وداع با عباس کیارستمی

کافه ترافیک | نارمک

یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵

[smartslider3 slider=2]
گالری عکس وداع با عباس کیارستمی

خبرگزاری ایسنا

عباس کیارستمی به «خانه دوست» بدرقه شد

پیکر عباس کیارستمی از مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور مردم، هنرمندان، رییس سازمان سینمایی و دستیار ویژه‌ی رییس‌جمهور و عارف نماینده مجلس به‌ سوی آرامگاه ابدی بدرقه شد.

تشییع پیکر عباس کیارستمی

به گزارش خبرنگار ایسنا، در آیین بدرقه‌ی عباس کیارستمی که ۲۰ تیر ماه از مقابل ساختمان کانون در خیابان حجاب برگزار شد، هنرمندانی چون سیف‌الله صمدیان،اصغر فرهادی،داریوش شایگان،مسعود کیمیایی، ابراهیم فروزش، ابراهیم حقیقی سخنرانی کردند و حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز از جمله مدیرانی بود که صحبت کرد و احمد کیارستمی پسر بزرگ این کارگردان سرشناس نیز به نمایندگی از خانواده صحبت کرد.

پیکر عباس کیارستمی پیش از آغاز رسمی مراسم حوالی ساعت ۸:۱۵ به کانون رسید.

اجرای مراسم آیین بدرقه را که دقایقی پس از ساعت ۸:۳۰ آغاز شد، پرویز پرستویی برعهده داشت، در ابتدای این مراسم که با تلاوتی آیات چند از قرآن مجید آغاز شد،پرویز پرستویی از حاضران خواست نظم را رعایت کنند و سپس تابوت کیارستمی را بوسید و برنامه را آغاز کرد.

این هنرمند خطاب به حاضران و خانواده این هنرمند گفت: ما امروز اینجا آمده‌ایم تا عزیزی را که سال‌های سال تلاش کرد و برای ما خاطرات زیادی را به یادگار گذاشته، بدرقه کنیم. هنرمندی که نتیجه نزدیک به نیم قرن تلاش او خلق آثاری است که امروز میراث فرهنگی جهان ایرانی شناخته می‌شود.

وی گفت: کیارستمی فقط یک فیلمساز نیست، فقط یک شاعر نیست، فقط یک تصویرگر و عکاس نیست، او همه این‌هاست ولی فقط همه این‌ها نیست.

ابراهیم حقیقی: افراد استثنایی جهان را تکان می‌دهند

پرستویی در همان ابتدا از ابراهیم حقیقی دعوت کرد تا در جایگاه حاضر شود و این هنرمند هم با اشاره به اینکه حرف زدن درباره دوستی که ۴۵ سال از دوستی با او می‌گذرد، سخت است، بیان کرد: نگهداری تعالی هنر آن هم در سینما بسیار سخت است، در دوره‌ای که فیلم‌هایی تولید می‌شوند که پر از قتل، غارت، خونریزی هستند، کیارستمی نشان داد فیلم می‌تواند سرشار از مهر و دوستی باشد.

ابراهیم حقیقی همچنین گفت: می‌گویند همه جهان او را نمی‌شناسند ولی مگر همه جهان “میکلانژ” را می‌شناسد؟! این افراد استثنایی جهان را تکان می‌دهند و کیارستمی برای سینمای جهان الفبای تازه‌ای را طراحی کرد.

توضیح سیف‌الله صمدیان درباره یک مصاحبه تصویری از عباس کیارستمی

پرستویی در ادامه با اشاره به اینکه امروز بهانه‌ای است تا بار دیگر عباس کیارستمی را به یاد آوریم و البته مردم ما هیچ‌گاه هنرمندی را فراموش نمی‌کنند و امروز آماده‌ایم تا آغاز دوباره او را به نظاره بنشینیم، از سیف‌الله صمدیان دعوت کرد تا به عنوان دوست و همکاری قدیمی این هنرمند و نیز تمام اهالی سینما صحبت کند.

صمدیان با اشاره به اینکه قصد ندارد صندوق خاطرات ۳۰ ساله دوستی‌شان را با کیارستمی باز کند به یک فایل تصویری که در چند روز گذشته در فضای مجازی پخش شده اشاره و اظهار کرد: این فایل تصویری درباره یک مصاحبه از عباس کیارستمی است که در آن مانند زندگی، خود او و فیلم‌هایش یک ابهامی وجود دارد و آن جایی است که از او پرسیده می‌شود؛ دوست دارد کدام اثر هنری‌اش بعد از او به جا بماند؟!

وی افزود: او در این گفت‌وگو رُک و بدون رودربایستی گفته است که «دوست دارم خودم بمانم». این جمله برای خیلی‌ها ممکن است تعبیر مبهمی داشته باشد اما با شناخت جزئی من از کیارستمی، می‌گویم جزئی چون معتقدم خود او هم به طور کامل خود را نتوانسته بشناسد و بروز بدهد، می‌دانم که این حرف او برای زندگی خاکی نیست و طبیعتا از جایی برمی‌آید که عشق‌اش به کار را تداعی می‌کند.

صمدیان گفت: او در ۲۴ ساعت زندگی ۲۰ ساعت کار می‌کرد و در ساعت‌های دیگر هم به کارهای فردا و دیروز خود و نیز کارهای نکرده فکر می‌کرد.

این هنرمند عکاس با یادآوری دیدار خود با ژیل ژاکوب در آخرین ساعات کاری او در مقام ریاست جشنواره کن اظهار کرد: در دفتر ژیل ژاکوب درباره تمام کارهای ۲۰ ساله او حرف زدیم تا اینکه صحبت را به سینمای ایران کشاند و گفت که سینمای ایران مثل معدنی است که خون سینما در رگ سینماگران ایرانی است. ژاکوب همچنین به عباس کیارستمی اشاره کرد و گفت سینماگران زیادی را در این سال‌ها دیده‌ام اما آرزو دارم دوباره سرکلاس‌های سینما بروم و از اول شروع به یادگیری کنم اما استادم عباس کیارستمی باشد.

آیدین آغداشلو: میراث کیارستمی گرانبهاست

در ادامه این مراسم یک فایل صوتی از آیدین آغداشلو از رفقای قدیمی عباس کیارستمی پخش شد که در آن گفته بود: حاصل عمر طولانی و پربار عباس کیارستمی را به این سادگی‌ها و در این مهلت کوتاه نمی‌توان بازگو کرد چون این برای یک عمر عادی و ساده یک هنرمند عادی نبوده است. ما با کسی سروکار داریم که در چند وجه در فرهنگ معاصر ما توانگر بود.

او ادامه داد: یک وجه عباس کیارستمی به عنوان سینماگر است که اهمیت‌اش فقط به خاطر خلق جهان شخصی‌اش نیست بلکه او نوعی سینما را بوجود آورد که با این مداومت پیش از او حضور نداشت. جهان سینمای کیارستمی از مرحله بازسازی معنای شخصی‌اش گذشت و به سینمای جدید رسید و در این باره من او را با “گریفیث” مقایسه می‌کنم که سینمایی را ایجاد کرد که قبل از آن وجود نداشت.

این هنرمند نقاش همچنین در پیام خود گفت: عباس کیارستمی در قالب سینما نمی‌گنجید و تمام وجوه او قابل بحث و نیز قابل تحسین است. مخاطبان بعدی، آثار او را جمع‌بندی می‌کنند که می‌توان به مجموعه کارهای او در حوزه نقاشی، گرافیک، شعر و تدوین اشعار گذشته به شکل مدرن اشاره کرد.

آغداشلو میراث عباس کیارستمی را میراث گرانبهایی دانست و افزود: کمتر هنرمندی است که در آخرین لحظات عمرش این‌طور رضایت‌بخش و خوشحال به عمر خود نگاه کند و بداند که کارش را نه به قصد جایزه بلکه به درستی انجام داده است.

وی همچنین گفت: صدایی که عباس کیارستمی در گنبد دوار افکند مدت‌ها خواهد پیچید و دلیل آن نسل به نسل بررسی خواهد شد و این طور است که جاودانگی بوجود خواهد آمد. البته او فروتن‌تر از این‌ها بود ولی خوشحال بود از اینکه حاصل عمرش این چنین عمیق و طولانی باقی خواهد ماند.

ایوبی: امروز روز بزم خداست

در بخش دیگری از آیین تشییع پیکر عباس کیارستمی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه امروز را تاریخ به یاد خواهد داشت و هرگز فراموش نخواهد کرد، گفت: امروز روز وداع با دریچه‌ای به روشنایی و پنجره‌ای به بیرون است. امروز مرد آرام و بی‌ادعای فرهنگ و تمدن کهن، دفتر و دیوانش را به سادگی برمی‌چیند و می‌برد. او که همه دیده بود و چشم، چشم از جهان فرو می‌بندد و آرام و بی‌صدا می‌رود.

وی افزود: در جهان جهانی شده مردی از سرزمین خورشید برآمده از لابه‌لای هزاران هزار دفتر و دیوان به پشتوانه تمدنی همیشه پرستش‌گر یزدان و از دل سازها و آوازهای ایرانی مردی از جنس نور و روشنایی برخاست و انسان را به تماشا خواند و بشریت را به تماشای خود گمشده‌اش فراخواند.

ایوبی با بیان اینکه ما امروز سوگوار آیینه‌ایم، گفت: و این آیینه بی‌زنگار و زلال شد جان جهان‌نمای روزگار تاریکی‌ها. پرده‌هایی از آدمیت و نغمه‌هایی از آوای گمشده انسانیت. فطره‌ الله‌ التی فطرالناس علیها. این است رمز جهانی شدن ساکن شماره ۳ کوچه سارا در چیذر کوچک و زیبا.

وی ادامه داد: آری امروز در سوگ آیینه‌ایم اما باید زلال و صاف بود. چشم‌هایی که ندیدند و گوش‌هایی نشنیدند امیدوارم امروز زنگارها را از جان و دل بشویند و دریچه دل به سوی روشنایی بگشایند.

رئیس سازمان سینمایی در پایان سخنان خود گفت: بیایید امروز را روز عزا ننامیم روز جشن آیینه‌ها بدانیم. چشم‌ها را بشوییم. امروز روز عزا نیست، روز وداع نیست، روز بزم خدا و روز دف و سورناست.

ابراهیم فروزش: نبود او جبران‌ناپذیر است

همچنین یکی دیگر از همکاران و دوستان قدیمی عباس کیارستمی با حضور در جایگاه با اشاره به اینکه غم و اندوه از دست دادن کیارستمی واقعا طاقت‌فرساست، گفت: وقتی کمی با او زندگی می‌کنید و به معاشرتش فکر می‌کنید با کوله‌باری خاطره شیرین می‌مانید و او که دیگر نیست و می‌بینید که عزیزی را از دست داده‌اید که دیگر نبودش جبران‌ناپذیر است.

فروزش گفت: او یکی از پایه‌گذاران اصلی مرکز سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود که خودجوش فیلم‌های کوتاه و بلندی به سبک و سیاق خود ساخت و بدعت‌گذار سینمایی شد که آثارش در وجه بیشتری به مردم نزدیک بود.

پیکر عباس کیارستمی حوالی ساعت ۸:۱۵ پیش از آغاز مراسم به کانون رسید.

حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و حجت‌ الاسلام دعایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات، محمدرضا عارف نماینده مجلس شورای اسلامی و حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهوری در این برنامه حاضر شدند.

رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، علی رفیعی، سیف‌الله صمدیان، مجید مجیدی، رضا میرکریمی، بهمن فرمان‌آرا، داریوش فرهنگ، نیکی کریمی، مریلا زارعی، رضا کیانیان، عادل بزدوده، نادر مشایخی، جهانگیر کوثری،باران کوثری،ابراهیم مختاری، یدالله صمدی، ابراهیم حقیقی، آتیلا پسیانی، نرگس آبیار،حبیب رضایی، جعفر پناهی، همایون اسعدیان، حسین پاکدل،عاطفه رضوی،حسن پورشیرازی، بیتا فرهی، رویا نونهالی، منوچهر شاهسواری،مازیار میری،محمدرضا مویینی،امیر اثباتی، الهام پاوه‌نژاد و…. از جمله هنرمندان حاضر در آیین بدرقه هستند.

پس از پایان مراسم مقابل کانون، پیکر «خالق خانه دوست کجاست؟» پس از ادای فریضه نماز میت توسط حجت‌الاسلام و المسلمین دعایی برای خاکسپاری به لواسان منتقل شد.

بنی‌اعتماد سخنگوی ستادی که برای بدرقه کیارستمی تشکیل شده است،در جدیدترین اظهاراتش به ایسنا در پاسخ به اینکه آیا مراسمی خاصی در لواسان برای تدفین پیش بینی شده است، گفته بود: به دلیل محدودیت مکانی آرامستان واقع در لواسان، این مراسم بصورت خصوصی و صرفا توسط خانواده، تعدادی از وابستگان نزدیک انجام خواهد شد.

کیارستمی که از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه‌های اخیر هم چندین بار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام بنا به تصمیم خودش ۸ تیر ماه برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت.

او ۱۴ تیر ماه از دنیا رفت و پیکرش به ایران منتقل شد.

این هنرمند در هفتم اردیبهشت هنگام ترخیص از بیمارستان در آخرین گفت‌وگویش با ایسنا گفته بود: من امروز از بیمارستان مرخص می‌شوم، اما این مرخصی به معنای بهبودی کامل نیست. ۵۰ روز در بیمارستان بوده‌ام و امیدوارم بتوانم پروسه بهبودی‌ام را در خانه ادامه دهم.

رییس کل سازمان نظام پزشکی به تازگی در پی برخی نقطه‌نظرات و انتقادات درباره‌ی مراحل درمان کیارستمی، طی نامه‌ای به معاون و دادستان انتظامی نظام پزشکی برای پیگیری و رسیدگی به پرونده پزشکی این هنرمند دستور داد.

کیارستمی در کارنامه‌ی فیلم‌سازی‌اش ساخت فیلم‌های کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه»، «دو راه حل برای یک مساله» و .. و فیلم‌های بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولی‌ها» ۱۳۶۲، «خانه‌ی دوست کجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «کلوزآپ، نمای نزدیک» ۱۳۶۸، «زندگی و دیگر هیچ» ۱۳۷۰، «زیر درختان زیتون» ۱۳۷۳، «طعم گیلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفریقا» ۱۳۷۹ را دارد.

خبرگزاری ایرنا

آئین تشییع و وداع با پیکر «عباس کیارستمی» کارگردان فقید سینمای ایران، ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح روز یکشنبه با حضور گسترده مردم و علاقه مندان به هنر سینما از مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب آغاز شد.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، این آئین با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.
* جمعیت زیادی از صبح امروز با حضور در این آئین به خیابان حجاب آمده اند و هر لحظه نیز بر تعداد شرکت کنندگان افزوده می شود.
* شرکت کنندگان در آئین تشییع و وداع با پیکر عباس کیارستمی، تصاویر و پوسترهای این کارگردان برجسته ایرانی را در دست دارند.
* دو مانیتور بزرگ در محدوده خیابان حجاب و اطراف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نصب شده که آئین تشییع پیکر عباس کیارستمی را به صورت زنده پخش می کند.
* ماموران پلیس راهور تهران بزرگ با حضور در محدوده خیابان حجاب و اعمال محدودیت های ترافیکی، زمینه برای برگزاری منظم و باشکوه آئین تشییع پیکر کیارستمی را فراهم کرده اند.
* ماموران آتش نشانی ، اورژانس و خدمات ایمنی شهری نیز با حضور در محل آماده ارائه خدمات به جمعیت عظیم شرکت کننده دراین مراسم هستند.
* پخش پوسترهای با مضامین فعالیت های هنری و آثار سینمایی عباس کیارستمی به صورت وسیعی در حاشیه آئین تشییع پیکر این کارگردان برجسته درحال انجام است.
* پرویز پرستویی مجری مراسم وداع مردم با عباس کیارستمی است.
* تعدادی از هنرمندان شرکت کننده دراین مراسم از جمله آیدین آغداشلو و اصغر فرهادی در خصوص قابلیت ها و ظرفیت های حرفه ای عباس کیارستمی در حوزه های مختلف هنری از جمله، شعر، سینما و نقاشی سخنرانی کردند.
* حسین فریدون(برادر رئیس جمهوری)، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، مسعود کیمیایی، اصغر فرهادی، مجید مظفری
، داریوش فرهنگ، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری، بهمن قبادی، هدیه تهرانی، جعفر پناهی و جمع بسیاری از شخصیت های فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی در آئین تشییع پیکر عباس کیارستمی حضور دارند.
* نماز میت بر پیکر مرحوم عباس کیارستمی به امامت حجت الاسلام محمود دعایی اقامه و پس از آن پیکر کیارستمی برای خاکسپاری به لواسان منتقل شد.
* پرویز پرستویی در سخنرانی خود درآئین تشییع پیکر عباس کیارستمی ضمن تقدیر از حضور پرشور مردم در این آئین، درخواست کرد به منظور حفظ آرامش خانواده مرحوم کیارستمی و برگزاری مطلوب مراسم، از رفتن به لواسان خودداری کنند.
* قرار است پیکر عباس کیارستمی کارگردان فقید کشورمان پس از تشییع برای خاکسپاری به منطقه لواسان انتقال داده شود.

خبرگزاری مهر

مردم برای بدرقه کیارستمی آمدند/وداع با مردی که از کشورش دل نکند

تشییع پیکر زنده یاد مرحوم عباس کیارستمی

مردم و هنرمندان برای حضور در مراسم بدرقه پیکر عباس کیارستمی در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حاضر شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اینکه ساعت ۸:۳۰ امروز یکشنبه ۲۰ تیر ماه به عنوان زمان تشییع پیکر عباس کیارستمی اعلام شده بود از یک ساعت قبل مردم و هنرمندان در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب حاضر شدند.

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، علی رفیعی، حسین پاکدل، عاطفه رضوی، حسن پورشیرازی، حبیب رضایی، باران کوثری، رخشان بنی اعتماد، مازیار میری، امیرحسین علم الهدی، محمدرضا مویینی، جهانگیر کوثری، مریلا زارعی، ابراهیم مختاری، همایون اسعدیان، بهمن فرمان آرا، جواد مجابی، بیتا فرهی، رویا نونهالی، نیکی کریمی، اصغر فرهادی، داریوش فرهنگ، محمدرضا کریمی صارمی، شهرام مکری، لیلی گلستان، سیف الله صمدیان، علیرضا تابش، فرهاد اصلانی، علیرضا رضاداد، لیلا حاتمی، علی مصفا، شهرام ناظری، عباس اخوین، اسرافیل شیرچی، فرشید مثقالی، امیر اثباتی، فرهاد توحیدی، امین تارخ، منوچهر شاهسواری، علی اکبر صادقی، احمد مسجدجامعی، حجت الاسلام دعایی، برخی از اعضای فراکسیون امید مجلس، حسن فریدون برادر رییس جمهور و به نمایندگی از دفتر وی و … از حاضران در مراسم هستند.

پیکر عباس کیارستمی در ساعت ۸:۲۰ بر دستان مردم و با ذکر لا اله الا الله به سمت کانون آمد. این اتفاق در حالی افتاد که مردمی که بیرون از محوطه کانون ایستاده بودند و جمعیت قابل توجهی هم هستند به ابراز احساسات برای این کارگردان پرداختند. همچنین در دست برخی از مردم تابلوی پیگیری پرونده پزشکی کیارستمی دیده می شد.

مراسم ساعت ۸:۳۳ با قرائت قرآن توسط مجید یراقبافان آغاز شد. پس از آن پرویز پرستویی به عنوان مجری مراسم پشت تریبون قرار گرفت و از مردم درخواست کرد به احترام کیارستمی نظم را رعایت کنند.

وی ادامه داد: به نام خدای خالق خانه دوستی ها. دوستان عزیز و هنرمندان و خانواده کیارستمی امروز گرد هم آمده ایم تا عزیزی را بدرقه کنیم که سال ها تلاش کرد برای ما خاطراتی را به جا گذارد. هنرمندی که تنها یک فیلمساز و شاعر نیست. او فقط یک تصویر گر و عکاس نیست. او همه این ها هست اما فقط همه اینها نیست. کیارستمی یعنی هنر متعالی سرزمین پهناور ایران.

ابراهیم حقیقی گرافیست و طراح دیگر سخنران مراسم هم گفت: حرف زدن درباره دوستی که ۴۵ سال از همکاری و دوستی عمیق من با او می گذرد بسیار سخت است.

وی افزود: کیارستمی به ما آموخت که فیلم می تواند پر از مهر و دوستی باشد و قلب های تمام جهان را به هم پیوند دهد. کیارستمی الفبای تازه ای برای سینمای جهان طراحی کرد. اشخاصی مانند کیارستمی استثنایی هستند که هنر را تکان می دهند.

سیف الله صمدیان عکاس و مستندساز هم در سخنانی گفت:  اصلا نمی خواهم صندوق خاطرات سه دهه دوستی خود با کیارستمی را باز کنم اما این چند روز یک فایل تصویری از کیارستمی پخش شد در فضای مجازی که در آن از او می پرسند کدام اثر خود را بیشتر دوست داری که بیشتر بدرخشد و او بدون هیچ تعارفی گفت می خواهم خودم زندگی را ادامه دهم. معتقدم که کیارستمی هم خودش را کامل نشناخت. او مرد بسیار فعالی بود. او در ۲۴ ساعت روز ۲۰ ساعت کار می کرد و ۴ ساعت باقی مانده را به کارهای خود فکر می کرد.

آرزوی ژیل ژاکوب برای حضور در کلاس درس کیارستمی

وی ادامه داد: در آخرین روزهای مدیریت ژیل ژاکوب در جشنواره کن به دفترش رفتم و او گفت سینمای ایران معدنی است و خون سینما در رگ سینماگران آن جاری است. اگر از من بپرسند چه آرزویی داری می گویم می خواهم دوباره سر کلاس آموزش سینما بروم و استادم عباس کیارستمی باشد.

در ادامه مراسم صدای آیدین آغداشلو پخش شد. وی در این مصاحبه گفت: عمر کیارستمی یک عمر ساده نبود همانطور که او یک هنرمند عادی نبود. او در ۲ وجه تاثیرگذار بود؛ اول وجه شخصی که یک هنرمند بود و در سینما فعالیت اصلی داشت. او نوعی از سینما را ساخت که پیش از او وجود نداشت. جهان سینمای کیارستمی تبدیل به یک سینمای جدید شد. کیارستمی نه بیرونی ماند و نه دور دست بود و بر سینمای جهان تاثیر گذاشت.

وی افزود: وجه دیگر با ارزش زندگی کیارستمی در این است که او هنرمند جامع الطرافی بود و این روح پرتکاپوی او تنها در سینما نمی گنجید و فعالیت او در حوزه های مختلف قابل تحسین است. نمی توان آثار او را بدون نگاه به همه جنبه های هنری وی نگاه کرد. میراث کیارستمی گرانبهاست و کمتر هنرمندی است که در روزهای آخر عمر خود اینقدر راضی باشد. او حق دارد بگوید که کارش را انجام داده است چراکه آمده بود کارش را در این دنیا انجام دهد. او در لحظات آخر زندگی خوشحال بود چون حاصل عمل و زندگی او تا مدت ها باقی خواهد ماند و اثرش تا مدت ها ادامه دارد.

این هنرمند عرصه تجسمی با تاکید بر جایگاه هنری عباس کیارستمی عنوان کرد: او هنرمند جامع الاطرافی بود که در یک قالب نمی گنجید. هر کدام از وجوه هنری او از سینما تا عکاسی و نقاشی و علاقه اش به شعر که با شناخت شعر گذشتگان به صورت کاملا مدرن رسید، قابل بحث است. نمی شود او را تعریف کرد مگر با نگاه به همه این وجوه فعالیت او.

کیارستمی مولفی شناخته شده در جهان بود

ابراهیم فروزش کارگردان سینما و از همکاران و دوستان قدیمی کیارستمی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادامه این مراسم گفت: غم و اندوه از دست دادن کیارستمی طاقت فرساست. عزیزی را از دست داده ایم که نبودنش جبران ناپدیر است. او یکی از پایه گذاران مرکز سینمای کانون پرورش فکری بود و بدعت گذار سینمایی بود که بازیگرانش مردم کوچه و خیابان بود. او بر سینمای دنیا تاثیر گداشت و مولفی شناخته شده در جهان است و در فهرست ۱۰ سینماگران دنیا است. درگذشت او ضایعه ای برای سینما است و او افتخار سینمای ایران است او هنگامه زمان بود.

اصغر فرهادی نیز در این مراسم بیان کرد: از طرف خانواده سینما این روزهای تلخ را تسلیت می گویم و سپاسگزارم که امروز چنین جمعیتی برای این سینماگر بزرگ آمده اند.

از شما سپاسگزارم که دل نبریدید

این کارگردان پرافتخار سینمای ایران گفت: آقای کیارستمی نازنین، سلام. باورم نمی‌شود چند هفته پس از آخرین دیدارمان، امروز در میان این جمع ایستاده‌ام تا به بهانه سفر بی‌بازگشتتان این جملات را به زبان بیاورم. این روزها درباره شما بسیار گفته‌اند و گفته‌ایم. هرچند دیر، بسیار دیر. اما من امروز اینجا ایستاده‌ام تا صمیمانه از شما سپاسگزاری کنم. از شما سپاسگزارم که نام این سرزمین را در جهان، به نامی پراحترام و دلنشین بازگرداندید. سپاسگزارم که دل نبریدید از این خاک با همه نادیده گرفتن‌ها و قدرناشناسی‌ها و سنگ‌اندازی‌های سفره‌لیسان سیاست.

وی افزود:‌ سپاسگزارم که راه ناهموار و سنگلاخ جهانی کردن سینمای این مرز و بوم را بردبارانه هموار کردید که اگر امروز کنجکاوی و اشتیاقی‌ست برای دیدن آثار ایرانی بیرون از این مرزها، وام‌دار گام‌هایی‌ست که در آن دوران سخت برداشتید. سپاسگزارم که بیش از شمارگان فیلم‌ها و عکس‌ها و شعرهایتان در گوشه‌گوشه جهان، تشنگان فراگیری را گرد خود جمع کردید، نه فقط برای آموختن به آنها، بلکه بالاتر از آن برای دلگرم کردنشان به اینکه می‌توانند در هر شرایطی با اندک امکانی، رویاهایشان را به تصویر بکشند. سپاسگزارم نه به این خاطر که زیبایی‌های جهان را می‌دیدید، بلکه چون جهان را زیبا می‌دیدید. سپاسگزارم که دوری از هیاهو را آموختید. که با همه بزرگی‌تان، از دایره فروتنی فرو نلغزیدید. من از شما سپاسگزارم به خاطر همه زحماتتان.

فرهادی در پایان صحبت هایش اشاره کرد: و زحمت آخر، رساندن این پیغام: آقای کیارستمی عزیزم، تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی، همتی کن و بگو ماهی‌ها، حوض‌شان بی‌آب است.

بعد از صحبت های فرهادی، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در سخنانی مزین به شعر از کیارستمی یاد کرد.

همچنین داریوش شایگان در ادامه این مراسم بیان کرد: او فرزند اصیل و خلف این آب و خاک بود. عباس برای یاد گرفتن نیازی به انباشته اطلاعات نداشت و این رفتار او من را یاد لئوناردو داوینچی می انداخت که می گفت نیازی به خواندن نداشت. عباس عناصر و اتفاقات را نمی دید بلکه آنها را رادیوگرافی می کرد. او به دنبال جوهره حقیقت بود. تمام شخصیت فیلم های او دنبال سیر و سلوک و حرکت بودند. تاثیر عجیب عباس در جهان به دلیل حساسیت شاعرانه اش بود. یکی دیگر از صفات او فروتنی بود. او بار گران این شهرت را تحمل کرد و هرگز خود را در دام این نام قرار نداد.

مسعود کیمیایی که حال خوبی نداشت نیز در این مراسم بیان کرد: وسعت وجودی عباس کیارستمی آنقدر است که نمی توان درباره آن به طور کامل حرف زد. معتقدم نور خداوندی در هنرمندان است و این نور در بین هنرمندان مظلوم بیشتر است. کیارستمی آنقدر ماندگار است که نام او به بلندای تاریخ باقی می ماند.

احمد کیارستمی پسر عباس کیارستمی به نمایندگی از خانواده‌اش گفت: از ستاد بدرقه برای برنامه ریزی خوبی که انجام دادند به خصوص از خانه سینما و کانون پرورش فکری تشکر می کنم. کانون شرایطی پیش آورد که من از وجود پدری مانند کیارستمی بیشتر استفاده کنم و با هنر وی مواجه شوم. از برادرم بهمن تشکر می کنم که این چند ماه تلاش بسیاری کرد. من در این چند سال ندیدم که فیلم های پدرم نمایش داده شود ولی یک بار هم ندیدم که بگوید چرا این اتفاق نمی افتد، اما چندی پیش در کنار این همه حضور در جشنواره های خارجی پدر گفت که نمایش فیلم های یک سینماگر در خانه آدم یک معنای دیگری دارد.

در ساعت ۱۰ صبح توسط حجت الاسلام دعایی بر پیکر عباس کیارستمی نماز خوانده شد تا با بدرقه وی به سمت لواسان در آرامگاه ابدی به خاک سپرده شود. در پایان مراسم مردم سرود ای ایران را همسرایی کردند.

جام جم آنلاین

مراسم تشییع پیکر مرحوم عباس کیارستمی کارگردان مطرح کشورمان با حضور جمع کثیری از اهالی سینما و مسئولان هنری در مقابل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب در حال برگزاری است.
تصویر مراسم تشییع پیکر کیارستمی در حال برگزاری است +عکس

به گزارش جام جم آنلاین ، پیکر کیارستمی برای خاکسپاری به لواسان منتقل می شود.

تصاویری از این مراسم را در زیر مشاهده کنید.

خبرگزاری فارس

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/fkp2k

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 4 =