برج میلاد تهران همزمان با آغاز سال جدید و برگزاری ویژه برنامه نوروزگار، کنسرت‌های ویژه‌ای را برای شهروندان در نظر گرفته است که مخاطبان می‌توانند با تهیه بلیت از این کنسرت‌ها در ایام نوروز استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، همزمان با ایام نوروز، محسن ابراهیم‌زاده سوم فروردین در سانس‌های ۱۸ و ۲۲ کنسرت خود را در مرکز همایش‌های برج میلاد اجرا می‌‌کند.

ششم فروردین ماه کنسرت مهدی احمد در سانس ۱۸ و ۲۲ اجرا می‌شود.

هفتم و هشتم فروردین کنسرت ویژه لئو روجاس معروف به پسر خورشید در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

علیرضا طلیسچی نیز قرار است نهم فروردین ماه کنسرت خود را برای مخاطبانش در برج میلاد اجرا کند.

دهم فروردین نیز مهدی جهانی در سانس‌های ۱۸ و ۲۲ به روی سن برج میلاد می‌رود.

آخرین کنسرت نوروزی سال ۹۷ برج میلاد به اشوان اختصاص دارد که یازدهم فروردین ماه در دو سانس ۱۸ و ۲۲ اجرا می‌شود.

کانون تخصصی تئاتر خیابانی ویژه‌برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی خود را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، ویژه‌برنامه‌های روز ملی هنرهای نمایشی در محوطه تئاتر شهر طی روزهای ششم و هفتم فروردین‌ماه ۱۳۹۷ با حضور ۹ گروه نمایشی برگزار خواهد شد.

هنرمندان، مسئولان و مردم شهر تهران در روزهای شش و هفت فروردین همراه با گروه‌های نمایشی روز ملی هنرهای نمایشی را گرامی خواهند داشت.

در این برنامه گروه‌های زیر به اجرای برنامه خواهند پرداخت:
۱- اجرای نمایش آیین‌های نوروزی توسط گروه نمایش فطرس به کارگردانی عادل علیزاده
۲- عمو نوروز و هفت سین نویسنده و کارگردان پیام عزیزی
۳- صدای پای بهار تنظیم اشعار و موسیقی امیرمحمد انصافی کارگردان مریم تهرانی
۴- خیمه‌شب‌بازی به کارگردانی میثم یوسفی
۵- گروه مجسمه‌های زنده به سرپرستی حمید قریشی
۶- آیین‌های نوروزی نمایش عروسکی توسط گروه نمایشی توکا به طراحی و کارگردانی سمیه گلباز و داوود بختیاری
۷- نمایش آیینی نوروز خراسان جنوبی توسط گروه مریدان شیخ جام به سرپرستی علی زرافشان
۸-نمایش نوروز در سفر توسط گروه نمایشی انارک نویسنده و کارگردان علی رحیمی و ابراهیم رحیمی
۹ – پرفورمنس سین‌های نوروزی توسط گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران به سرپرستی امیر حسین شفیعی

روز ملی هنرهای نمایشی برای دومین سال همزمان با روز جهانی تئاتر در سراسر کشور با اجرای برنامه‌های نمایشی آیینی، اجرای نمایش‌های صحنه‌ای و خیابانی همراه خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از تغییر زمان خدمات‌رسانی خط فرودگاه امام خمینی در ایام نوروز ۹۷ خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه، فرنوش نوبخت ضمن تبریک فرارسیدن ایام نوروز گفت: متروی تهران و حومه سعی کرد تا با افزایش خدمات‌دهی در نیمه دوم اسفند ماه ۹۶ که همزمان با خریدهای نوروزی بود در جهت رفاه بیشتر شهروندان گام بردارد و اکنون نیز با توجه به آغاز سفرهای نوروزی سرویس‌دهی ویژه در خط فرودگاه امام خمینی(ره) برقرار خواهد شد.

وی تصریح کرد: در ایام نوروز ساعت ارائه خدمات به شهروندان و مسافران در خط فرودگاه امام خمینی (ره) تا ساعت ۲۴ بامدادخواهد بود.

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه افزود: از سه شنبه ۲۹اسفند ۱۳۹۶ تا دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ که تعطیلات نوروزی محسوب می‌شود، آغاز حرکت قطارهای خط فرودگاه امام خمینی(ره) از ساعت ۶ بامداد خواهد بود و سرویس‌دهی متروی تهران در این مسیر تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد یافت.

نوبخت خاطرنشان کرد: در خط یک متروی تهران و حومه، برابر جدول زمانبندی، سرویس‌دهی قطارها تا ساعت ۲۲:۳۰ است و مسافران خط فرودگاه امام خمینی (ره) می توانند از ساعت ۲۲:۳۰ تا ساعت ۲۴ با مراجعه به ایستگاه های دروازه دولت یا شهر ری واقع در خط یک به خط فرودگاه امام خمینی (ره) عزیمت کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شهرداری تهران، به دستور محمدعلی نجفی شهردار تهران، در راستای تسهیل تردد شهروندان در سطح شهر، فردا در آخرین روز کاری سال ۹۶ (دوشنبه ۲۸ اسفند) طرح ترافیک در پایتخت اعمال نمی‌شود.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران تورهای یک روزه و نیم روزه تهرانگردی در نوروز سال ۹۷ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی سیف با اشاره به برگزاری تورهای تهرانگردی در نوروز ۹۷ اظهار کرد: برنامه های تهرانگردی نوروز امسال در قالب ۱۲ تور نیم روزه و پنج تور یک روزه در ۱۷ مسیر برگزار می شود.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اعلام جزئیات تورهای نیم روزه گفت: تور سورتمه شامل بازدید از سورتمه تهران و موزه سینما، تور ژوراسیک برای بازدید از پارک ژوراسیک و بوستان نهج البلاغه، تور دارآباد برای گردشگری در موزه حیات وحش دارآباد، هیومن پارک و امامزاده صالح و تور برج میلاد شامل بازدید از برج میلاد و ژوراسیک پارک از جمله تورهای گردشگری نوروز امسال اند.

به گفته سیف، تور نگارستان برای بازدید از باغ موزه نگارستان و خانه مقدم، تور موزه شامل بازدید از سردر باغ ملی، موزه پست، موزه علم و فناوری و موزه آبگینه، تور قصر در مسیر باغ موزه قصر و موزه رضا عباسی و تور ری‌گردی برای بازدید از ابن بابویه، چشمه علی، برج طغرل و زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی از دیگر تورهای نیم روزه تهرانگردی در نوروز امسال است.

وی با اشاره به برگزاری تور موزه هنر شامل بازدید از موزه فرش و موزه هنرهای معاصر تصریح کرد: تورهای عودلاجان برای بازدید از اماکنی چون سرای کاظمی، حمام نواب، خانه موزه مدرس، امامزاده یحیی و خانه فخرالملوک و تور دلفیناریوم شامل بازدید از دلفیناریوم برج میلاد و تماشاگه راز از جمله برنامه هایی است که در نوروز ۹۷ اجرا می شود.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری تورهای یک روزه پرداخت و گفت: تور سه برج شامل برج طغرل، برج آزادی و برج میلاد، تور دریاچه چیتگر در قالب بازدید از دریاچه شهدای خلیج فارس و باغ ملی گیاه شناسی، تور باغ پرندگان شامل باغ پرندگان و باغ موزه قصر، تور آزادی برای بازدید از برج آزادی و شهرک سینمایی ایران و در نهایت تور اراضی عباس آباد شامل بوستان آب و آتش، بوستان بنادر، پل طبیعت و باغ موزه دفاع مقدس، تورهای یک روزه نوروز امسال را تشکیل می دهند.

سیف با اشاره به ساعات برگزاری تورها عنوان کرد: تورهای نیم روزه از ساعت ۹ تا ۱۳ و تورهای یک روزه از ساعت ۹ الی ۱۶ برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش شهرنوشت، وی با یادآوری این نکته که هزینه تورها از ۲۴ هزار تومان تا ۶۱ هزار تومان در نوسان است، خاطرنشان کرد: شهروندان برای ثبت نام در تورها می‌توانند از طریق تماس با سامانه ۱۳۷، شماره گیری #۱۳۹۷*۱۳۷* یا با مراجعه به سایت visit.tehran.ir اقدام کنند.

مدیر واحد صدور آرم سازمان حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران جزئیات ثبت نام طرح ترافیک ۹۷ را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، مصطفی قنبرنژاد با اعلام آغاز ثبت نام طرح ترافیک ۹۷ از امروز (شنبه ۲۶ اسفند ماه) گفت: سامانه ثبت نام مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک تهران به نشانی my.tehran.ir راه اندازی شده و شهروندان می‌توانند نسبت به ثبت مشخصات خود در این سامانه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تمامی متقاضیان ورود به محدوده طرح ترافیک اعم از خودروی شخصی، دولتی و عمومی می‌توانند از تاریخ ۲۶ اسفند ماه (امروز) با مراجعه به سامانه مذکورنسبت به ثبت مشخصات فردی و خودرو اقدام کنند، تصریح کرد: در این مرحله تمامی متقاضیان با ورود به سامانه نسبت به ثبت مشخصات فردی خود اقدام کرده و می‌توانند پس از ثبت نام نسبت به دریافت نام و کد کاربری اقدام کنند.

قنبرنژاد ادامه داد: برابر مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی، جانبازان، خبرنگاران، روزنامه نگاران، عکاسان خبری، رانندگان آژانس‌ها و موسسات اتومبیل کرایه، سرویس مجاز مدارس، وانت بارها، کامیونت‌های تا سقف شش تن در سقف ورودی مشمول تخفیف می‌شوند که در این موارد نیز مالکین خودرو، باید نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

به گفته قنبرنژاد، ثبت نام اولیه این دست از افراد به معنای بهره مندی از تخفیف نبوده و شمول تخفیف برای آنها مستلزم ارائه مدارک در دفاتر خدمات الکترونیک شهر و تایید از سوی نهادها و مراجع ذیربط در چارچوب مصوبه‌ی شورای اسلامی شهر و آیین‌نامه‌های مربوط خواهد بود.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران؛ مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک تصریح کرد: ساکنان محدوه‌ی طرح ترافیک که بر اساس مصوبه‌ی شورای اسلامی شهر، برای یک بار خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ و یکبار ورود پس از ساعت ۱۷ از پرداخت عوارض معاف هستند، به منظور برخورداری از این امتیاز علاوه بر ثبت نام در سامانه می‌بایست نسبت به ارائه مدارک سکونت خود به دفاتر خدمات الکترونیک شهر نیز اقدام کنند. همچنین دارندگان خودروهای برقی و هیبریدی هم که شامل تخفیف تردد در محدوده‌ی طرح ترافیک می‌شوند نیز علاوه بر ثبت نام در سامانه باید مدارک لازم را برای بهره مندی از تخفیف به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارایه کنند.

راهنمای ثبت نام و ایجاد حساب شهروندی برای پرداخت عوارض طرح ترافیک

خانه هنرمندان ایران از ۲ تا ۱۱ فروردین جشنواره بزرگ بهاری با عنوان «تهران، شهر هنر» را برگزار می‌کند.

برنامه‌های این جشنواره که با همکاری شهرداری تهران در ایام نوروز برگزار می‌شود، شامل هفت نمایشگاه‌ هنر تجسمی، موسیقی زنده‌ی سنتی و ملل، نمایش آیینی، نقالی و خیمه شب بازی است که از ساعت ۱۶ تا ۲۲ از تاریخ ۲ الی ۱۱ فروردین در محل خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد.

بر این اساس گالری‌های خانه هنرمندان ایران از ساعت ۱۶ تا ۲۲ میزبان علاقمندان خواهند بود و برنامه‌های محیطی در فضای باز خانه هنرمندان ایران از ساعت ۱۸ تا ۲۱ برگزار خواهند شد.

در بخش گالری‌ها آثار هنرمندان نقاش در گالری ممیز، آثار هنرمندان مجسمه‌ساز در گالری زمستان، آثار هنرمندان گرافیست در گالری پاییز، آثار هنرمندان سفال و سرامیک در گالری میرمیران، آثار هنرمندان خوشنویس در گالری نامی، آثار هنرمندان عکاس در گالری بهار و آثار هنرمندان تصویرگر در گالری تابستان به نمایش در خواهند آمد.

بخش نخست برنامه‌های محیطی نیز که از ساعت ۱۸ آغاز می‌شود مشتمل بر نقالی سارا عباسپور و مرشد محمدرضا معجونی و همچنین برنامه خیمه شب بازی به سرپرستی کرامت رودساز است.

بخش‌های دوم و سوم این برنامه‌ها شامل حرکت‌های آیینی کردی، آذری، بختیاری، بندری، خراسانی و لری و هم‌چنین اجرای زنده موسیقی توسط گروه‌های «دانوب» به سرپرستی اشکان مختاربند و «اکولند» به سرپرستی محمد محمدلو و همنوازی سازهای گیتار، کاخن و… می‌شود.

در بخش سوم برنامه‌های محیطی، گروه «هنر و اندیشه» به سرپرستی کرامت رودساز همه روزه به اجرای نمایش‌های طنز خواهد پرداخت. در بخش پایانی این برنامه‌ها نیز که به موسیقی نواحی اختصاص یافته گروه‌های موسیقی محلی لری، آذری، خراسانی، کردی، جنوبی، گیلانی و طالشی اجرای زنده خواهند داشت. مجری‌گری برنامه‌های محیطی نیز بر عهده آرش خداکرمی است.

راسته سپهسالار واقع در خیابان جمهوری یکی از قدیمی‌ترین راسته‌های تهران است؛ خیابانی که از قدیم تا بوده و هست، بیشترین فعالیت خود را به تهیه و تولید کیف و کفش‌های زنانه اختصاص داده است؛ اما این روزها خبرهای خوشی از این خیابان به گوش نمی‌رسد، خبرهایی که زندگی اقشار کم‌درآمد جامعه را نشانه گرفته است. وقتی در خیابان‌های سنگفرش‌شده سپهسالار قدم می‌زنی تنها مبحثی که این روزها در این خیابان دهان به دهان می‌چرخد بحث انتقال کارگاه‌ها و تولیدی‌های کیف و کفش به خارج از شهر تهران است که باعث نگرانی کارگران این صنف شده است.

از دلایلی که مسئولان را بر آن داشت تا طرح انتقال کارگاه‌های این صنف را در دستور کار خود قرار دهند، وجود مشکلات بسیاری ازجمله حمل مواد اولیه و فرسودگی محیط داخل کارگاه‌ها است که وجود چنین مواردی باعث شده بود محیط کاری آنها ناامن شود و این ناامنی برای واحدهای مسکونی افراد نیز مشکلات زیادی را به وجود آورد؛ بر همین اساس طرح انتقال کارگاه‌ها از سوی مسئولان در چند ‌سال اخیر کلید خورد. اما نکته قابل توجه این است که طرح انتقال برخی مشاغل به خارج از تهران و کلانشهرها شاید در نگاه اول طرحی جامع و درست باشد اما تجربه نشان داده است که اجرای ناقص قوانین همواره موجب آسیب به اقتصاد خرد و کلان کشور شده و بیم آن می‌رود که اجرای ناقص این قانون نیز همین ثمره را داشته باشد.

به طوری که وقتی پای صحبت کسبه این بازار می‌نشینیم، بیشتر آنها از انتقال کارگاه‌ها به خارج از شهر ناراضی هستند و معتقدند که می‌توان با برنامه‌ریزی و ایمن‌سازی این کارگاه‌ها از بروز حوادث احتمالی و از همه مهمتر از بیکارشدن هزاران کارگر جلوگیری کرد.

بیکاری هزاران نفر با انتقال کارگاه‌ها به خارج از شهر

امیر دیانی، کارشناس عمران و برق می‌گوید: انتقال کارگاه‌های کفاشی به قرچک ورامین هزینه‌های زیادی دارد. کارگرها توانایی آمدن به این مکان را ندارند چرا که همه از اقشار ضعیف این جامعه هستند. از سوی دیگر و علاوه بر مشکل حمل‌ونقل مسأله تأمین امنیت و نیز مسائل ایمنی و درمانی آن منطقه نیز با اهمیت است.

او ادامه می‌دهد: انتقال کفاشان از خیابان سپهسالار به خارج از تهران تأکید هیأت امنای فعلی است اما باید توجه داشت که انتقال کارگاه‌های تولیدی کیف و کفش به خارج از شهر به جای رونق بازار کسب‌و‌کار موجب نابودی فعالان تولید می‌شود و با روح شعارهایی که درباره حمایت از صنایع کوچک داده می‌شود، سازگاری ندارد. دیانی معتقد است: این انتقال به ‌طور یقین فاجعه اقتصادی در این صنف و شوک بیکاری را به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس عمران و برق درباره ناایمن‌بودن این خیابان می‌گوید: وضع ایمنی این خیابان و کارگاه‌های کفاشی از نظر سیم‌کشی برق و سیستم اطفای حریق در شرایط مناسبی قرار ندارد و هر لحظه باید فاجعه مشابه یا شاید هم بدتر از پلاسکو را شاهد باشیم.

او ادامه می‌دهد: بر اساس برآورد‌های صورت‌گرفته در خیابان سپهسالار بیش از ١۵‌هزار نفر به ‌طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول فعالیت هستند و اگر حادثه‌ای رخ دهد، بیش از نیمی از افراد در این حادثه جان خود را از دست خواهند داد.

دیانی در پاسخ به این سوال که راهکار رفع این مشکل چیست؟ و بودجه ایمنی‌سازی از چه محلی تأمین خواهد شد؟ می‌گوید: می‌توان از نیروهای متخصص و جوان با ایده‌های جدید استفاده کرد تا با فناوری‌های روز دنیا سیستم ایمنی این خیابان را نوسازی کرد. این کار هزینه‌هایی هم در برخواهد داشت که این موضوع با روی کار آمدن هیأت امنای جوان قابل مدیریت است. چرا که کسبه زمانی متوجه می‌شوند که با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند، سال‌های ‌سال ایمنی و سلامت خود و کارگاهشان تضمین خواهد شد، به ‌طور یقین این بودجه را پرداخت خواهند کرد.

وی ادامه می‌دهد: لامپ‌هایی که در این خیابان در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند، لامپ‌های پرمصرف و از لحاظ ایمنی پرخطر هستند. می‌توان از لامپ‌های خورشیدی از نوع CUB یا lED استفاده کرد.

وی درباره مزیت‌های استفاده از این نوع لامپ‌ها می‌گوید: استفاده از لامپ‌های خورشیدی CUB یا lED نه‌تنها از کاهش خطرات احتمالی ازجمله آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند، بلکه از آنجا که طول عمر لامپ‌های ال‌ای‌دی بسیار بیشتر از لامپ‌های معمولی است، هزینه تعویض و تعمیرات لامپ‌ها هم به تناسب کمتر است و این مسأله موجب کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های تعمیرات و تعویض لامپ‌ها می‌شود.

این کارشناس عمران و برق در ادامه تأکید می‌کند: انتقال کارگاه‌های کفاشی در خیابان سپهسالار به جای حمایت از تولید ملی به نابودی تولیدی‌هایی منجر می‌شود که محصولی ١٠٠‌درصد ایرانی دارند. او می‌افزاید: باید تولیدکننده‌ها و صنایع کوچک همواره مورد تکریم واقع شوند؛ چرا که چرخ اقتصاد کشور به همت این افراد می‌چرخد اما متاسفانه در برخی موارد بی‌حرمتی‌هایی نیز به حریم کاری آنان شده است. دیانی می‌افزاید: به ‌طور یقین حضور نیروی جوان و خوشفکر می‌تواند با کمک مسئولان و همیاری کسبه، تولیدکنندگان و صاحبان کارگاه‌ها را در جهت بهبود وضع ایمنی آگاه ساخته و دیگر شاهد اتفاقاتی همچون پلاسکو نباشیم.

دیانی درباره تغییر نام این خیابان از سپهسالار به صف نیز می‌گوید: از موضوعاتی که کسبه این بازار به آن معترض هستند، تغییر نام خیابان سپهسالار به صف است که کسبه خواستار باز‌گرداندن نام سپهسالار به این خیابان هستند.

او می‌افزاید: بیشتر کسبه سپهسالار از عملکرد هیأت امنای این خیابان ناراضی هستند و حتی اقدام به انتخاب هیأت امنای جدید که از نیروهای جوان و دارای فکر و نوآوری هستند، کرده‌اند. این کارشناس عمران و برق می‌گوید: هیأت امنای جدید با رأی‌گیری از کسبه بازار سپهسالار و براساس استشهادیه‌ای که کسبه این خیابان امضا کرده‌اند، انتخاب شده‌اند، اما متاسفانه اعضای هیأت امنای فعلی که ١٣‌ سال در این سمت حضور دارند، تا کنون اقدامات لازم را در جهت ارتقای ایمنی این خیابان انجام نداده‌اند.

او ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که کسبه باغ سپهسالار اعضای جدید که متشکل از جوانان بافکر و ایده‌های جدید هستند را انتخاب کرده‌اند، هیأت امنای فعلی آنها را به رسمیت نمی‌شناسند و بدون در نظر گرفتن و بی‌توجهی به نظر کسبه این خیابان همچنان هدایت امور را رها نکرده و به کار غیرقانونی خود در رابطه با مدیریت امور ادامه می‌دهند که این موضوع نارضایتی کسبه را در پی داشته است.

اداره باغ سپهسالار به هیأت امنای جدید سپرده شود

امید آشتیانی از کسبه‌های جوان خیابان سپهسالار است که چند نسل از خانواده او در این صنف فعالیت داشته‌اند و به نوعی می‌توان گفت از قدیمی‌ها‌ی این صنف به شمار می‌آیند. او نیز با تأیید صحبت‌های دیانی بر این موضوع تأکید دارد که انتقال کارگاه‌ها و تولیدی‌های کفش در خیابان سپهسالار به خارج از کلانشهر تهران جز به وجود‌آوردن موج بیکاری در این صنف دستاوردی نخواهد داشت و این بازار پرسود را از رونق خواهد انداخت. او معتقد است: تنها راهکار حفظ اشتغال موجود در این صنف و ایجاد شغل‌های جدید این است که با روی کار آمدن هیأت امنای جدید و پیاده‌سازی ایده‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا سیستم ایمنی این خیابان را باهزینه خود کسبه ارتقا دهیم. این کسبه خیابان سپهسالار می‌افزاید: برای حضور هیأت امنای جدید نیازمند حمایت مسئولان شورای شهر، شهرداری، آتش‌نشانی، سازمان نوسازی و زیباسازی شهر و میراث فرهنگی هستیم تا بتوانیم تحولی در این خیابان به وجود آوریم و از بروز حوادثی همچون پلاسکو در آینده جلوگیری کنیم.

سخن آخر…

بیکاری را می‌توان به‌عنوان سیاه‌ترین پدیده اقتصادی دانست؛ چرا که امروز بیکاری میهمان همه خانه‌ها شده است و اگر بگوییم در هر خانواده‌ای افراد بیکار وجود دارند، بیراه نگفته‌ایم. متاسفانه طی چند ‌سال گذشته بیکاری به تجربه تلخ اقتصاد ایران تبدیل شده و اشتغال نیز بدون تعارف آرزویی است که به‌ نظر می‌رسد به این زودی‌ها نمی‌توان طعم شیرین آن را چشید. پس بهتر است مراقب باشیم که در شرایط کنونی هدف از اجرای هر طرح و ایده‌ای، احیای تولید و شکوفایی اقتصاد باشد نه نابودی بنگاه‌های کوچک و تولیدی‌ها.

روزنامه شهروند – مهناز شوقی

گالری‌ها و مرکزهای فرهنگی هنری تهران با برگزاری نمایشگاه‌هایی میزبان هنردوستان هستند.

موزه ملی ایران

۱۸ عکس عباس کیارستمی از فضاهای خلق شده و بازدیدکنندگان موزه لوور، در کنار دیگر آثار این موزه مطرح جهانی روی دیوارهای موزه ملی به نمایش گذاشته شدند. این مجموعه عکس، نماهایی هستند که کیارستمی در بازدیدهای متعددش از موزه لوور فرانسه در سال‌های ١٣٧۴ تا ١٣٩٠ (١٩٩۶ تا ٢٠١٢ میلادی) در تالارهای نقاشی و مجسمه‌های موزه لوور ثبت کرده است. همچنین یکی از آثار انتخاب شده از موزه‌ی لوور برای نمایش در موزه‌ی ملی ایران، نمایش یکی از آثار «رامبرانت»، نقاش مشهور هلندیِ از قرن هفدهم میلادی است که از ۱۴ اسفند به مدت چهار ماه در موزه‌ی ملی ایران به نمایش درآمده است. نمایشگاه «لوور در تهران» منتخبی از آثار موجود در سالن‌های اصلی موزه لوور است که به دنبال تبادلات فرهنگی بین ایران و فرانسه و با حمایت مالی یک بانک خصوصی تا ١٨ خرداد ماه سال آینده در تهران و موزه ملی ایران برپاست.

موزه هنرهای معاصر تهران

این روزها موزه هنرهای معاصر تهران میزبان آثار علی‌اکبر صادقی ـ نقاش، تصویرساز، مجسمه‌ساز و انیماتور ـ است. در این نمایشگاه بیش از ۲۰۰ اثر هنری از آثار نقاشی، نقاشی دیواری، مجسمه، طراحی، طراحی روی شیشه، تصویرسازی و نیز فیلم‌های نادری از هنر پویانمایی از این هنرمند به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه تا ۲۵ فروردین با برگزاری نشست‌هایی میزبان علاقه‌مندان به هنر است.

موزه طراحی

در نمایشگاهی که با نام «چکش و حراج» در موزه طراحی برگزار شده است، آثار هنرمندانی مانند همچون هانیبال الخاص، حسین محجوبی، مسعود عربشاهی، بهرام دبیری، مانی پتگر، نیکزاد نجومی، احمد نصرالهی، احمد وکیلی، حسینعلی ذابحی، مهدی حسینی، فرهاد گاوزن، کریم نصر، علی ندایی و… برای خریداران و علاقه‌مندان به نمایش گذاشته می‌شود. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۲ به موزه طراحی مراجعه کنند. نمایشگاه آثار تا ۲۰ فروردین ۹۷ ادامه خواهد داشت.

گالری امکان

همچنین جمعه ۲۵ اسفندماه گالری امکان میزبان نمایشگاه «نا تمام است درخت»، خواهد بود. در این نمایشگاه آثاری از فریدون آو، داوود امدادیان، شهریار توکلی، علی رضا، رعنا فرنود، عباس کیارستمی، علی گلستانه، فرشید ملکی و مهران مهاجر به نمایش درمی‌آید. این نمایشگاه تا ۱۷ فروردین  برپا خواهد بود.

نگارخانه بهارستان

عکس‌هایی از تهران قدیم با نام «۹۰ سالگی فتوتهامی» ۲۵ اسفند در نگارخانه بهارستان افتتاح خواهد شد. این عکس‌ها از آرشیو عکسخانه «فتوتهامی» انتخاب شده‌اند. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا ۲۲ فروردین به گالری بهارستان مراجعه کنند.

بازار بزرگ پایتخت که قلب خرید و فروش انواع و اقسام کالاهاست، این روزها شلوغ‌تر از هر زمان دیگری است و مردم با سطح درآمدی مختلف در این بازار به دنبال تامین نیازهای شب عیدشان هستند.

به گزارش ایسنا، بازار بزرگ تهران واقع در خیابان ۱۵ خرداد، بزرگترین مرکز خرید پایتخت است. این روزها در آستانه سال نو جمعیت انبوهی در این بازار در رفت و آمد هستند و از مغازه‌ها و حجره‌های مختلف بازدید و خرید می‌کنند و در این مقطع از سال به دنبال تهیه کالاهای مورد نیازشان هستند؛ کالاهایی که از مواد خوراکی و پوشاک تا لوازم خانگی و زیورآلات را شامل می‌شود.

جمعیت در بازار به گونه‌ای است که گاهی راه رفتن هم به سختی امکانپذیر می‌شود و مقابل حجره‌ها جمعیت موج می‌زند. عده‌ای برای خرید آمده‌اند و عده‌ای دیگر فقط اجناس را رصد می‌کنند و از مقابل مغازه‌ها عبور می‌کنند؛ چیزی شبیه به توریست‌ها.

بازار بزرگ جزو معدود محل‌هایی در تهران است که تقریبا همه جور افراد به آنجا می‌آیند. از اقشار و طبقات کارگری و کارمندی تا اقشار مرفه‌تر. بازار بزرگ طیف وسیعی از مردم را شامل می‌شود و فقیر و غنی کنار هم قرار می‌گیرند. هر کسی و هر خانواده بسته به نیاز خود کالا و جنس مورد نظرش را می‌تواند در بازار پیدا کند، چراکه برای همه سلیقه‌ها و اقشار جامعه جنس عرضه می‌کند.

