۱۲ ساختمان و ۱۰ بوستان شهرداری تهران به سیستم های خورشیدی و بادی کوچک مجهزند

یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ – خبرگزاری ایرنا

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: ۱۲ ساختمان و ۱۰ بوستان در شهرداری پایتخت باهدف کمک به بهبود کیفیت هوا و صرفه جوری انرژی به سیستم های خورشیدی و بادی کوچک مجهزند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، محمد مهدی گلمکانی در نشست تخصصی ارائه توانمندی های دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه سیستم های انرژی تجدیدپذیر (کتابخانه سبز) افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی یکی از مهمترین بخش هایی هستند که می توانند در زمینه گسترش و فرهنگ سازی استفاده از انرژی های پاک و بهینه سازی مصرف انرژی، پایتخت را یاری دهند.

وی گفت: باید افراد دوستدار محیط زیست را به وسیله کانون های محیط زیست سطح محلات شناسایی کرده و به دانشگاه ها معرفی کنیم.

گلمکانی افزود: انتخاب ترکیبی از انرژی های تجدید پذیر که مناسب شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط اقتصادی کشور باشد بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ساختمان های دوستدار محیط زیست باید نوع مصالح ساختمان مورد بررسی قرار گیرد که مطابق با استانداردهای لازم و محیط زیستی باشد تا شهروندان قربانی سودجویی افراد نشوندگفت: باید حساسیت شهروندان را نسبت به موضوع پسماند و مواد شیمیایی حاصل از مصالح نامناسب که موجب آلوده شدن محیط زیست می شود بالا برد.

گلمکانی با بیان اینکه با بحران کمبود آب و هدر رفت آن روبرو هستیم افزود: مدیریت منابع آب نیز مساله بسیار مهمی است که باید حداقل شرایط استاندارد در تک تک ساختمان ها و سکونتگاه ها رعایت شود.

وی با اشاره به اهمیت نوع رفتار مسئولان در جلب اعتماد شهروندان خاطرنشان کرد: هدف اصلی ما فرهنگ سازی است، امید است که ارتباط بین ارگان ها، مراکز علمی و شهروندان به خوبی برقرار و حفظ شود.

در ادامه این نشست محمدباقر غفرانی رئیس دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه شریف با تاکید بر اینکه هدف نهایی دانشکده ارائه خدمات آموزشی، تخصصی و مطالعاتی به کشور است گفت: این دانشکده با ارائه یک پایلوت شامل سیستم انرژی خورشیدی و بادی کوچک مقیاس روی پشت بام سه هدف شامل تامین نیازهای آموزش و پژوهشی دانشجویان و اساتید، کاهش مصرف و مدیریت هوشمند انرژی که تاکنون ۳۰ درصد در مصرف گاز و برق دانشکده صرفه جویی شده و الگو شدن دانشکده برای سایر دانشگاه های کشور را دنبال می کند.

وی افزود: دانشکده مهندسی انرژی می تواند به صورت واقعی و ملموس به دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری در زمینه مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف آن کمک کند.

در پایان این نشست رامین روشندل مدیر گروه مهندسی سیستم های انرژی دانشگاه شریف گفت: فرآیند ساخت، احداث و بهره برداری از ساختمان روی جامعه، محیط زیست و اقتصاد تاثیر می گذارد.

وی افزود: با توجه به مفهوم پایداری که به حداقل رساندن مصرف منابع طبیعی و اثرات نامطلوب روی محیط زیست است باید ساختمانی ایمن، راحت و قابل زندگی ساخت که در آن نهاده های انرژی، آب، مواد و مصالح به حداقل رسیده و با کیفیت مطلوب مورد استفاده قرار گیرند.

نشست تخصصی ارائه توانمندی های دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی و توسعه سیستم های انرژی تجدیدپذیر (کتابخانه سبز) با حضور برخی اساتید دانشکده مهندسی انرژی و مدیران محیط زیست مناطق ۲۲ گانه تهران برگزار شد.

لینک کوتاه: https://tehdooni.com/b9jp3

دیدگاه‌تان را بنویسید:

5 × 2 =