بازار بزرگ تهران

 • بازار-بزرگ-تهران

 • درباره اینجا

  بازار بزرگ تهران را خیابان‌های مولوی در جنوب، مصطفى خمینى (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد در شمال و خیام در غرب محدود می‌کند. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمدیه، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرار گرفته‌اند.

  امروز جز چند کاخ سلطنتی و مسجد و امامزاده، عمارت شمس‌العماره و یکی از دروازه‌ها که حفظ شده‌اند، تنها بازار بزرگ تهران است که از قرن نوزده یادگارهایی در خود دارد. بازار تهران یادگار دوران ناصرالدین شاه قاجار است که در میانه‌ی سلطنت پنجاه ساله‌ی خود یک شهرساز فرانسوی را مامور کرد که نقشه‌ای از “دارالخلافه ناصری” تهیه کند. به ظاهر، گرمای تابستان‌های تهران است که ساخت بازاری مسقف را ایجاب می‌کند و سرمایه‌داران و اشراف هم با وقف تیمچه‌ها و بازارچه‌ها بر آن می‌افزایند، ناصرالدین شاه هم عمارتی بزرگ به سبک “اپراخانه‌های فرنگ” برای تغزیه و برگزاری مراسم رسمی در نزدیکی آن می‌سازد (تکیه دولت) و بزرگترین مسجد را چسبیده به آن برپا می‌دارند (مسجد امام خمینی) تا در نزدیکی کاخ‌های سلطنتی، شهری شکل گیرد.

  جهانگردان و دیپلمات‌های خارجی مقیم تهران، از اواخر قرن نوزدهم، بازار مسقف این شهر را به عنوان دیدنی‌ترین نقطه‌ی پایتخت ایران توصیف کرده‌اند، بازاری که تجارت تمامی تولیدات داخلی و کالاهای وارداتی کشور بدان ختم می‌شد و صنایع کوچک در آن شکل می‌گرفتند.

  در تمام دوران مشروطیت تا انقراض سلسله قاجار بازار تهران، بزرگترین بازار کشور و محل اصلی حرکت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی پایتخت بود و تنها بعد از آغاز دوران نوسازی شهرها (دوره رضاشاه) به آرامی طبقه مرفه و متوسط شهری از بازار مسقف تهران دل کندند و به محلات نوساز رخت برکشیدند.

  در همان دوران تصمیماتی از طرف شهربانی کشور به اجرا گذاشته شد که به بهانه حفظ امنیت سرمایه‌های تجار و کسبه بازار، ورود و خروج به بازار را از ورودی‌های هشت گانه آن کنترل کند و بعد از ساعت شش بعدازظهر نوعی قرق در آنجا برقرار دارد. تدبیری که بی نتیجه ماند، چرا که ورود به هزارتوی بازار تهران تنها از ورودی‌های هشت گانه آن نبود، بلکه صدها کوچه و پس‌کوچه، امکان دسترسی افراد را به محله‌های دیگر فراهم می‌کرد.

  پیچیده بودن راه‌ها و کوچه‌های تو‌در‌توی بازار، چند بار این منطقه را به پناهگاه مخالفان حکومت تبدیل کرد، به جز ماه‌های اول انقلاب مشروطه، که با وجود مواظبت نظمیه، هر صبح بر دیوار بازار ده‌ها شب‌نامه نصب بود، مرکز کمیته مجازات که صد سال پیش با چند ترور سیاسی توانست رعبی در دل‌های سیاسیون بیندازد، در بازار تهران بود.

  بازار بزرگ تهران به همراه بناهای تاریخی محدوده‌اش مثل مسجد امام، مسجد جامع و… از مجموعه‌های مهم تاریخی و هنری شهر تهران محسوب می‌شود و به خاطر قدمت طولانی و تاریخچه‌اش از دیدنی‌ترین نقاط شهر تهران محسوب می‌شود.


  دانلود نقشه بازار بزرگ تهران

 • اطلاعات بیشتر
  آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد