موزه ملی ایران

 • موزه-ملی-ایران

 • درباره اینجا

  موزه ملی ایران با قدمتی بیش از ۸۰ سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، بلکه از نظر حجم، تنوع و کیفیت آثار جزء یکی از چند موزه بزرگ جهان نیز محسوب می­‌شود. این موزه در فرهنگ موزه­‌داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب و با هدف نگاهداری و پژوهش در آثار گذشتگان، معرفی و نمایش و انتقال آنها به آیندگان، ایجاد و تقویت تفاهم میان اقوام و ملل، شناخت و نمایش سهم آنها در فرهنگ و تمدن جهانی، کمک و تلاش در بهبود و افزایش میزان دانش عمومی مردم، به ویژه دانش­ آموزان، دانشجویان و پژوهشگران برپا شده است که شامل دو موزه در دو ساختمان مجزا به نام­‌های موزه ایران باستان با تاریخ تاسیس ۱۳۱۶ و موزه دوران اسلامی با تاریخ تاسیس ۱۳۷۵ می­‌باشد.

  ظاهرا برای اولین بار پیشنهاد ایجاد مکانی به نام موزه توسط مرحوم مرتضی‌قلی هدایت ملقب به صنیع­ الدوله عنوان شد. او در فکر ایجاد موزه و اداره­‌ای به نام اداره عتیقات برای ساماندهی به وضع کاوش­‌های تجاری بود، اما به این مقصود نرسید. اولین موزه در سال ۱۲۹۵ خورشیدی به نام موزه ملی یا موزه معارف در یکی از اتاق­‌های بزرگ وزارت معارف که در سمت شمال بنای مدرسه دارالفنون قرار داشت تشکیل گردید. این موزه دارای ۲۷۰ قلم شی مفرغی، سفالی، شیشه­‌ای، سکه، سلاح­‌های قدیمی، مهر، اشیاء چوبی، مرقعات، کتاب و منسوجات بود که به وسیله کارمندان اداره عتیقات جمع آوری یا توسط مردم اهدا شده بود. در ۱۳۰۴ خورشیدی اشیای این موزه به تالار آئینه کاخ مسعودیه منتقل شد. از سویی با آغاز حفاری باستان شناسان اروپایی به ویژه هیئت باستان شناسی فرانسه به ریاست ژاک دومرگان (J.Demorgan) از سال ۱۲۷۶ خورشیدی (۱۸۹۷ م) توجه ایران به اهمیت مواریث فرهنگی جلب شد. در سال ۱۳۰۶ خورشیدی امتیاز بدون قید و شرط باستان‌شناسان فرانسوی در ایران لغو گردید و به آنها اجازه داده شد تنها در شوش به حفاری بپردازند. همچنین از آنجا که ایران تصمیم گرفته بود تا موزه و کتابخانه ملی تاسیس نماید، لذا امتیاز طراحی و اجرای آن به فرانسویان داده شد. به همین منظور آندره گدار مهندس فرانسوی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی (۱۹۲۹ میلادی) برای تاسیس موزه و کتابخانه به ایران آمد و رسما کار خود را شروع کرد. از آنجا که طرح و نقشه یک موزه باید با موضوع و اشیای داخل آن ارتباط و هماهنگی داشته و با تاریخ و هنر آن سرزمین مرتبط و پیوسته باشد، از این نظر نما و سردر ورودی موزه به سبک نمای ایوان کسری ساخته شد. رنگ آجرها نیز به همین منظور به رنگ سرخ تیره تعیین شده تا نمایانگر معماری عصر ساسانی باشد. بنای موزه حدود ۱۱۰۰۰ متر مربع است که ساختمان اصلی آن در سه طبقه ایجاد شده است. شروع ساخت آن سال ۱۳۱۴ خورشیدی می‌باشد که در طول دو سال عملیات ساختمانی آن به وسیله حاج عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی تکمیل و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی رسما گشایش یافت.

  ساختمان موزه دوران اسلامی با انگیزه انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی در سال ۱۳۲۳ در محوطه موزه ملی ایران آغاز شد و با وقفه‌های متعدد سرانجام در سال ۱۳۲۹ معماری آن پایان یافت، ولیکن انجام مراحل تکمیلی آن به سال‌های دورتر موکول شد. با توجه به حجم آثار دوره اسلامی در موزه ایران باستان طراحی و اجرای معماری داخلی دوران اسلامی آغاز شد که پلان آن نیز به توجه به طرح چلیپای دوران ساسانی در نظر گرفته شد. سرانجام این موزه با حدود ۱۰ هزار متر مربع در چهار طبقه در سال ۱۳۷۵ افتتاح گردید که دو طبقه آن به نمایش آثار اختصاص دارد و دو طبقه دیگر آن امکان فعالیت‌های جنبی را میسر می­‌سازد.

  در حال حاضر موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی با زیربنای بیش از بیست هزار متر مربع در زمینی به مساحت ۱۸۰۰۰ متر مربع و با آثاری حدود ۳۰۰۰۰۰ شی مهمترین موزه کشور محسوب شده و در رابطه با فرهنگ، هنر و تحول ایران بهترین موزه جهان به حساب می­‌آید که آثار مربوط به دوران مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی ایران را در خود جای داده است. قدیمی­‌ترین اثری که نشانگر حضور انسان در فلات ایران است، مربوط به ششصد هزار سال پیش است که در این موزه نگهداری می‌گردد. از آنجا که فرهنگ، هنر و تمدن ایران همواره در تمام دوره­‌ها با هویت ایرانی بدون وقفه راه تکامل را پیموده است، لذا آثار به نمایش درآمده نیز جدای از تمامی خصوصیات منحصر به فرد هنر ایران از این ویژگی برخوردارند.

 • اطلاعات بیشتر
  آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر
  تلفن: 02166702061
  تلفن: 02166702062
  تلفن: 02166702063