پیش‌بینی وزش باد شدید و گرد و خاک در تهران و ۶ استان دیگر

کافه ترافیک | نارمک

مدیرپیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور آخرین پیش‌بینی‌ها از وضعیت جوی کشور را تشریح کرد و از وزش باد شدید در تهران و شش استان دیگر خبر داد.

پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ؛ به گزارش تِهدونی، احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز با تداوم نفوذ جریان‌های شمالی و همراهی آن با شرایط ناپایدار جوی، برای سواحل دریای خزر، ابرناکی، کاهش دما، بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه به‌تدریج دامنه بارش امروز به شمال شرق کشور گسترش می‌یابد، اظهارکرد: با گسترش دامنه بارش‌ها، در این ناحیه رگبار پراکنده گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود که این وضعیت در پاره‌ای از نقاط با گرد و خاک همراه خواهد بود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه امروز شدت بارش در شرق گیلان، مازندران، گلستان و به تدریج خراسان شمالی خواهد بود، ادامه داد: از بعد از ظهر روز جمعه با ورود یک سامانه بارشی در شمال غرب کشور ابرناکی رگبار و رعد و برق و وزش باد شروع می‌شود و به تدریج بارش باران در سواحل غربی دریای خزر تشدید می‌شود، همچنین در این روز در دامنه‌های جنوبی البرز بارش پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ خواهد داد.

به گفته وظیفه، از روز شنبه ناپایداری‌ها علاوه بر سواحل جنوبی دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس را نیز فرا می‌گیرد.

وی با اشاره به تشکیل توده گرد و خاک روی کشور عراق و هدایت آن به‌وسیله جریانات غربی، گفت: در روزهای جمعه و شنبه در برخی مناطق غرب، جنوب غرب و جنوب کشور وزش باد و گرد و خاک پیش بینی می‌شود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور  با بیان اینکه از امروز بعد از ظهر و روز جمعه خلیج فارس و تنگه هرمز به سبب وزش باد شدید مواج خواهد بود، گفت: امروز به دلیل وزش باد شدید در قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، شمال اصفهان و مرکزی گرد و خاک پیش بینی که موجب کاهش دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد. همچنین در روزهای جمعه و شنبه در نیمه شرقی کشور وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی می‌شود.

وظیفه درباره وضعیت هوای تهران در روز جمعه نیز گفت: آسمان تهران در روز جمعه کمی‌ابری و در بعد از ظهر همراه با افزایش ابر و احتمال بارش پراکنده باران و وزش باد پیش‌بینی شده و بیشینه و کمینه دمای هوا نیز ۲۳ و ۱۴ درجه بالای صفر پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اخطاریه سازمان هواشناسی نیز گفت:  رگبار باران،گاهی با رعدوبرق و وزش باد  شدید و آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیلها در روز پنجشنبه برای شرق گیلان ،  مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش‌بینی شده و این وضعیت در روز جمعه در  اردبیل، گیلان و غرب مازندران نیز رخ خواهد داد. همچنین  در این مدت جاده های کوهستانی در استانهای گیلان ، اردبیل، مازندران و سپس گلستان مه آلود خواهد بود و کاهش شدید دید افقی میتواند سبب اختلال در حمل و نقل جاده ای شود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور  افزود:‌در روز جمعه ضمن کاهش نسبی دما احتمال بارش برف خفیف در دامنه های مرتفع شمالی سبلان در اردبیل و ارتفاعات البرز مرکزی وجود دارد و بنابراین عشایر ساکن در این مناطق لازم است تمهیدات مناسب را برای جلوگیری از خسارت به عمل بیاورند . از این رو توصیه می شود و با توجه به شرایط ذکر شده در مناطق فوق، اقدامات ایمنی لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی به عمل آید.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *