هوای پایتخت در شرایط سالم است

سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ – خبرگزاری ایرنا

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: شاخص کیفیت هوای پایتخت به رغم افزایش تمامی آلاینده همچنان در حد مجاز بوده و در شرایط سالم قرار دارد.

محمد رستگاری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران در ۲۴ گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، شاخص کیفیت هوای در شرایط سالم قرار گرفته است.
وی افزود: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون با افزایش ۱۶ عددی در شبانه روز گذشته، در حد مجاز بوده و بر روی عدد ۸۰ قرار دارد.
رستگاری با اشاره به افزایش میانگین غلظت تمام آلاینده های جوی گفت: میزان غلظت آلاینده های منواکسید کربن در همین مدت از ۳۱ به ۳۴ و ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۶۲ به ۷۱ افزایش یافته است.
وی افزود: ایستگاه های پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، دانشگاه شریف(منطقه ۲) و شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص اعداد ۱۳۳، ۱۲۸ و ۱۲۵پر حجم ترین آلاینده های جوی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشتند.
رستگاری گفت: ایستگاه های پونک(منطقه ۵) و دانشگاه شهید بهشتی و سوهانک هر دو در منطقه یک با شاخص اعداد ۵۹، ۶۸ و ۷۱ در سالم ترین شرایط جوی در این مدت قرار داشتند.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *