موزه هنرهای معاصر تهران

 • موزه-هنرهای-معاصر-تهران

 • درباره اینجا

  موزه هنرهای معاصر تهران یکی از سرشناس‌ترین موزه‌های شهر تهران است. این موزه در سال ۱۳۵۶ خورشیدی به کوشش و ابتکار کامران دیبا و با پشتیبانی فرح پهلوی، در غرب پارک لاله بنا شد. بنای این موزه توسط کامران دیبا و با الهام از بادگیرهای ایرانی طراحی شده است. در حال حاضر، این مؤسسه یکی از واحدهای معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این موزه در خارج از ایران با عنوان «TMoCA» (برگرفته از «Tehran Museum of Contemporary Art») شناخته می‌شود.

  این موزه شامل جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن از جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه ۱۹۸۰ میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است. در گنجینه ی دائمی موزه بیش از ۴۰۰۰ اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود که نزدیک به ۴۰۰ عدد از آن‌ها ارزش استثنایی دارند. اما پس از انقلاب، بعضی از آثار ارزشمند موزه در زیرزمین آن انبار شدند و به نمایش درنیامدند. در سال ۱۳۸۴ (۲۰۰۵ میلادی)، برای نخستین بار، نمایشگاهی از گنجینه ی موزه برگزار گردید که توجه علاقه‌مندان را به خود جلب نمود. از جمله آثار موزه می‌توان به کارهای بسیار شاخصی از گوگَن، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت، و جاکومتی اشاره کرد. مجموعه ی بسیار مهمی از هنر معاصر ایران نیز از جمله دارایی‌های این موزه است.

  علاوه بر جذابیت های هنری و تاریخی، این مجموعه بخش های دیگری هم برای علاقمندان فراهم کرده است. کتابخانه، سینماتک، کانون نیومدیا، کانون موسیقی معاصر، کانون معماری و شهر، کانون دیزاین و ….


  موزه هنرهای معاصر تهران به دلیل تعمیرات گسترده تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.


 • اطلاعات بیشتر
  آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله
  تلفن: 02188989374