نگاهت به آسمان باشد مبادا ….

. تهدونی | بانک اطلاعات تهران | بانک کسب و کارهای تهران | بانک مشاغل تهران | دانستنی های تهران | تبلیغات در تهدونی | تبلیغات در تهران | تبلیغات اینترنتی | تبلیغات ارزان | بهترین تبلیغات | تبلیغ اینترنتی

پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ – روزنامه ایران

همین روزها شب‌هنگام که به رختخواب می‌روید، چون سقفی بالای سر دارید و چهاردیواری خانه از وجودتان محافظت میکند خیالتان راحت است. اما نمی‌دانید بیرون خانه وقتی شما در خواب ناز هستید قرار است چه خبر شود.

ناگهان صدای عجیبی شما و بقیه اهالی خیابان را از خواب می‌پراند. از پنجره که نگاه می‌کنید این تصویر را می‌بینید: کامیونی از گرد راه رسیده و با جفت چرخ‌هایش از روی اتومبیل شما که کنار خیابان پارک شده، عبور کرده است. کامیون یک طرف و اتومبیل پرس شده هم یک طرف. دو دستی بر سر می‌کوبید و همراه بقیه اهالی کنجکاو به خیابان می‌آیید. راننده کامیون که هراسیده، استدلال می‌کند: ناگهان با چاله کف خیابان روبرو شدم و برای اینکه داخل چاله نیفتم فرمان را کج کردم و خودم و کامیونم سوار اتومبیل سواری شدیم.

راست می‌گوید، چاله‌ای به عمق یک وجب وسط خیابان است و دریچه‌ای و … همان شاهکار همیشگی که دریچه‌هایش از کف آسفالت یا یک وجب بالاتر است یا یک وجب پایین‌تر. یا اصلاً دریچه‌ای نیست و قبلاً به شرف دزدیده شدن نایل آمده.

همان شب، در سوی دیگر پایتخت، باز شما در پناه چهاردیواری و سقف خانه خود خوابیده‌اید، اما ناگهان صدای وز‌وز و تق‌تق بیدارتان می‌کند. نگاهتان اول به سقف اتاق می‌افتد که چاکی به اندازه یک وجب برداشته و آجرهای طاق‌ضربی را نشانتان می‌دهد. بعد، گچ دیوار می‌ریزد و بلوک‌های سفالین را نمایان می‌کند. به چشم بر هم زدنی جلوی چشمتان دیوار روبرو با سقف و کف آن و همه اثاث خانه غیب و چشم شما به دیدن آن سوی خیابان و ساختمان‌هایش روشن می‌شود. چه اتفاقی افتاد؟ وقتی خوب نگاه می‌کنید کشف می‌کنید که چون همسایه بدون رعایت اصول ایمنی زمین مجاور را گودبرداری کرده، چنین بلایی بر سرتان آورده است. گودبرداری و ساختمان‌سازی چرا در تهران اینقدر حادثه می‌آفریند؟ چنین است که شما هر شب وقتی برای خواب آماده می‌شوید، باید ابتدا دست دعا به آسمان بلند کنید که صبح سالم و بدون حادثه از خواب بیدار شوید.

از ساخت و سازهای خطوط مترو و ترکیدن‌های پی در پی لوله‌های گاز و آب هم چیزی نمی‌نویسیم که گزارش را به زیور حوادث تلخ‌تر نیاراسته باشیم و ضمناً خواب مدیران زحمتکش و متخصص شهرمان را آشفته نکرده باشیم.

مهندس صنیعی کارشناس ارشد مدیریت شهری در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: «در همه طرح‌های فنی و عمرانی دنیا مجری آن، چه شخص باشد، چه انواع تشکیلات حقوقی یا دولتی، وقتی طرحی را به شهرداری برای دریافت مجوز ارائه می‌کنند، کتابچه‌ای هم همراه نقشه‌ها و تعاریف طرح تحویل می‌دهند که در آن کتابچه راه‌های رعایت ایمنی را جزء به جزء نوشته‌اند و شهرداری آن را بررسی می‌کند و پس از تأیید کتابچه ایمنی و بقیه طرح، اجازه راه‌اندازی کارگاه ساختمانی و اجرای عملیات عمرانی را صادر می‌کند.»

وی می‌افزاید: «اساساً، ایمنی در طرح‌های عمرانی خود یک طرح مستقل است و باید بودجه مستقل برای آن نوشته شود. حتی مجری یک ساختمان کوچک هم باید برای مراحل ساخت و بعد از ساخت، توجیه و نقشه ایمنی داشته باشد. باید روش و نقشه ایجاد امنیت برای کارگران، عابران و همسایگان در طول ساخت و شرح ایمنی برای ساکنان ساختمان بعد از اتمام و تحویل طرح مشخص باشد و بر‌اساس صحت و درستی این موارد، شهرداری مجوز ساخت بدهد و بر همه موارد ادعا شده نظارت دقیق داشته باشد. اما متأسفانه می‌بینیم که در تهران نه در طرح‌های شخصی و نه در طرح‌های عمرانی شهری و عمومی به این موضوع آن طور که باید اهمیت داده نمی‌شود و به همین دلیل سالانه چندین حادثه قابل توجه در تهران اتفاق می‌افتد.»

مهندس دلاوری معمار و شهرساز نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: «از سال ۸۲ در شورای شهر تهران موضوع شناسنامه فنی ساختمان مطرح شد و پس از برگزاری ده‌ها جلسه کارشناسی و هزینه‌های سنگین و رفت و آمدهای متعدد لایحه، بالاخره شورای شهر تصویب کرد که ساختمان‌ها دارای شناسنامه فنی شوند و براساس آن با این هدف که ایمنی در طرح‌های عمرانی افزایش یابد مسئولیت همه کسانی که در اجرای یک طرح دخالت دارند، مشخص شود و هر زمان حادثه‌ای ایجاد شد، معلوم باشد چه کسی جوابگو است.»

اکنون اگر در شهر تهران تردد کنید، جا به جا می‌توانید داربست‌های بر‌پا شده طرح‌های شخصی و غیرشخصی را ببینید که به شکلی غیر‌استاندارد بر بالای سر یا در مسیر تردد مردم است و هر لحظه ممکن است تکه‌ای از این داربست ها یا مصالح بنایی بر سر عابر یا بر سقف اتومبیلی فرود آید. این، غیر از مسدود کردن راه تردد مردم است که بطور غیر‌قانونی انجام می‌شود. از جمله این طرح‌های نا‌ایمن می‌توان به طرحی در خیابان دانشگاه پایین‌تر از انقلاب اشاره کرد که اکنون بیش از ۵ سال است هم پیاده‌رو را اشغال و نا‌امن کرده و هم رهگذران مجبورند از خیابان تردد کنند. همچنین طرح تخریب و نوسازی دبیرستان دخترانه نرجس در خیابان شهید محمدرضا نادری حدفاصل خیابان‌های ایتالیا و طالقانی که سازندگانش به خود اجازه داده‌اند دو سوم خیابان را از آن خود کنند و کارگاه ساختمان‌سازی را در وسط خیابان تشکیل دهند. عابران و اتومبیل‌هایی که از کنار این کارگاه تردد می‌کنند، دائماً در معرض سقوط چیزی از آسمان هستند، شاید هم سقوط بازوهای جرثقیل‌ها یا بار کامیون‌های در حال تخلیه.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *