم اجرای طرح، این طرح به کل شهر تهران تسری می‌یابد، تصریح کرد: آلودگی هوا در پاییز و زمستان افزایش می‌یابد و شاهد پدیده وارونگی هوا هستیم و امیدواریم طرح کاهش قبل از این پدیده نهایی شود.

تشکری هاشمی با بیان اینکه در فاز سوم خودروها به ۳دسته کاربراتوری، انژکتوری و هیبریدی تقسیم می‌شوند، گفت: برای خودروهای هیبریدی سیاست‌های تشویقی درنظر گرفته شده و برای سایر خودروها نیز تقسیم‌بندی رنگی اجرایی می‌شود. وی درباره آرم‌های طرح ترافیک تصریح کرد: آرم‌های طرح ترافیک برای تردد در محدوده طرح ترافیک الزامی است اما برای تردد در محدوده زوج و فرد علاوه بر پلاک خودرو که باید منطبق بر روزهای هفته باشد، داشتن معاینه فنی نیز الزامی است و درصورت تسری طرح کاهش به کل تهران پس از آن می‌توان درخصوص ادامه‌دار بودن یا نبودن طرح زوج و فرد آن هم با هدف ترافیکی و نه زیست‌محیطی تصمیم‌گیری کرد و باید بگویم که همزمان با کنترل معاینه فنی طرح زوج و فرد نیز اجرایی می‌شود.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *