گرد و غبار تهران را محاصره می کند

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵

مدیرکل حفاظــــت محیط ‌زیست تهران با اشاره به اینکه یکی از مشکلات زیست‌محیطی تبدیل‌شدن تالاب‌های خشک‌شده به کانون‌های داخلی گردوغبار است، گفت: دریاچه حوض‌سلطان قم و تالاب بندعلی‌خان در ورامین می‌توانند به کانون‌های گردوغبار تهران تبدیل شوند.

پیش از این گفته‌ها، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران درباره شکل‌گیری کانون ریزگرد نمکی ناشی از خشک‌شدن حوض‌سلطان هشدار داده و گفته بود: اگر آب‌های جمع‌آوری شده از تهران به این دریاچه نریزد و این دریاچه نمناک نباشد؛ تمام نمک انباشته شده در آن با وزش باد به سمت شهرهای قم، کاشان و تهران خواهد رفت و آینده زیست‌محیطی این شهر‌ها را با چالش مواجه می‌کند.

روز گذشته محمدهادی حیدرزاده در گفت‌و‌گو با ایلنا خاطرنشان کرد: یکی از کانون‌های داخلی گردوغبار می‌تواند دریاچه حوض سلطان باشد اما به غیراز آن، تالاب‌های دیگری مانند تالاب بندعلی‌خان در ورامین نیز به‌علت خشک‌شدن و عدم‌احیای آنها در سنوات گذشته و شرایط اقلیمی سبب افزایش سهم کانون‌های داخلی در گردوغبار می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران در مورد پیشنهاد ریختن خروجی فاضلاب تهران به دریاچه حوض سلطان برای جلوگیری از کاهش تراز آب دریاچه اظهار کرد: اینگونه پیشنهادها باید بررسی شود و نیاز به مطالعات فنی و کار‌شناسی دارد.

حیدرزاده در پاسخ به اینکه در حال حاضر چه راه‌حلی برای این مشکل اندیشیده شده است؟ گفت: ما پروژه ملی احیای تالاب‌ها را داریم که برنامه‌های خاصی برای اینگونه مشکلات در آن درنظر گرفته شده است.

کاهش گردوغبارهای ناشی از کانون‌های داخلی و خارجی
همزمان با هشدار مدیرکل محیط‌زیست استان تهران درباره تبدیل‌شدن حوض سلطان به کانون گردوغبار، ضیاءالدین شعاعی، مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط‌زیست از کاهش شدت گردوغبار خبر داد و گفت: امسال به‌خاطر بارش‌های سنگین اخیر، گردوغبار کاهش می‌یابد.

مدیر طرح ملی مقابله با گردوغبار درباره کانون‌های خارجی گرد و‌غبار هم به ایسنا گفت: در‌ماه اخیر، شهرهای نجف و کربلا با وقوع رگبار با سیلاب و آبگرفتگی مواجه شدند، بنابراین هم‌اکنون آورد آب دجله و فرات به‌دلیل سیلاب‌ها بالا رفته و این امر بر تقویت منابع آبی کشاورزی عراق تأثیر می‌گذارد و مانع رها‌شدن اراضی کشاورزی از سوی مردم و خیزش گردوغبار از این مناطق می‌شود.

وی با بیان اینکه با بارش‌های سنگین در ‌ماه گذشته منابع آبی برای کشاورزی در استان خوزستان تأمین شده است، تصریح کرد: یکی از معضلات، صدها هزار هکتار زمین کشاورزی رها شده در این استان بود که براثر بارش‌های مطلوب امسال، سد دز پرآب شد و کرخه هم به خوبی آبگیری کرد، بنابراین امسال منابع گردوغبار ناشی از زمین‌های کشاورزی رها شده نخواهیم داشت چون درصورت وجود آب، مردم کشت می‌کنند.

۳۰۰هزار هکتار کانون گردوغبار در همسایگی پایتخت
شعاعی در حالی از کاهش گردوغبارهای داخلی خبر می‌دهد که معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها ۲۴فروردین‌ماه امسال به همشهری گفت که کانون‌های بیابان‌زایی در دشت قزوین به وسعت ۳۰۰هزار هکتار شکل گرفته و گستره آن جنوب آبیک، نظرآباد در استان البرز و مردآباد در غرب تهــران را دربرمی‌گیرد. پرویز گرشاسبی تصریح کرد: تا قبل از بارش‌های مطلوب اخیر، حدود یک‌میلیون‌هکتار کانون محسوس گردوغبار به کانون‌های قبلی گردوغبار کشور اضافه شده است. براین اساس باید پیش از هر اقدامی از شکل‌گیری کانون‌های جدید پیشگیری شود.

معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با اعلام اینکه روند شکل‌گیری کانون‌های گردوغبار سرعت گرفته است، خاطر‌نشان کرد: مهم‌ترین راهکار برای مقابله با شکل‌گیری و مهار کانون‌های گردوغبار داخلی، تغییــر در برنامه‌ریزی‌هاســت به‌طوری کــه طرح‌های عمرانی به‌ویژه طرح‌هایی که به بهانه توسعه کشاورزی و مقابله با بحران آب در دستور کار قرار می‌گیرد باعث بروز کانون‌های جدید گردوغبار نشود.

بنا به گفته گرشاسبی، تأمین اعتبار برای بستن چاه‌های غیرمجاز، تغییر الگوی کشــت، خروج دام مازاد از مراتع و جنگل‌ها و نیز تغییر معیشــت حاشیه‌نشینان جنگل، راهکارهایی است که باید در اولویت برنامه‌ریزی‌های کلان برای مهار گردوغباردرنظر گرفته شــود. این مقام مسئول در سازمان جنگل‌ها و مراتع با اظهار نگرانی از عدم‌انسجام و ناهماهنگی و لحاظ نکردن مدیریــت جامع حــوزه آبخیــز در برنامه‌ریزی‌ها افزود: امسال وضعیت بارش‌ها خوب بود و به همین دلیل کانون‌های داخلی گردوغبار فعلا فعال نیست اما اگر این ترسالی تداوم نداشته باشــد کانون‌های گرد و غبار با منشأ جدید دوباره فعال می‌شوند.

روزنامه همشهری

منبع: ایرنا

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/gI9ce

دیدگاه‌تان را بنویسید:

یک × 5 =