قفل بزرگ تهران

تمهیدات برای کاهش ترافیک پایتخت همزمان با بازگشایی مدارس کافی نبود.

یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ – روزنامه ابتکار ؛ «ترافیک ۱۸۱ کیلومتری بزرگراه های پایتخت در اولین روز مدارس»؛ این خبری بود که دیروز همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. این آمار که نسبت به سال گذشته محاسبه شده است نشان می دهد با آنکه از مدت ها پیش برای مقابله با ترافیک پاییزی تهران تدابیری اندیشیده شده بود اما موثر نبود و ۲۰درصد به ترافیک بزرگراه های پایتخت نسبت به سال گذشته در همین روز افزوده شد.

اقدامات پلیس راهور برای ترافیک فصل مدارس

مشکل دیرینه پایتخت با شروع فصل مدارس و دانشگاه ها بیش از پیش خودنمایی می کند. این مشکل امسال نیز با همه پیش بینی و تدابیری که برای آن اندیشیده شده بود به قوت خود باقی ماند تا آنجا که ترافیک صبحگاهی تهران را ۲۰درصد نسبت به سال گذشته در همین زمان افزایش داد.

امسال با آغاز سال تحصیلی حدود یک میلیون و ۱۵۰هزار دانش‌آموز، حدود ۷۰۰‌هزار دانشجو و ۲۰۰‌هزار کادر آموزشی کار خود را آغاز کردند این موضوع باعث شد حدود ۲میلیون سفر به مجموع سفرهای درون شهری تهران اضافه شود موضوعی که باعث شده است از مدت ها پیش پلیس راهور تهران برای کنترل آن چاره اندیشی کرده و دنبال راهکار باشد. در رابطه با برنامه های این مرکز سرهنگ مراد مرادی رییس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت:«همزمان با افزایش سفرهای درون شهری شاهد افزایش ۲۵درصدی حجم ترافیک شهر تهران هستیم، از این‌رو لازم است حجم ترافیک تا ۱۵مهر ساماندهی و مدیریت شود.»

او همچنین از آماده‌باش کامل پلیس راهنمایی رانندگی تهران بزرگ از ۲۰شهریور تا ۱۵مهر در این راستا خبر داد و افزود: «پلیس راهنمایی و رانندگی از تمامی نیروهای ستادی برای کنترل ترافیک استفاده کرده و نیروهای فعال در سطح خیابان‌ها نیز به صورت گسترده تقویت شده‌اند تا پوشش ترافیکی مناسبی در معابر ایجاد کنیم.» آنطور که چندی پیش مرادی در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرده بود لغو مجوزهای حفاری در معابر شهری تهران برای جلوگیری از بروز ترافیک در روزهای نخست مهرماه بخشی از این ساماندهی است. او در این باره افزود: «از ۲۰شهریور تا ۱۰مهر هیچ‌گونه مجوزی برای حفاری در معابر توسط پلیس داده نمی‌شود و معابر برای بازگشایی مدارس ایمن‌سازی شده است.» رییس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ شناسایی مدارسی که در معابر اصلی قرار دارند را بخشی از اولویت های این پلیس برای مقابله با ترافیک مهرماه دانست و گفت:«این مکان‌ها اولویت عبور محسوب شده و در زمره معابری هستند که ترافیک را افزایش می‌دهند و گماردن نیروی پلیس برای این مدارس جزو اولویت‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است.»

اقدامات شهرداری برای ترافیک مهرماه

اقدامات پلیس راهور تنها تدبیری نیست که برای کنترل و کاهش ترافیک تهران در فصل مدارس اندیشیده شده است. در این زمینه همانگونه که پیش از این اعلام شده بود معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز راهکارهایی در نظر گرفته است.
آنطور که علی فغانی مدیرکل مهندسی و ایمنی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره اقدامات این سازمان برای مقابله با ترافیک روز اول شروع سال تحصیلی گفته است مطابق رویه هر ساله ستاد استقبال از مهر در معاونت حمل و نقل و ترافیک تشکیل شد. او در توضیح اقدامات این ستاد افزود: «در ذیل این ستاد، ۲ستاد مرکزی و معین مناطق ۲۲گانه ایجاد شد.»
به گفته علی فغانی، ستاد معین از ابتدای مهر مجموعه‌ ای از فعالیت و برنامه‌ها را عموما در اطراف معابر مدارس شهری در دستور کار دارد و در هر منطقه اگر نیاز به اقدامی در مسیرهای منتهی به مدارس و اطراف آنها لازم باشد، از توان ستاد معین آن منطقه بهره‌گیری می‌شود.

استقرار تاکسی‌های کمکی در میادین پرتردد

در راستای کنترل ترافیک روز اول مدارس سازمان تاکسیرانی شهر تهران نیز تدابیری را اندیشید. آنگونه که ایسنا از جلسه ستاد مهر گزارش کرده است میثم مظفر مدیرعامل این سازمان درباره اقدامات سازمان تاکسیرانی گفت: «در ۴۸ پایانه تاکسیرانی و نقاط و میادین اصلی که تقاضای سفر زیاد است، شاهد حضور پرررنگ تاکسی‌ها به صورت شیفت‌بندی هستیم تا مشکل کمبود تاکسی پیش نیاید.»

او با بیان اینکه از ساعت ۶ صبح شنبه ۳ مهرماه تاکسی‌ها در پایانه و میادین برای جابه‌جایی مسافران آماده هستند، افزود:«کلیه پایانه‌های تاکسیرانی توسط کارشناسان رصد می‌شود و همچنین در مناطق ۲۲ گانه پیش‌بینی لازم برای استقرار ون و تاکسی‌های اضافه‌تر صورت گرفته است و در صورت ازدحام مسافران این تاکسی‌ها نسبت به جابه‌جایی مسافران اقدام خواهند کرد.»

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه تا به امروز ۱۰ هزار راننده سرویس مدرسه توسط تاکسیرانی آموزش و پس از طی مراحل مختلفی چون عدم سوءپیشینه و معاینه فنی توانسته‌اند برچسب سرویس مدرسه را دریافت کنند، گفت: «همچنین خدمات رایگان به دانش‌آموزان مدارس استثنایی و معلول ارائه شده و ۴۸۰۰ دانش‌آموز معلول و استثنایی از این خدمات بهره می‌گیرند.»

تدابیری جدید برای کاهش ترافیک تهران

گذشته از اقداماتی که پیش از این برای کاهش ترافیک پایتخت در مهرماه صورت می گرفت از اول مهرماه امسال تهران شاهد اجرای برنامه های ترافیکی جدید بود. تدابیری که قرار بود برای اولین بار اجرایی شود تا تهران قفل نشود. طرح کاهش(کنترل آلودگی هوای شهر) یا همان «LEZ» طرحی است که از مدت ها پیش در جهت کاهش ترافیک و آلودگی تهران پیشنهاد و مقرر شد در اول مهرماه اجرا شود.

در این طرح که تلفیقی از طرح کاهش و زوج و فرد است ملاک تردد خودروها برگه معاینه فنی و رنگ قرمز، زرد و سبزی است که به سلامت خودروهایشان تعلق گرفته. براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در راستای اجرای این طرح، در مرحله اول در محدوده «طرح زوج و فرد» معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود، در مرحله دوم روی خودروهای انژکتوری و کاربراتوری اعمال محدودیت می‌شود و در فاز سوم نیز اجرای این طرح به کل سطح شهر تهران تسری پیدا می‌کند.

باز هم ترافیک

با همه تدابیر اندیشیده شده برای کاهش ترافیک مهرماهی پایتخت اما این ترافیک نه تنها کاهش نیافت بلکه ۲۰درصد بیشتر از سال گذشته نیز شد. آنطور که ایسنا نوشت در جلسه ستاد مهر که دیروز برای کنترل ترافیک پایتخت در روز اول سال تحصیلی تشکیل شد محمدعلی فغانی مدیر ایمنی و ترافیک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گفت: «از ساعت ٧ درگیری ترافیکی در بزرگراه های پایتخت ایجاد شده است.» او همچنین با اشاره به اینکه در نخستین ساعات ۱۸۱ کیلومتر از معابر بزرگراهی درگیر ترافیک شدند افزود:«این عدد نسبت به سال گذشته ٢٠ درصد افزایش یافته است.»

فغانی بزرگراه های نیایش، ارتش، همت، لشکری، بابایی، صدر، رسالت، فهیده و زین الدین از جمله بزرگراه های شرقی – غربی خواند که درگیر ترافیک صبحگاهی اولین روز بازگشایی مدارس شده‌اند.

در این رابطه همچنین سرهنگ محسن ترابیان معاون ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به ایسنا گفت:« «بررسی دوربین های کنترل ترافیک و گزارش‌های واصله از ماموران حاکی از این است که در حال حاضر در بزرگراه های آزادگان، همت، حکیم، صدر، بابایی، امام علی، مدرس، نواب، چمران و نیایش حجم ترافیک بالا بود و در معابر منجر به ترافیک سنگین و نیمه سنگین شده است.»

هر چند تمهیدات لازم برای روان سازی ترافیک در این ایام از سوی پلیس، شهرداری، سازمان تاکسیرانی و سایر ارگان های مربوطه انجام شده است اما تا زمانی که شهروندان تهرانی همکاری های لازم را نداشته باشند این اقدامات راه به جایی نخواهد برد. صبور بودن در ترافیک، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، استفاده از سرویس مدارس برای دانش آموزان به جای استفاده از خودروی شخصی، خروج به موقع از منزل برای کاهش استرس و عجله در رانندگی، پارک خودرو در نقاط مشخص و نیز رعایت قوانین ترافیکی و حقوق شهروندی از جمله کارهایی ست که شهروندان با رعایت آن می توانند در کاهش ترافیک موثر باشند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *