قلب پایتخت میزبان تهرانگردی مسجدجامعی

کافه ترافیک | نارمک

شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ – خبرگزاری ایسنا

احمد مسجد جامعی در ادامه برنامه تهرانگردی خود جمعه میهمان قلب پایتخت شد و از اماکن تاریخی منطقه ۶ تهران بازدید کرد.

تهرانگردی مسجد جامعی در ماه رمضان - منطقه ۱۱

به گزارش ایسنا، احمد مسجدجامعی همزمان با نزدیکی روز ادبیات کودک ابتدا از مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله بازدید کرد و ضمن گفتگو با مسئولین این مرکز در جریان فعالیت های آن قرار گرفت. همچنین با حضور در تالار گلستان این مرکز ، لحظاتی را در کنار کودکان به تماشای تئاتر کلوچه‌های خدا نشست.

این مرکز از سال ۱۳۵۱ آغاز به کار کرده است و در سال ۱۳۵۳ نخستین تولیدات خود را به صحنه برده است. تئاتر برنامه‌ای از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که همواره در حال گسترش بوده و در راه پرورش ذوق و استعداد فرهنگی کودکان گام بر می‌دارد. برنامه‌های فشرده و گسترده‌ای پایه‌ریزی شده‌است تا نمایش‌هایی توسط کودکان برای کودکان به روی سن برود. حدود ۵۰ سال است که تریلی در سراسر کشور کتابهای کانون و مفاهیم کتابهای درسی را به شکل تئاتر به نمایش می گذارد. این تریلی مجهز، تمامی امکانات اجرای نمایش از جمله صحنه را دارد. در سال گذشته ۳۰۰ اجرا داشته و پیش بینی می شود امسال بیش از ۶۰۰ اجرا در تمام نقاط کشور از جمله جزایر جنوبی کشور داشته باشد.

مقصد دوم مسجد جامعی ساختمان قدیمی خانه نمایش دا بود که به گفته گردانندگان آن نخستین تماشاخانه خصوصی تهران محسوب می شود. ساختمانی با قدمت حدود ۱۵۰ سال پیش که از سه سال پیش برای اجرای نمایش ها به کار گرفته شد و تا پیش از آن نیز آب انبار و حمام بوده است.

در هنگام بازدید مسجد جامعی بازیگران تئاتر ظهور ناگهانی مرگ، مشغول تمرین بودند. همه آنها دغدغه خطر تخریب این مکان را به قصد ساخت و ساز داشتند که مسجد جامعی ابراز امیدواری کرد این بنا ثبت ملی شود تا از این طریق حفظ شود.

بیمارستان محب حضرت فاطمه(س) سومین مکانی بود که در تهرانگردی این هفته میزبان مسجدجامعی بود. در طی بازدید مسجد جامعی مسئولین بیمارستان وی را همراهی می کردند و در تشریح عملکرد و تاریخچه بیمارستان عنوان کردند که اولین مرکز جراحی های ترمیم و سوختگی تهران در سال ۱۳۵۳ بیمارستان شهید مطهری بود که بعدها به علت نیاز کشور به ویژه در دوران جنگ این بیمارستان که یک بیمارستان عمومی بود به مرکز ترمیمی تبدیل شد.

به گزارش ایسنا، بیمارستان محب حضرت فاطمه در زمینی به مساحت ۳۷۰۰ متر مربع در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ کلنگ زده شد و با بنایی حدود ۱۶۵۰۰ متر مربع در ۱۰ طبقه احداث گردیده است.

بیمارستان حضرت فاطمه (س) با بیش از پنجاه سال قدمت است و یکی از بیمارستان های مهم و جزء معدود مراکز فوق تخصصی ترمیمی جراحی پلاستیک کشور است که سالیانه پذیرای بیماران و مراجعین زیادی می باشد . این بیمارستان دارای ۱۷۲ تخت بستری در ۱۲ بخش ، اورژانس با ۱۲ تخت تحت نظر و یک تالار جراحی با ۹ اتاق عمل می باشد .

 همچنین با توجه به وجود مرکز پژوهشی و فوق تخصصی سرطان در بیمارستان محب حضرت فاطمه (س)، با انعقاد تفاهمنامه ای با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این مرکز به عنوان مرکز درمان سرطان ویژه نیروهای مسلح در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۳  افتتاح شد .

در ادامه تهرانگردی این هفته مسجد جامعی با عبور از پارک شفق با اهالی قدیمی محله یوسف آباد به گفتگو نشست و از مشکلات محله آنها مطلع شد.

قابل توجه شهرداری منطقه ۶

برعکس روال معمول تهرانگردی ها که شهردار منطقه مسجدجامعی را همراهی می کرد، این بار شهردار منطقه در این برنامه حضور نداشت. خبرنگار ایسنا در جریان این برنامه بخشی در گفتگو با اهالی از مشکلات آنها پرس و جو می‌کند که مشکل خاموشی در محله های منطقه از جمله خیابان ۲۴ و ۳۲ یوسف آباد و افزایش جمعیت موش ها در این منطقه از جمله مشکلات این شهروندان بود. آنها همچنین از وضعیت آسفالت خیابان های محله یوسف آباد شکایت داشتند.

بنابراین گزارش مسجدجامعی در ادامه تهرانگردی به احترام شهادت ۱۳ نفر از سربازان کشور در حادثه رانندگی در بیمارستان ۵۰۳ هاجر ارتش حاضر شد و از آمفی تئاتر این بیمارستان که در قدیمی ترین بنای آن بود بازدید کرد. این بیمارستان از قدیمی ترین بیمارستان‌های ارتش محسوب می شود.

گروه تهرانگردی نماز مغرب و عشا را در مسجد سیدرضی شیرازی که در سال ۱۴۳۵ تحت اشراف آیت الله سیدرضی شیرازی ساخته شده است خواندند.

منزل مهدی محقق محلی بود که مسجد جامعی پس از افطار در آن حاضر شد تا به ملاقات این مجتهد و ادیب برجسته برود.

به گزارش ایسنا، مهدی محقق متولد ۱۰ بهمن ۱۳۰۸ خورشیدی نویسنده، علامه، ادیب، فقیه، مجتهد، نسخه پژوه و پژوهشگر تاریخ پزشکی اسلامی، مصحح و شارح کتب ادبی و فلسفی و فقهی، استاد دانشگاه تهران بوده است.

وی در شهر مشهد به‌دنیا آمد و دارای مدرک دکتری الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تهران و دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است.

وی بنیان‌گذار دائرهالمعارف تشیع و عضو سابق هیئت امنای بنیاد دائرهالمعارف اسلامی و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیر مؤسسهٔ مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ، دانشگاه مک‌گیل و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

پس از خانه محقق گروه تهرانگردی به بازدید آسیاب آبی یوسف آیاد رفتند، آسیابی که در سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسیده است و قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد و در حال حاضر در مرحله احیا و مرمت به سر می برد.

به گزارش ایسنا، آسیاب کوچک یوسف آباد مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، بین خیابان ۵۱ و ۵۳، خیابان ۱۲ متری احداثی واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجدجامعی روز گذشته جمعه به کلانتری یوسف آباد رفت و از بنای قدیمی این کلانتری نیز بازدید کرد.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/VFHnJ

دیدگاه‌تان را بنویسید:

سیزده + 5 =