کیفیت هوای تهران با شاخص ۱۰۱ برای گروههای حساس ناسالم است

چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ – خبرگزاری ایرنا

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: کیفیت هوای تهران با توجه به وزش باد شدید همراه با گرد و غبار طی ۲۴ ساعت گذشته، با شاخص ۱۰۱ در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است.

محمد رستگاری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز، با شاخص ۱۰۱ در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفته است.
وی افزود: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، نسبت به روز گذشته با ۵ عدد افزایش فراتر از حد مجاز بوده و بر روی عدد ۱۰۱ قرار دارد.
رستگاری به کاهش میزان غلظت آلاینده منواکسید کربن از ۳۴ به ۳۱ نسبت به روز گذشته اشاره کرد و گفت: ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون نیز از ۷۱ به ۸۳ افزایش یافته است.
وی افزود: ایستگاه های پاسداران، دانشگاه شریف و پارک شکوفه در مناطق ۳، ۲ و ۱۴ به ترتیب با شاخص ۱۴۸، ۱۲۹ و ۱۲۷ آلوده ترین نقاط جوی شهرستان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بودند.
رستگاری گفت: ایستگاه های پیروزی، دانشگاه تهران و گلبرگ در مناطق ۱۳، ۶ و ۸ نیز با شاخص ۶۹، ۷۱ و ۷۲ مناطق کمتر آلوده شهر تهران در این مدت بودند.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، زنان باردار، سالمندان و کودکان توصیه کرد از فعالیت های طولانی مدت و ورزش در فضای باز خودداری کنند.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/j396t

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =