مرکز علوم و ستاره شناسی تهران | خیابان عمار

توضیحات
توضیحات
اطلاعات بیشتر
نقشه
نظرات
سایر مکان‌ها
 • مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در شمال تهران در سال ۱۳۷۹ در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع و ساختمانی با زیر بنای ۳۰۰۰ متر مربع، در دو طبقه و در محیطی آرام و زیبا بنا گردیده است. این مرکز با هدف آشنایی دانش آموزان، دانشجویان، دانش پژوهان و عموم مردم با علوم پایه، پایه گذاری و دانش پژوهان و دانشجویان بسیاری در این مجموعه حضور فعال و کارآمد دارند.

  در تبیین این هدف، بازدید کنندگان قادرند آزمایش های لازم را به کمک اطلاعات مکتوب مجاور هر دستگاه و راهنمایی کارشناسان انجام دهند .

  امکانات و فضاهای این مجموعه عبارتند از:
  تالار کهکشان، در سقف این تالار گنبد نیلگون آسمان طراحی شده و هدف از آن آشنایی بازدید کنندگان با صورت های فلکی، ستارگان، سیاره ها، منظومه خورشیدی و کهکشان ما می باشد. همچنین در این تالار امکاناتی فراهم آمده که همایش ها، جشنواره ها و برنامه های مختلف علمی نیز برگزار شود .
  سالن ترازو ها، سالنی است که درآن با استفاده از ترازوهای مختلف وزن افراد در سیارات گوناگون مقایسه می گردد.
  سالن فیزیک، سالنی است که در آنها دستگاه های مختلف جهت آزمایش های گوناگون در زمینه های علوم پایه از جمله مکانیک، نور، امواج و اصوات، الکتریسیته، مغناطیس و لیزر تعبیه شده و افراد با استفاده از این دستگاه ها آزمایش های مختلف را انجام و از آنها بازدید می کنند.
  سالن تفکر ، دارای وسیله های بسیار جالبی است که بصورت معماهای مختلف افراد را از نظر هوشی مورد ارزیابی قرار می دهد.
  سالن سینمای سه بعدی، سالنی است که فیلم های مختلف علمی را به صورت سه بعدی و قابل لمس برای بازدید کنندگان محترم به نمایش می گذارد.
  سالن نمایش لیزری، در این سالن دستگاه های مختلفی در زمینه کاربرد علوم اپتیکی از جمله: نمایش لیزری با طیف دید بالا و دستگاه هولوگرام، فیبر نوری، دستگاه مایکلسون-مورلی و حکاکی لیزری جزء تجهیزات این سالن می باشد.
  رصد خانه، این رصد خانه مجهز به تلسکوپ های ۸،۱۲،۱۴ اینچی اشمیت کاسگرین با سامانه جستجوگر خودکار به همراه جی.پی.اس، پنج عدد تلسکوپ بازتابی و شکستی و یک دستگاه دوربین دو چشمی پیشرفته می باشد. این رصد خانه علاوه بر رصد خورشید و ماه و اجرام غیر ستاره ای به پدیده های نجومی از جمله خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و گذر سیارات نیز می پردازد و همچنین قابلیت آن را دارد در صورت مساعد بودن شرایط جوی رصد روزانه و شبانه در طول هفته برگزار نماید.

  با این نگرش امکانات بسیارخوبی در مرکز فراهم آمده که افراد با رده های سنی و تحصیلی مختلف با مفاهیم علوم پایه آشنا شوند که از جمله این علوم می توان به علم فیزیک، شیمی، ریاضی و ستاره شناسی اشاره نمود.

  دوره های آموزشی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران عبارتند از:

  دوره های آموزشی تعریف شده در مقطع ابتدایی:
  نجوم کودکان (مقدماتی و پیشرفته)، کارگاه تفکر خلاق، کارگاه رباتیک، کارگاه هوا فضا

  دوره های آموزشی تعریف شده در مقطع راهنمایی:
  نجوم مقدماتی(۱و۲)، نجوم رصدی، کارگاه تفکر خلاق، کارگاه رباتیک، کارگاه هوا فضا، آمادگی المپیاد نجوم، اصول فضانوردی (مقدماتی و پیشرفته)، عکاسی نجومی

  دوره های آموزشی تعریف شده در مقطع دبیرستان و بالاتر:
  نجوم مقدماتی(۱و۲)، نجوم رصدی، آمادگی المپیاد نجوم (مقذماتی و پیشرفته)، اصول فضانوردی (مقدماتی و پیشرفته)، کیهان شناسی (۱و۲)، اختر فیزیک (۱و۲)، پیشرانه های فضایی، اختر شناسی رادیویی، عکاسی نجومی و رویت هلال ماه.

  بخش دیگری از فعالیت های واحد آموزش مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، برگزاری کارگاه های آموزشی یک یا چند روزه می باشد. از جمله این کارگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  کارگاه ساخت تلسکوپ و ادوات نجومی، کارگاه رویت هلال ماه، کارگاه های معرفی رشته های مختلف دانشگاهی جهت کمک به دانش آموزان در تعیین رشته های تحصیلی، کارگاه تقویم شناسی و…

  از دیگر کارهای مجموعه علوم و ستاره شناسی می توان به برگزاری بزرگداشت مشاهیر کهن و معاصرایرانی علوم و نجوم و همچنین همایش روز جهانی نجوم اشاره کرد. این مجموعه زیر نظر هیئت علمی فعالیت می نماید و از اعضای هیئت علمی این مجموعه می توان به استاد احمد دالکی (پدر نجوم ایران) نام برد.

  لینک کوتاه: https://tehdooni.com/8o44x
 • نشانی: میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی (عرفات)، شماره 22
  تلفن: 02122805006
  تلفن: 02122292246
  تلفن: 02122293280
 • هیچ موردی پیدا نشد

  متاسفیم، هیچ موردی پیدا نشد. لطفا معیارهای جستجوی خود را بررسی کرده و دوباره تلاش کنید

  نقشه گوگل بارگذاری نشد

  متاسفیم، قادر به بارگذاری نقشه گوگل نیستیم.

 • دیدگاه‌تان را بنویسید:

  3 × دو =