باغ فردوس

 • باغ-فردوس-خیابان-ولیعصر

 • درباره اینجا

  مستندات روایی حکایت از آن دارد که باغ فردوس در زمان محمدشاه قاجار ساخته شده است و ساختمان آن کاخ شکارگاه وی بود. پس از فوت نظام الدوله، مالک باغ پسرش دوستعلی خان معیر الممالک داماد ناصرالدین شاه شد. او بر اساس آنچه روایت کرده‌اند به این باغ و عمارتش اهمیتی نمی‌داد تا اینکه باغ رو به ویرانی گذاشت.

  حاجی میرزا حسین پسر حاجی میرزا خلیل شیرازی که در سرای امیر حجره داشت و تاجری اعیان‌منش بود این باغ را خرید و دست به تعمیر آن زد. او چند سالی مالک این باغ بود و در این باغ مهمانی‌ها ترتیب داد. اما پدرش که از این ولخرجی‌های پسر نگران شده بود او را به شیراز خواست و به این ترتیب باغ و عمارت به سرایدار سپرده شد و دوباره رو به ویرانی نهاد. پس از او میرزا حسین طهرانی مالک باغ شد. او هم عمارت شمالی باغ را خراب کرد و درختانی را که نظام الدوله کاشته بود از بیخ برکند. پس از فوت او اراضی این باغ بین وراث تقسیم شد و هر یک از وراث سهم خود را فروختند. در سال 1318 ه.ق در زمان مظفرالدین شاه، میرزا اسماعیل‌خان امین‌الملک برادر امین‌السلطان اتابک اینجا را خرید. او به آبادانی باغ کوشید و در ضلع غربی آن اندرونی و حمام ساخت. پس از امین‌الملک، از عهده نگهداری باغ برنیامدند و باغ برای سومین بار رو به ویرانی گذاشت.

  محمد‌ولی‌خان سپهسالار خلعتبری باغ را از وراث امین‌الملک خرید. وی عمارت و باغ را آباد و قنات آن را دایر کرد و چند استخر و فواره نیز در جای جای باغ احداث کرد. تجارتخانه طومانیانس از محمد‌خان سپهسالار مبلغی طلبکار بود به عدلیه مراجعه کرد و در ازای طلب خود باغ و عمارت را به او دادند. پس از آن دولت وقت در ازای بدهی‌های تجارتخانه باغ را ضبط کرد و اراضی آن را متری دو تومان به کارکنان وزارتخانه های دولت به اقساط پنج ساله فروخت. اما بخش فعلی عمارت به دستور علی‌اصغر حکمت، وزیر معارف در سال 1316 شمسی خریداری و عمارت آن بازسازی شد و از آن بعنوان مدرسه استفاده شد.

  در سال 1336 شمسی باغ فردوس بین وزارت آموزش و پرورش و شهرداری تقسیم شد. در این هنگام بنیاد فرح پهلوی باغ فردوس را از شهرداری خریداری و پیرو تصمیمی که مبنی بر احیاء باغ فردوس برای برگزاری جشن‌های فرهنگ و هنر در این مکان گرفته شده بود، مرمت باغ به سازمان رادیو و تلویزیون ایران سپرده شد. در این دوران این باغ مرکز فعالت‌های هنری شد و پس از انقلاب اسلامی نیز در سال 1358 زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی از آن استفاده می‌شد و بالاخره در سال 1381 به عنوان موزه سینما مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 • اطلاعات بیشتر
  آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از سه‌راه زعفرانیه، باغ فردوس