بخش‌ ابتدایی بازار به چند مغازه پوشاک اختصاص دارد؛ یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های بازار. استقبال از پوشاک زیاد است و خیلی‌ها برای خرید لباس عید آمده‌اند. از لباس‌های خانگی تا لباس‌های رسمی و مجلسی، از لباس‌های بزرگسالان تا بچگانه. تنوع رنگ‌ها و مدل‌ها موج می‌زند و فروشندگان فریاد می‌زنند و اجناس‌شان را تبلیغ می‌کنند. لباس‌های بازار مثل لباس‌های هاپیر استارها و مال‌های بزرگ مرکز شهر و شمال شهر برند نیست و نرخ‌هایشان هم نجومی نیست اما کیفیت پایینی هم ندارد و نیازهای عموم مردم را جواب می‌دهد.

جلوتر که می‌روید به خوراکی‌ها و آجیل و خشکبار و البته عطاری‌ها می‌رسید. استقبال از این بخش هم دست کمی از پوشاک ندارد. اقلام آجیل و خشکبار بسیار متنوع است. از خوراکی‌های سنتی تا آجیل‌های چند مغز و درهم که مشتریان زیادی هم دارد. بعضی مغازه‌ها هستند که به صورت تخصصی شکلات و انواع قهوه و کاکائو می فروشند. انواع شکلات‌های تلخ و شیرین؛ خوش آب و رنگ برای پذیرایی نوروزی.

در طرف دیگر ترشیجات رنگ خاصی به بازار داده‌اند که خانم‌ها مشتریان اصلی‌شان هستند. انواع زیتون‌های ساده و پرورده، ترشی‌های تند و شور، آلوچه و برگه و آلو جنگلی از اقلام این قسمت بازار هستند.

یک نفر از فروشندگان آجیل و خشکبار می‌گوید “قیمت‌ها چندان با سال گذشته تفاوتی نکرده است. قدرت خرید مردم پایین است و بازار کشش افزایش قیمت را ندارد”.

کمی جلوتر از خشکبارفروشان، بخش دیگر بازار به انواع لوازم خانگی، پارچه، فرش و پتو اختصاص دارد؛ بخشی که در روزهای عادی سال هم شلوغ است و این روزها مملو از جمعیت و شلوغ‌تر از روزهای قبل.

ابتدای این بازار متعلق به حجره‌های کوچکی دارد که بیشتر لوازم آشپزخانه عرضه می‌کنند. افراد زیادی مقابل این مغازه‌ها جمع شده‌اند و سر فروشندگان هم شلوغ است. انواع ظرف و ظروف، قاشق، چنگال، کتری و قوری، انواع دستمال‌های آشپزخانه، وسایل تزیینی یخچال و فریزر و… در پیش‌خوان این مغاره‌ها دیده می‌شود.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید “بازارشان چندان رونق ندارد و حتی میزان فروش نسبت به سال گذشته هم کمتر شده است”.

یکی از پاساژهای دیگر بازار به لوازم آرایشی و بهداشتی اختصاص دارد. این پاساژ مشتریان خاص خود را دارد اما خلوت‌تر جاهای دیگر بازار است.

در این میان برخی اغذیه فروشی‌ها و رستوران‌های قدیمی و معروف بازار هم بسیار شلوغ است و صف‌های طولانی مقابل آن‌ها شکل گرفته است. معمولا کسانی که برای خرید به بازارمی‌آیند بدشان نمی‌آید که غذاهای این رستوران‌ها را هم تجربه کنند. به غیر از این رستوران‌ها مغازه‌هایی هم هستند که فلافل و ساندویچ‌های دیگر می فروشند و مشتری‌شان هم کم نیست. غذاهای بازار جنس متفاوتی با غذاهای رستوران‌های زنجیره دارد، به گرانی آن‌ها نیستند و معمولا محلی هم برای نشستن ندارند اما متقاضی کم ندارد.

اندکی جلوتر از بازار طلا، جواهر و عتیقه‌جات به بازارچه‌ای دیگری برمی‌خوریم؛ بازارچه‌ای با دروازه‌ بزرگ. پس از طی کردن چندین پله به سمت پایین، افراد در کنار حوضچه‌ و فواره‌ها نشسته‌اند و خسته در می‌کنند. مغازه‌های کنار این حوضچه بیشتر به لوازم تزیینی و زیورآلات اختصاص دارد. این بازارچه که حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده، قبل از ورود چندان بزرگ به نظر نمی‌رسد اما پس از ورود با موجی از جمعیت و مغازه‌ها و راهروهای تودرتو مواجه می شوی؛ انگار برای خود بازاری بزرگ و جداگانه است.

این ویژگی بازار پایتخت است. پراز کوچه‌ها و راه روهایی است که هر کدام به بازار جدیدی باز می‌شود. بازارهایی کوچک در دل بازار بزرگ.

یکی دیگر از صنف‌های فعال بازار بزرگ آبمیوه فروشان هستند. پیاده‌روی و بازار‌گردی مردم را خسته می‌کند که نوشیدنی‌ها در این میان تقاضای زیادی دارند. آب انار، آب هویج، شیر موز، آب طالبی و … در این مغازه‌ها دیده می‌شود. سرشان شلوغ است و مشتریان‌شان کمتر از صنف‌های دیگر نیست. آبمیوه فروشان تبدیل به بخش جدا نشدنی از بازار شده‌اند.

دستفروشان هم که در اطراف بازار حضور گسترده دارند، لباس و لوازم تزیینی، عطر و ادکلن اصلی‌ترین اجناسی است که می فروشند. آنها خیلی تمایل به صحبت ندارند و نگران به نظر می‌رسند که یک وقت بساط شان جمع نشود.

بازار بزرگ که قلب تجاری پایتخت است، می‌تواند تصویر کلی از وضعیت عرضه و تقاضای کالاهای شب عید مردم باشد؛ بازاری که این روزها شلوغ‌تر از هر زمان دیگری از سال است اما اینکه این شلوغی چقدر نشان دهنده قدرت خرید مردم است مشخص نیست.

داروخانه‌های مرکزی، تخصصی و فوق تخصصی (تک نسخه‌ای)، تهرانپارس و جزیره کیش به علت انبارگردانی در روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند تعطیل می‌باشد. همچنین ساعت کاری داروخانه مرکزی در روز دوشنبه مورخ ۲۸ اسفند به دلیل انبارگردانی از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۳ خواهد بود.

در تعطیلات نوروز، داروخانه مرکزی هلال احمر از ساعت ۸ الی ۱۳ باز خواهد بود و در روزهای غیر تعطیل در ایام نوروز از ساعت ۸ الی ۱۶ در خدمت رسانی به هموطنان و بیماران عزیز آماده است. همچنین داروهای تک نسخه ای در روزهای تعطیل از طریق داروخانه مرکزی در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، داروخانه‌های تک نسخه‌ای، تهرانپارس و جزیره کیش نیز در روزهای تعطیل ایام نوروز بسته است و در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۳ فعال خواهد بود.

نمایندگان سازمان‌های بیمه‌ای که نسخ پزشکی را تأیید می‌کنند، در ایام غیر تعطیل نوروز از ساعت ۸ الی ۱۳ در داروخانه‌ها حضور خواهند داشت و در ایام تعطیل نوروز تأیید نسخ از طریق شعب مربوطه انجام خواهد شد.

شایان ذکر است داروخانه مرکزی و تک نسخه‌ای (تخصصی و فوق تخصصی) هلال احمر در خیابان طالقانی و داروخانه شماره ۲ در تهرانپارس واقع شده است.

هموطنان می‌توانند برای کسب اطلاعات دارویی با شماره تلفن ویژه ۴۱۶۵۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایند.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل باغ کتاب از تعطیلی این مجموعه در ۲۹ اسفند ۹۶ و یکم فروردین سال ۹۷ خبر داد.

فرشاد شهیدزاده، اظهار کرد: «سه شنبه ۲۹ اسفند ۹۶ و یکم فروردین سال ۹۷ همزمان با شهادت امام علی النقی (ع) باغ کتاب تعطیل است.» وی افزود: «همچنین ساعت بازدید از باغ کتاب برای گردشگران و شهروندان تهرانی در تعطیلات نوروز از ساعت ۱۰ الی ۲۲ است.»

مدیر ارتباطات و امور بین الملل باغ کتاب، با اشاره به اینکه باغ کتاب در ایام تعطیلات نوروز برنامه‌های متنوعی برای شهروندان و گردشگران دارد، تصریح کرد: «به منظور بهره‌مندی بهتر شهروندان در تمامی فضاهای باغ کتاب از ۱۰ تا ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم.»

براساس گزارش روابط عمومی باغ کتاب، شهیدزاده عنوان کرد: « شهروندان می‌توانند در ایام نوروز با حضور در باغ کتاب از برنامه‌های متنوعی مثل نوروزخوانی و نقالی، ایستگاه نوروزی کودک، موسیقی و حرکات آیینی، دکورهای هفت سین عکاسی و عمو نوروز و … به طور رایگان استفاده کنند.»

به گزارش «دنیای اقتصاد»،‌ گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در بهمن ماه نشان می‌دهد تقریبا یک‌پنجم از کل معاملات مسکن در ماه گذشته مربوط به آپارتمان‌هایی بوده که بهای هر مترمربع از آنها بین ۶ تا ۸ میلیون تومان بوده است. شاید قیمت هر مترمربع آپارتمان، پارامتر دقیقی برای بهترین انتخاب در بازار ملک نباشد. اما واسطه‌های ملکی می‌گویند گزینه مناسب برای اغلب جست‌وجوگران مصرفی بازار مسکن در این بازه قیمتی وجود دارد.

در عین حال آنچه مانع از پیشی گرفتن حجم معاملات مسکن در دامنه قیمتی مترمربعی ۶ تا ۸ میلیون تومان از حدود ۲۰ درصد معاملات کل می‌شود، محدودیت‌های بودجه‌ای متقاضیان خرید است. خرید در این دامنه قیمتی از یکسو خرید در میان گزینه‌های متوسط به بالا در شهر تهران است، چراکه میانگین قیمت آپارتمان در تهران به مترمربعی ۵ میلیون و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. طبعا آپارتمان‌های با بهای بالاتر از این قیمت میانگین را می‌توان در گروه «متوسط به بالا» دسته‌بندی کرد.

از سوی دیگر خرید در این دامنه قیمتی حتی برای خانه اولی‌ها نیز ممکن و میسر است؛ برای خرید یک واحد آپارتمان ۶۰ مترمربعی که متراژ معقولی برای خانه‌اولی‌ها به شمار می‌آید، بودجه‌ای بین ۳۶۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان لازم است که این رقم با توجه به تسهیلات قابل پرداخت تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان (از محل زوجین صندوق پس‌انداز مسکن یکم و جعاله بانک عامل بخش مسکن) و اندوخته گروهی از خانه‌اولی‌ها شامل ۸۰ میلیون تومان سپرده در صندوق یکم و رقمی که به‌عنوان ودیعه ملک اجاره‌ای پرداخت کرده‌اند،‌ قابل تامین به نظر می‌رسد. سومین مزیت این بازه قیمتی، برخورداری از تنوع فایل در اغلب مناطق پرمتقاضی بازار ملک است. آپارتمان‌هایی که هر مترمربع از آنها ۶ تا ۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده و سن بنای آنها زیر ۱۰ سال است، در مناطق یک، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ قابل جست‌وجو هستند و طیف وسیعی از سلیقه انتخاب محل سکونت در تهران را پوشش می‌دهند.

07-03

روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با عنایت به در پیش بودن سفرهای نوروزی و اهمیت انجام معاینه فنی و کنترل وضعیت ایمنی خودروها قبل از سفر، جهت تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان کلیه مراکز معاینه فنی شهر تهران در روز جمعه مورخ ۲۵ اسفند ماه فعال است.

شهروندان می توانند جهت اطلاع از ساعات کارکرد آن مراکز به سایت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه و در صورت تمایل برای کاهش مدت زمان معطلی در مراکز نسبت به استفاده از سیستم نوبت دهی آنلاین و مراجعه با وقت قبلی در مرکز موردنظر اقدام کنند؛ ضمناً جهت آگاهی از مدت انتظار در هر مرکز می توانند با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ از آخرین وضعیت میزان شلوغی و طول صف در هر مرکز مطلع شوند.

در ایام تعطیلات نوروز تعدادی از مراکز معاینه فنی همچون سنوات گذشته به شرح جدول ذیل از دوم فروردین ماه ۹۷ فعال بوده و شهروندان می توانند جهت انجام معاینه فنی به این مراکز کشیک مراجعه کنند.

با توجه به اینکه در روز های پایان سال بیشتر مراجعات مربوط به شهروندانی است که خودروی خود را از لحاظ ایمنی و فنی جهت سفر کنترل و آماده می‌کنند لذا در مراکز معاینه فنی پنل هایی با عنوان “از من بپرسید” تعبیه شده که شهروندان می‌توانند از کارشناسان سئوالات فنی و یا اقداماتی که قبل از سفر بایستی برای خودروی خود انجام دهند سوال کنند، همچنین سامانه پاسخگوی ۴۱۷۸۷ در ساعات اداری پاسخگوی سوالات شهروندان است.

عمده فایل‌های قیمت‌مناسب تهران را می‌توان در گروه آپارتمان‌های میانسال و کهنسال جست‌وجو کرد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران به حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و این یعنی برای تملک یک آپارتمان ۶۰ مترمربعی در پایتخت باید ۳۲۴ میلیون تومان پرداخت کرد. در چنین شرایطی می‌توان از آپارتمان‌های تا ۳۰۰ میلیون تومان که عمدتا بهای هر مترمربع از آنها زیر قیمت میانگین آخرین معاملات ثبت شده است، به عنوان واحدهای قیمت‌مناسب یاد کرد. بررسی فایل‌های موجود در بازار مسکن نشان می‌دهد عمده آپارتمان‌های قیمت مناسب سن بنایی بیش از ۱۰ سال دارند. البته در برخی از محله‌های تهران واحد نوساز یا تازه‌ساز در این دامنه قیمتی قابل جست‌وجو است. اما در عین حال تعداد این فایل‌ها به حدی اندک است که استثنا به شمار می‌روند. مشاوران املاک اعلام می‌کنند کمبود فایل قیمت‌مناسب و در عین حال با سن بنای یک‌رقمی در بازار مسکن کنونی ناشی از انصراف گروهی از فروشندگان از عرضه واحدهای خود به امید افزایش قیمت در فروردین و اردیبهشت‌ماه است. در عین حال برای کسانی که با این بودجه قصد خرید آپارتمان به‌منظور سرمایه‌گذاری یا سکونت را دارند، گزینه‌هایی در بازار مسکن میانسال و کهنسال وجود دارد. ویژگی اغلب این فایل‌ها «نیاز به بازسازی» است که در آگهی‌ها قید شده است.

07-02

سهم آپارتمان‌های نوساز از کل معاملات شهر تهران حتی در شرایط ناآرامی قیمت‌ها نیز بیش از تمام گروه‌های سنی دیگر است و از این‌رو رونق در بازار نوسازها نیز در بازار کنونی مسکن بیش از دیگر آپارتمان‌ها مشهود است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، به‌رغم اینکه مشاوران املاک عنوان می‌کنند در ماه‌های دی و بهمن بیشترین تلاطم قیمتی در گروه نوسازهای بازار مسکن رخ داد و آپارتمان‌های کلیدنخورده بعضا با بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته روبه‌رو شدند، اما واحدهای نوساز و تازه‌ساز همچنان در صدر تقاضای مصرفی قرار دارند؛ هرچند سهم آپارتمان‌های تا ۵ سال ساخت از کل معاملات تحت‌تاثیر افزایش قیمت از ابتدای امسال تاکنون همواره قدری از این سهم در سال گذشته پایین‌تر بوده است، اما این رشد قیمت در گروه نوسازها نتوانسته موجب کم‌رونق شدن بازار معاملات مسکن کلیدنخورده تا ۵ سال ساخت شود.

از آنجا که بودجه تقاضای مصرفی غالبا برای تملک آپارتمان‌های کوچک و میان‌متراژ مناسب است، واسطه‌های ملکی در هفته‌های اخیر روی معرفی و بازاریابی واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ مترمربعی نوساز متمرکز بوده‌اند و واحدهای ریزمتراژ (زیر ۵۰ مترمربع) و بزرگ‌متراژ (بیش از ۱۰۰ مترمربع) آنچنان پرحرارت نبوده است. در عین حال این گروه از آپارتمان‌ها به دلیل اینکه کانون تقاضای مصرفی به‌شمار می‌روند معمولا قیمت‌های پیشنهادی بالاتری نسبت به آخرین معاملات انجام و ثبت‌شده دارند. به عبارت دیگر با توجه به انتظار افزایش قیمت مالکان آپارتمان‌های نوساز در بازار کنونی، لازم است خریداران در جریان بررسی فایل‌ها این نکته را مدنظر داشته باشند که قیمت‌های پیشنهادی ممکن است قدری بیش از آخرین قیمت مسکن با موقعیت مشابه در منطقه باشند و در نتیجه در نشست‌های اولیه و نهایی روی اخذ تخفیف حساب کنند.

07-02